Ve věznicích chybí desítky dozorců, v kraji jsou na tom nejhůře v Ostrově

  8:50aktualizováno  8:50
Zhruba šest desítek strážných a dozorců v současné době chybí ve třech věznicích v Karlovarském kraji. Nejkritičtější je situace v ostrovské věznici, kde aktuálně chybí 24 dozorců a osm strážných.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vedení věznice však zatím nevyužilo možnosti obrátit se na jiná nápravná zařízení s žádostí o personální výpomoc. „Napříč vězeňskou službou jsou organizační jednotky s mnohem složitější personální situací, které potřebují výpomoc ostatních,“ uvedla Zdeňka Stöckbauerová, mluvčí ostrovské věznice.

I proto dozorci a strážní z Ostrova donedávna jezdili sami na výpomoc jinam. „Situace je kritická především v pražských věznicích a ve Valdicích,“ konkretizovala Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby České republiky, místa, kde je nedostatek lidí ve služebním poměru nejhorší.

Doplňovat stavy dozorců a strážných přitom podle jejích zkušeností není vůbec jednoduché. „Máme ale náborovou kampaň, o kterou je docela zájem,“ naznačila Kučerová.

O služební poměr u Vězeňské služby usilovalo podle Kučerové dva a půl tisíce lidí. Problém ovšem je, že zdaleka ne všichni projdou sítem náročných testů.

„Mnoho lidí odpadne při fyzických či psychologických testech,“ potvrdila mluvčí správy věznic. I proto z těch, kteří projevili zájem, zatím nastoupila pouhá pětina lidí.

Všechny dostupné možnosti při shánění nových posil využívají i v ostrovské věznici. Podle Zdeňky Stöckbauerové se snaží lidi oslovit i formou inzerce či prezentace na sociálních sítích.

„Spolupracujeme i s Úřadem práce a zástupci vězeňské služby se pravidelně účastní burz práce. Formou přednášek na středních školách v rámci celého Karlovarského kraje se pak snažíme oslovit i mladé adepty práce u vězeňské služby,“ konstatovala mluvčí ostrovské věznice.

Aktivita vedení věznice má u veřejnosti odezvu. Personalisté měsíčně mluví přibližně s desítkou zájemců o služební poměr ve Vězeňské službě. I v Ostrově se ovšem potýkají s poměrně velkou neúspěšností adeptů.

„Vzhledem k přísným výběrovým podmínkám spojeným s požadavky na zdravotní způsobilost, s nutností splnit fyzické a především psychologické testy, je úspěšnost žadatelů přibližně šedesátiprocentní,“ uvedla Zdeňka Stöckbauerová.

I přes tyto překážky se ovšem s 1. listopadem situace v ostrovské věznici zlepšila. „Na post strážných jsme do služebního poměru přijali čtyři nové příslušnice vězeňské služby,“ potvrdila mluvčí věznice.

V Horním Slavkově a Kynšperku jsou na tom o něco lépe

Ve zbylých dvou věznicích v kraji, Horním Slavkově a v Kynšperku nad Ohří, je situace s počtem strážných a dozorců o něco lepší.

„V Kynšperku nad Ohří chybí ve služebním poměru 18 dozorců a strážných, v Kynšperku nad Ohří pak osm,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

„Situace se nevyvíjí ideálně, ale v krizové situaci nejsme,“ uvedl Jiří Hrubý, mluvčí hornoslavkovské věznice. „Uvidíme, jestli se nedostatek lidí podaří v dohledné době vyřešit, nebo jestli budeme muset hledat jiná řešení,“ řekl.

Stejně jako v Horním Slavkově i v Ostrově sanují nedostatek strážných a dozorců z vlastních zdrojů. „Stávající příslušníci musí sloužit přesčasy. Za to je jim třeba poděkovat,“ vyzdvihla práci kolegů Zdeňka Stöckbauerová.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Celníci zabavili trhovcům u hranic stovky padělků, policisté hledali drogy

Celníci našli na Svatém Kříži stovky padělků.

Tržnice ve Svatém Kříži u Chebu nedaleko hranic s Německem je v poslední době pod drobnohledem policistů i celníků....

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technolog / konstruktér - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz