Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnat odsouzené se vyplatí, nabádá další firmy věznice v Kynšperku

  12:12aktualizováno  12:12
Odhoďte předsudky a vyplatí se vám to, nabádá firmy z celého Karlovarského kraje věznice v Kynšperku na Ohří. Snaží se je lákat, aby zaměstnaly co nejvíce odsouzených. Tak jako to udělala sokolovská firma Makar, která s jejich vydatnou pomocí postavila areál plný výrobních hal a skladů.

Ve vlastní režii věznice zaměstnává asi 70 potrestaných - v kuchyni, při údržbě, úklidu, v knihovně, ve skladu a nenudí se ani holič. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Firma Makar si bere průměrně pět vězňů už pět let. Komise vybírá odsouzené na nestřežené pracoviště mimo věznici velmi pečlivě. Jen jednou se stalo, že kynšperský vězeň odešel svévolně ze stavby.

Jemu podobným hrozí, že je nahradí někdo jiný a spolehlivější. A to i v případě, když v práci neplní povinnosti. Stačí jeden telefonát.

Firma dává každému odsouzenému odměnu 4,5 tisíce korun (na odbornější práce 6 750 a 9 tisíc korun) a nemusí řešit jejich dovolené ani nemocnost. Může kdykoliv říct, že spolupráci přerušuje a zrovna dnes nikoho nepotřebuje.

Přesto zájem podniků o levnou pracovní sílu není valný. "Mají k odsouzeným despekt a zbytečně se obávají, že by se mohlo něco stát. Společnost by si ale měla uvědomit, že jednou tito lidé budou propuštěni. Měli by dostat šanci odčinit, co spáchali, a aspoň částečně zaplatit dluhy," apeluje ředitel věznice Vlastimil Kříž.

Nedaří se oslovovat firmy se státní účastí - třeba Lesy ČR nebo Ředitelství silnic a dálnic. "Měly by mít zájem třeba na čištění příkopů a propustků, ale narazili jsme," poznamenal vedoucí oddělení zaměstnávání Miroslav Žák.

Zároveň nechce na firmy tlačit, aby věznice nebrala práci ostatním lidem. Ve vlastní režii věznice zaměstnává asi 70 potrestaných - v kuchyni, při údržbě, úklidu, v knihovně, ve skladu a nenudí se ani holič. Ve výrobní zóně věznice dalších 20 lidí produkuje dřevěné brikety.

Vězně na práci "venku" si bere pět i šest stavebních firem, jedna lesnická a jedna, co kompletuje propagační materiály. Zaměstnanost (když se odečtou ti, co z různých důvodů dělat nemohou) se drží na 53 procentech.

Několik jich zaměstnal i po propuštění z věznice

"Výhodou je, že dostanu tolik odsouzených, kolik jich právě potřebuju a o které si řeknu. Tesaře, zedníky, pokrývače. Oproti běžným zaměstnancům pracují tak na 80 procent. Jsem s nimi velmi spokojen. Finanční úsporu odhaduju na 30 procent," řekl podnikatel Zdeněk Makar.

Nerad vězně mění, protože jim trvá třeba i měsíc, než si na nasazení a prostředí zvyknou.

Několik jich zaměstnal i po propuštění z věznice. Víc než polovinu práce na nových výrobních halách pro Makara odvedli právě potrestaní.

Prý bez závažnějších problémů. Dokonce si ve vězení vymohli, aby tam byli ubytováni ve zvláštní budově, kde mají po práci klid na odpočinek a mohou se vyspat.

"Největší odměnou je pro ně přerušení výkonu trestu, to je pro ně velká motivace. Chodí se ptát na práci," uvedl Vlastimil Kříž.

Rýsuje se spolupráce se třemi firmami na Chebsku a s kynšperským pivovarem. Při amnestii Kynšperk propustil 440 odsouzených (kapacita je 842). Dnes si jich tu trest odpykává 445 a přibývá jich.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz