Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva roky po amnestii. Vězení v Karlovarském kraji jsou už plná

  18:54aktualizováno  18:54
Věznice v Karlovarském kraji jako by se před časem kvůli amnestii ani nevyprázdnily. Třeba v Horním Slavkově mohou přijmout maximálně šest lidí, pak už tam bude plno. A nové věznice se stavět nebudou.

Věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Věznice v regionu dokážou pojmout už jenom 76 odsouzených. Nejhorší situace je v Horním Slavkově.

Věznice v kraji

před amnestií a nyní

Před amnestií prezidenta Václava Klause byly věznice v Karlovarském kraji přeplněné. První číslo je kapacita zařízení, za lomítkem pak skutečný stav vězňů k 31. prosinci 2012:

Horní Slavkov
712 / 935

Kynšperk nad Ohří
837 / 1006

Ostrov
900 / 1002

V současné době jsou všechna tři zařízení naplněna z více než devadesáti procent:

Horní Slavkov
706 (99,16%)

Kynšperk nad Ohří
792 (94,62%)

Ostrov
875 (97,22%)

„Kapacita zařízení je 712 lidí, v současné době je zde 706 osob,“ potvrdila Hana Löffelmannová, mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby České republiky. V ostatních dvou věznicích, v Kynšperku nad Ohří a Ostrově, není situace o nic lepší. Kynšperská věznice pojme ještě 45 odsouzených, ostrovská pak 25.

Ještě před dvěma lety ovšem byla situace ve věznicích horší. V Karlovarském kraji, kde může svůj trest najednou vykonávat 2 449 lidí, sedělo za mřížemi téměř o pět stovek odsouzených víc.

Vyprázdnit vězení v České republice pomohla v lednu 2013 prezidentská amnestie Václava Klause. Ta se ovšem týkala i recidivistů, čemuž odpovídal vývoj trestné činnosti v roce 2013.

„Tehdy jsme zaznamenali osmiprocentní nárůst kriminality. Jedním z důvodů tohoto stavu byla právě prezidentská amnestie,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Vězeňská zařízení v kraji opustila 2. ledna 2013 téměř tisícovka odsouzených. Řada z nich se ovšem znovu dostala do křížku se zákonem. Recidivisté v roce 2013 tvořili 60 procent osob, které policisté řešili kvůli trestné činnosti.

Byl to i případ muže, kterého policisté zatkli v souvislosti s nálezem mrtvoly v chatové osadě u přehrady Skalka na Chebsku. Zadržený už tehdy skončil ve vazbě. Případ, do kterého se namočil, se přitom udál pouhé dva dny poté, co opustil brány věznice.

Na nárůst počtu trestných činů zareagovali v roce 2013 policisté jednoduše. Navýšili počet mužů v ulicích měst. „Nabrali jsme šestašedesát nových policistů,“ potvrdila Zuzana Týřová.

Na počátku roku 2015 si trest odpykává v regionálních věznicích 1 773 lidí. „Při tomto počtu je kapacita, stanovená na čtyři metry čtvereční na osobu, dostatečná. Při případném nárůstu počtu odsouzených budeme aktuální situaci řešit vnitřními systémovými opatřeními,“ řekla jménem Vězeňské služby mluvčí generálního ředitelství Hana Löffelmannová.

Pod systémovými opatřeními si ovšem podle jejích slov nemá veřejnost představovat výstavbu nových věznic. Ty současné stačí.

„V prvním pololetí znovu otevřeme pobočku vazební věznice Praha-Ruzyně ve Velkých Přílepech. A pokud bude do budoucna potřeba, otevřeme ještě objekty v Poštorné a Vyšších Lhotách,“ dodala mluvčí.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz