Věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku.

Věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dva roky po amnestii. Vězení v Karlovarském kraji jsou už plná

  • 2
Věznice v Karlovarském kraji jako by se před časem kvůli amnestii ani nevyprázdnily. Třeba v Horním Slavkově mohou přijmout maximálně šest lidí, pak už tam bude plno. A nové věznice se stavět nebudou.

Věznice v regionu dokážou pojmout už jenom 76 odsouzených. Nejhorší situace je v Horním Slavkově.

Věznice v kraji

před amnestií a nyní

Před amnestií prezidenta Václava Klause byly věznice v Karlovarském kraji přeplněné. První číslo je kapacita zařízení, za lomítkem pak skutečný stav vězňů k 31. prosinci 2012:

Horní Slavkov
712 / 935

Kynšperk nad Ohří
837 / 1006

Ostrov
900 / 1002

V současné době jsou všechna tři zařízení naplněna z více než devadesáti procent:

Horní Slavkov
706 (99,16%)

Kynšperk nad Ohří
792 (94,62%)

Ostrov
875 (97,22%)

„Kapacita zařízení je 712 lidí, v současné době je zde 706 osob,“ potvrdila Hana Löffelmannová, mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby České republiky. V ostatních dvou věznicích, v Kynšperku nad Ohří a Ostrově, není situace o nic lepší. Kynšperská věznice pojme ještě 45 odsouzených, ostrovská pak 25.

Ještě před dvěma lety ovšem byla situace ve věznicích horší. V Karlovarském kraji, kde může svůj trest najednou vykonávat 2 449 lidí, sedělo za mřížemi téměř o pět stovek odsouzených víc.

Vyprázdnit vězení v České republice pomohla v lednu 2013 prezidentská amnestie Václava Klause. Ta se ovšem týkala i recidivistů, čemuž odpovídal vývoj trestné činnosti v roce 2013.

„Tehdy jsme zaznamenali osmiprocentní nárůst kriminality. Jedním z důvodů tohoto stavu byla právě prezidentská amnestie,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Vězeňská zařízení v kraji opustila 2. ledna 2013 téměř tisícovka odsouzených. Řada z nich se ovšem znovu dostala do křížku se zákonem. Recidivisté v roce 2013 tvořili 60 procent osob, které policisté řešili kvůli trestné činnosti.

Byl to i případ muže, kterého policisté zatkli v souvislosti s nálezem mrtvoly v chatové osadě u přehrady Skalka na Chebsku. Zadržený už tehdy skončil ve vazbě. Případ, do kterého se namočil, se přitom udál pouhé dva dny poté, co opustil brány věznice.

Na nárůst počtu trestných činů zareagovali v roce 2013 policisté jednoduše. Navýšili počet mužů v ulicích měst. „Nabrali jsme šestašedesát nových policistů,“ potvrdila Zuzana Týřová.

Na počátku roku 2015 si trest odpykává v regionálních věznicích 1 773 lidí. „Při tomto počtu je kapacita, stanovená na čtyři metry čtvereční na osobu, dostatečná. Při případném nárůstu počtu odsouzených budeme aktuální situaci řešit vnitřními systémovými opatřeními,“ řekla jménem Vězeňské služby mluvčí generálního ředitelství Hana Löffelmannová.

Pod systémovými opatřeními si ovšem podle jejích slov nemá veřejnost představovat výstavbu nových věznic. Ty současné stačí.

„V prvním pololetí znovu otevřeme pobočku vazební věznice Praha-Ruzyně ve Velkých Přílepech. A pokud bude do budoucna potřeba, otevřeme ještě objekty v Poštorné a Vyšších Lhotách,“ dodala mluvčí.