Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přišel čas slavit rok koně, Vietnamci z kraje jej uvítali v Ostrově

  9:32aktualizováno  9:32
Nadýchanou pestrobarevnou estrádou se Vietnamci z celého Karlovarského kraje rozloučili v sobotu s rokem hada a bujaře vstoupili do nového roku koně. Podle čínského kalendáře má být dynamický, rychlý a dravý.

Vietnamci přivítali rok koně. Příchod slavili v ostrovském kulturním domě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do ostrovského kulturního domu dorazily stovky natěšených lidí. K oslavám patřily tradiční tance s vějíři a bambusovými klobouky, tklivé písně nebo i akční street dance vystoupení. Pánové stvrdili významnost svátku v perfektně padnoucích oblecích, dámy ve svých nejlepších róbách. Do sálu ke stolům, na nichž voněly tradiční pochoutky, usedali v doprovodu dětí. I s těmi nejmenšími v náručí.

Fotogalerie

"Tanec se jmenuje muo non. Podle bambusového klobouku - non. Šaty máme půjčené z Prahy ze Sapy. Tančíme v naší menší komunitě v Karlových Varech a vystupujeme po celém kraji," líčila jedna z hvězd večera, studentka Gymnázia v Chodově, které všichni říkají Ája.

Připravený program za potlesku a povzbuzování plného sálu klapal. Nejdřív efektně vyletěly do vzduchu konfety, následoval sled nejrůznějších vystoupení a dokonce také tombola. Součástí občerstvení byl třeba tradiční koláč z rýže, závitky nebo masové rolky. A jedlo se - jak jinak - hůlkami. Alkohol tekl jen velmi střídmě, Vietnamci si připíjeli hlavně pivem v menších plastových kelímcích.

"V soukromí slavíme Nový rok podobně jako vy - v rodině a návštěvami. Jiné je to, že dětem nedáváme dárky jako vy o Vánocích, ale peníze v obálkách. To uvidíte za chvíli i tady," vyprávěla v zákulisí moderátorka slavnosti - temperamentní třicetiletá Hanka.

Vietnamci vedou spolkový život

Jinak šéfuje spolku mládeže a studentů, přebírá obchod po matce a tlumočí. Má radost z toho, že je v uzavřené vietnamské komunitě živo. Vzniká čím dál víc spolků - ty své mají ženy, studenti, tanečnice, přátelé hudby a umění a nově i váleční veteráni.

Vietnamce potěšilo (a několikrát to v proslovech na úvod estrády zaznělo), že je česká vláda loni uznala jako menšinu. Mají své zástupce v Radě vlády pro národnostní menšiny a mohou se podílet například na přípravě zákonů. V Česku jich dle údajů statistického úřadu oficiálně žije 57 tisíc, z toho v Karlovarském kraji přes sedm tisíc. To je z regionálního pohledu druhý nejvyšší počet po Praze.

"Pro občany v pohraničí byl loňský rok tragický. Málo zákazníků a zakázek," pronesl do mikrofonu předseda Svazu Vietnamců v ČR Hoang Dinh Thang. Poděkoval institucím, které Vietnamcům pomáhají. Zmínil finanční pomoc menšiny pro lidi postižené záplavami v Česku i Vietnamu a vyzval k boji proti drogám. Asijská menšina získala v Česku v posledních letech pověst pěstitelů marihuany a výrobců narkotik.

"Šťastný nový rok a dětem hodně zdaru ve škole," znělo další hlasité přání. Je známé, že cílevědomí vietnamští školáci tu patří k elitě. Na oslavu byli pozváni i čeští přátelé a známí.

"Ať se vám všem rok povede a zase se tu sejdeme," popřál hostitelům náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz