Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drogy nemám. Vietnamci ve Svatém Kříži sami ukážou stánky policistům

  15:44aktualizováno  15:44
Vedení asijského obchodního centra ve Svatém Kříži na Chebsku chystá opatření, které má pomoci s bojem proti drogové kriminalitě. Vietnamští prodejci se budou muset zavázat, že kdykoliv umožní policii zkontrolovat své pronajaté stánky, zda neukrývají drogy.

Trhovec přejíždí na kole po zledovatělé cestě mezi stánky v největším vietnamském tržišti Asia Dragon Bazar ve Svatém Kříži na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kdo dodatek k nájemní smlouvě nepodepíše, na tržnici končí. Opatření má pomoci zlepšit vnímání obchodního centra v očích veřejnosti. Řada lidí si tržnici právě s prodejem drog spojuje, což si uvědomují i její provozovatelé.

„Tržnice má teď špatnou pověst kvůli prodeji drog a my to chceme změnit,“ připustila Irena Tranová, mluvčí společnosti Danvit Expres, která obchodní centrum ve Svatém Kříži provozuje.

Jednotliví prodejci už o chystané novince vědí a podle Tranové s tím nemají problém.

„Dokonce to sami podporují a chtějí spolupracovat. Smluvně se zavážou k tomu, že kdykoliv umožní kontrolu ke zjištění, jestli se tam neprodávají drogy. Dodatky ke smlouvám teď připravujeme, vše bude hotové ke konci roku,“ upřesnila.

Podle policie ovšem nebude mít takové opatření žádný reálný dopad a jde spíše o symbolické gesto.

„My samozřejmě takovou aktivitu v boji proti drogové kriminalitě vítáme, nicméně policie si stejně bude muset bez ohledu na podobné smluvní dodatky nadále opatřovat povolení k prohlídkám. Musíme postupovat podle zákona,“ upozornila policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Přesto Irena Tranová ujišťuje, že policie může počítat s větší mírou spolupráce ze strany trhovců. „Prostě jim tu kontrolu umožníme, i když povolení mít nebudou. Chceme policii pomoci odhalit každou osobu, která by tady na naší tržnici chtěla prodávat drogy,“ zdůraznila.

Provozovatelé tržnice zároveň slibují právní i materiální pomoc každému prodejci, který upozorní a pomůže odhalit prodej drog.

Není to přitom plané očekávání, mezi Vietnamci totiž přibývá jedinců, kteří na drogovou kriminalitu upozorňují. Využít k tomu mohou i speciální telefonní linku Národní protidrogové centrály, na kterou se dosud obrátilo už více než 120 Vietnamců, aby oznámili výrobu a prodej drog ve své komunitě.

Policie kvůli drogám loni stíhala 198 Vietnamců

Chystané dodatky ke smlouvám trhovců ve Svatém Kříži pozitivně hodnotí předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Iniciativa Vietnamců v tržnici ve Svatém Kříži na Chebsku je v souladu s 13 návrhy a doporučeními, které letos v únoru Česko-vietnamská společnost předala vládě a všem zainteresovaným ministerstvům.

„Česko-vietnamská společnost vyzývá provozovatele všech asijských tržnic v celé ČR, aby po vzoru tržnice ve Svatém Kříži na Chebsku neprodleně realizovali stejné dodatky nájemních smluv a s těmi, co je odmítnou podepsat, okamžitě ukončili smlouvu i jakoukoliv spolupráci,“ apeluje Winter.

Odmítá přitom paušalizaci a spojování celé Vietnamské komunity s drogovou kriminalitou. Jak upozorňuje, ze 60 tisíc Vietnamců legálně žijících v Čechách bylo v roce 2013 za výrobu a prodej drog stíháno 198 jedinců.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz