Vietnamka Vu Ngan Ha žije v Evropě už třicet let. Z toho dvacet let je jejím...

Vietnamka Vu Ngan Ha žije v Evropě už třicet let. Z toho dvacet let je jejím domovem Česko. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pomáhá krajanům s řešením konfliktů. V Česku je doma už dvacet let

  • 0
Dostat dobrou radu od krajana? Taková pomoc je pro Vietnamce žijícího v Karlovarském kraji jen krátce k nezaplacení. Jednou z takových poradkyň je Vu Ngan Ha, která pomáhá s překlady do češtiny i řešením kulturních konfliktů.

Do České republiky nevedla pro Vu Ngan Ha, která žije v Chodově u Karlových Varů, z rodného Vietnamu zrovna přímočará cesta. Po opuštění původního domova ji čekala ještě několikaletá zastávka v Rusku, kde vystudovala pedagogický obor na vysoké škole. Teprve pak ji život přivedl do Česka.

„V Evropě už jsem třicet let, ale tady bydlím zhruba dvacet. Přišla jsem sem za manželem a založili jsme tady rodinu, máme dvě už téměř dospělé děti,“ vypráví Vu Ngan Ha, která je členkou občanského sdružení Viet Help.

To vzniklo v Karlových Varech v roce 2009 a nyní spolupracuje s celorepublikovým Klubem Hanoi. Vu Ngan Ha je v České republice spokojená, a když ji má srovnat s Ruskem, celkově jí připadá tuzemská kvalita života lepší. Přírodou a čistým vzduchem počínaje a chováním lidí konče.

„Pokud Vietnamec v České republice pracuje a snaží se co nejvíc začlenit do společnosti, chovají se k němu Češi velmi příjemně,“ říká. Začátky však nejsou pro její krajany ani trochu jednoduché. Jednou z největších komplikací je čeština, hned tou další peníze.

„Ti, kteří tady studovali nebo přijeli za rodinou, to tak nepociťují, ovšem Vietnamci, kteří sem zamíří za prací, musejí platit velmi vysoké náklady. Hodně peněz je stojí vízum, platit musejí za smlouvu a tak dále,“ popisuje.

Vietnamci se tak v Čechách ocitají pod velkým tlakem, aby vydělávali co nejvíc peněz.

Děti jsou doma v Česku. S prarodiči ale mluví vietnamsky

Protože má Vu Ngan Ha dvě děti, které se v Čechách narodily, považují Česko za svůj domov. Vu Ngan Ha a její manžel si zase řekli, že doma se cítí tam, kde jejich děti. Snaží se ale, aby na původní vlast rodičů nezapomněly.

„Učíme je znát naši kulturu i řeč. Každý rok jsme se snažili, aby mohly navštívit Vietnam. S babičkami a dědečky se baví vietnamsky a myslím, že s tím nemají vůbec problémy,“ těší ji.

Protože Vu Ngan Ha studovala pedagogický obor, má k práci v občanském sdružení velmi blízko. Angažuje se při různých školních i kulturních aktivitách a pomáhá začleňovat vietnamskou komunitu ve Varech do většinové společnosti.

„Podle statistik z roku 2013, které ovšem nejsou úplně přesné, žije v Karlových Varech a jejich okolí dva a půl tisíce Vietnamců, celkově v kraji máme zhruba 7 750 lidí,“ říká.

Vu Ngan Ha se společně se svými kolegy zúčastnila čtvrtečního workshopu, který v Alžbětiných lázních pořádalo občanské sdružení Multikulturní centrum Praha a karlovarský magistrát. Zástupci během něj připomněli, že Karlovy Vary patří z pohledu ministerstva vnitra k městům s největší koncentrací cizinců v republice.