Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinen, slyšel bývalý šéf nemocnice. Za drahé nákupy dostal podmínku

  12:13aktualizováno  12:13
Tříletou podmínkou potrestal Okresní soud Karlovy Vary bývalého šéfa krajské nemocnice Davida Hanzla. Provinil se tím, že nemocnice pod jeho vedením v letech 2006 a 2007 nakupovala lékařský materiál do kardiocentra od firmy Johnson & Johnson přes prostředníka - firmu Zdravotní distribuční. A tedy dráž.

David Hanzl, bývalý manažer Karlovarské krajské nemocnice, na chodbě karlovarského soudu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle soudce tím někdejší šéf špitálu spáchal trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku. Odsouzený se proti rozsudku odvolal.

Firma Zdravotní distribuční se stala dodavatelem pro kardiocentrum, aniž by prošla výběrovým řízením.

Z rozsudku

"V úmyslu umožnit finanční prospěch firmě Zdravotní distribuční na úkor krajské nemocnice vyjednal nevýhodné podmínky pro nákup zdravotnického materiálu," citoval mluvčí Okresního soudu v Karlových Varech Jan Hostaš z nepravomocného rozsudku. Zdravotní distribuční byla navíc podle soudce formální společností. Obchodovala pouze s Karlovarskou krajskou nemocnicí. Slovo "obchodovala" je ale možná příliš silné.

"Měla nulové náklady na dopravné a skladné, protože firma Johnson & Johnson dodávala zboží z Bruselu přímo do krajské nemocnice. Účtovala ho prostředníkovi - Zdravotní distribuční. Tato společnost cenu jen přefakturovala o svou marži," uvedl Hostaš.

Hanzl říká, že kauza je nesmyslná. "Nejsem ochoten akceptovat, že bychom způsobili škodu," prohlásil. Sumy, za něž nemocnice nakupovala, podle něho nepřekračovaly hodnoty dané sazebníkem a zdravotní pojišťovny nákupy proplácely v plné výši. "O marži, která je ministerstvem zdravotnictví přesně definovaná, se buď někdo podělí, nebo nepodělí," tvrdil před soudem.

Zároveň byla personálně propojena se společností Česká zdravotní, kterou si Karlovarský kraj v roce 2006 najal, aby do nemocnice dodala manažery - tedy i Davida Hanzla.

Zdravotní distribuční založili Milan Fritz a Martina Mervartová - společníci České zdravotní.

Soud dospěl k závěru, že sám Hanzl přišel za výrobcem kardiomateriálu - firmou Johnson & Johnson s požadavkem, aby dodávky do nemocnice šly přes Zdravotní distribuční.

Přes ni kardiomateriál začal putovat ještě dříve, než si distributor stihl schválit a doplnit tuto novou živnost do obchodního rejstříku.

"I když obžalovaný věděl, jaké má Johnson & Johnson ceny zdravotnického materiálu a mohl ho nakupovat přímo, tak přesto trval na tom, aby smlouva byla uzavřena přes prostředníka. Tím došlo k navýšení ceny o provizi za zprostředkování," řekl mluvčí Okresního soudu v Karlových Varech Jan Hostaš.

Náš požadavek to nebyl, řekl u soudu zástupce dodavatele

Přesvědčivě znělo u soudu svědectví Jiřího Mikše, který měl před lety v Johnson & Johnson na starosti vztah s důležitými zákazníky. Krajská nemocnice mezi ně patřila.

"Zdravotní distribuční byla na schůzkách zmíněna jako nákupní organizace pro karlovarskou nemocnici. Nebyl to náš požadavek, návrh přednesl David Hanzl. My jsme preferovali přímé dodávky do nemocnice," uvedl Mikš.

Nové vedení krajské nemocnice v čele s Luďkem Nečesaným tvrdí, že výrazně dražší nákup kardiomateriálu poškodil hlavně pacienty.

"Nemocnice měla určitý objem peněz na péči. A tyto peníze spotřebovala velmi neefektivně. Mohla za ně pořídit více," vysvětlil Nečesaný.

Případ teď leží u odvolacího Krajského soudu v Plzni, kam se Hanzl odvolal. Tamní soudce Martin Kantor odhadl, že spis nastuduje do dvou měsíců a pak nařídí líčení.

Druhého obžalovaného Vladimíra Keřku karlovarský soud zprostil. Proti tomuto verdiktu se zase odvolalo státní zastupitelství.

Na předražené nákupy upozornili původně lékaři, když se jim náhodou dostaly do rukou podivné faktury. Skandál přerostl v rozsáhlé protesty a demonstrace doktorů. To vše nakonec v roce 2008 přispělo k volební porážce politiků z ODS, kteří do té doby v kraji vládli.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz