Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strany pošlou do dotačního úřadu nové tváře z Karlovarského kraje

  10:19aktualizováno  10:19
ČSSD a KSČM po krajských volbách zvažují, že pošlou nové tváře do výboru ROP Severozápad. O rozdělování evropských dotací se už dříve zajímala policie. Bývalý ředitel Kušnierz dostal 7,5letý trest vězení. Trestně stíháni jsou i jeho dva nástupci a exnáměstek ústecké hejtmanky Kouda.

Jakub Pánik (ČSSD), místopředseda výboru ROP Severozápad, rvačku o posty v dotačním úřadu neočekává. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Nejsem přesvědčen, že o posty ve výboru s jeho puncem bude rvačka. Sám za sebe mohu říct, že se vynasnažíme najít nové tváře," řekl krajský šéf ČSSD Jakub Pánik a dosavadní místopředseda výboru ROP.

Výměna lidí může podle něj zlepšit pošramocené vztahy a odblokovat zamrzlou domluvu s ministerstvy financí a pro místní rozvoj. Karlovarský a Ústecký kraj se hádaly s ministerstvy, kdo zaplatí hrozící vratku 2,5 až 3,5 miliardy korun za chyby při výběru dotovaných projektů a při výběrových řízeních na dodavatele.

Kdo dosud seděl ve výboru ROP

Jakub Pánik (ČSSD)

Josef Novotný (ČSSD)

Martin Havel (ČSSD)

Zdeněk Berka (ČSSD)

Eva Valjentová (KSČM)

Václav Jakubík (KSČM)

Josef Hora (Hnutí nezávislých)

Místo po odstoupivším Tomáši Hybnerovi zůstalo volné

Člen monitorovacího výboru ROP Radan Večerka (předseda Spolku pro obnovu venkova v kraji) zároveň vyzval nově zvolené politiky, aby ze svého středu vybrali osm lidí do výboru co nejdříve. Pokud možno už na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva. To se zřejmě splní. Pánik s tím počítá a sociální demokraté v obou krajích se na tom prý domluvili.

Večerka současně apeluje, aby se do výboru tentokrát dostali také opoziční zastupitelé.

"Není možné čekat do jara. Doporučuji nehledat do výboru odborníky, nýbrž poctivé zastupitele používající selský rozum. A to bez ohledu na politickou příslušnost a spory mezi stranami. Mluvíme totiž o průšvihu obou krajů, jenž se týká lidí, kteří tu žijí," vyzval Večerka.

Lídr KSČM Jaroslav Borka to považuje za schůdné. Stejně tak i Pánik z ČSSD. "Je třeba dát prostor i těm největším kritikům, nabídneme jim pozice."

Dohlížet touží také pravice

Pravicové strany, které po volbách asi skončí v opozici, dohlížet nad dotacemi v ROP chtějí. "Větší kontrola je jediný možný způsob, jak potíže vyřešit," míní krajský šéf ODS Jiří Vaněček.

Pro je i lídr TOP 09 Jan Horník. "V minulém volebním období zastupitele ve výboru nikdo nekontroloval, nikdo se jim nedíval pod prsty a pochybení byla zjevná. I pro ně bude dobré, když dá opozice pozor, aby chtěně nebo i nechtěně nedocházelo k pletichám," uvedl Horník.

Je téměř jisté, že oba kraje musí přijmout odpovědnost za chyby a tvrdě za ně zaplatit. Jinak se jim nepodaří obnovit zastavený příliv dalších evropských dotací.

Až devadesát procent pokut se týká samotných krajů a jejich příspěvkových organizací. Splácení tzv. korekcí by se odehrávalo zřejmě tak, že ministerstvo financí by krajům postupně posílalo méně peněz.

Večerka i Pánik tvrdí, že v konečném důsledku oba kraje o obrovskou sumu kolem tří miliard nemusí přijít. Když se dohodnou se státem na splácení, mohou tyto peníze na své projekty znovu čerpat a použít.

"Abychom to stihli, musí být poslední výzvy pro podávání žádostí vyhlášeny do poloviny roku 2013 a smlouvy s příjemci podepsány do konce roku 2013," řekl Pánik.

"Je to legální postup," potvrdil i Radan Večerka. Podle něho je třeba zvolit co nejdříve výbor, aby mohl za ROP Severozápad s ministerstvy jednat.

"Spěchá to, protože každý týden navíc představuje ztrátu milionů korun. Já apeluji na všechny politické strany, aby vstoupily do výboru, jinak bude pokračovat jejich vzájemná válka," zdůraznil Radan Večerka.

Dotační stopka udělala díry v rozpočtech

Na obnovení přílivu už slíbených a podepsaných dotací čeká v kraji řada měst, obcí, neziskových organizací a podnikatelů. Například Cheb loni dokončil cyklostezku vedoucí skrz město a má dostat 10 milionů korun. "To už je hodně peněz a obrovská díra v rozpočtu, s níž jsme nepočítali," uvedl místostarosta Vladimír Hartman.

Na zhruba 10 milionů korun čekají Kraslice, které měly peníze slíbené na rekonstrukci náměstí.

Dění v dotačním úřadě ROP Severozápad dál prověřuje a rozmotává Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

"Poslední skupina obviněných je ve vazbě. Hlásí se nám docela dost lidí, kteří upozorňují zrovna na to, co bylo nestandardní. V žádném případě jsme ještě neskončili," prohlásil pro iDNES.cz šéf útvaru Robert Šlachta (celý rozhovor čtěte zde).

K tomu tři krajské projekty vyšetřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Zaměřil se na rekonstrukci Becherovy vily a na přestavbu středních škol v Ostrově a Sokolově. Vyžádal si od kraje vysvětlení k prověřovaným dotacím a zakázkám (více čtěte zde).

V zakázce na opravu Becherovy vily se vyšetřovatelům zdá podezřelé působení krajského zastupitele Jakuba Pánika (ČSSD). Ten seděl v komisi pro otevírání obálek a zároveň byl obchodním ředitelem firmy Prefa-Beton Cheb, která se ve sdružení s Thermií-Bau do soutěže hlásila.

Pánik ale při otevírání obálek jako člen komise podepsal čestné prohlášení, že nemá s žádným ze zájemců o zakázku nic společného a že není podjatý. OLAF může na základě svého vyšetřování pak navrhnout, aby kraj stamilionové dotace vrátil.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kvůli pletichám kolem zakázek na opravy KV Areny stíhá policie tři muže

KV Arena

Karlovarští kriminalisté stíhají tři muže a dvě právnické osoby kvůli úplatkářství a pletichám při zadávání veřejné...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Dohoda: Císařské lázně opraví kraj, město v nich zřídí koncertní sál

Karlovarské Císařské lázně.

Kraj a město Karlovy Vary se konečně domluvili na postupu oprav Císařských lázní. Vzájemnou shodu stvrdí podpisem...

MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita
MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita

Moje dítě bude hodné a poslechne mě na slovo. Poznáváte se? Přesně tohle jste si mysleli… než se z vás stali rodiče?

Najdete na iDNES.cz