Vítr utrhl plátno v karlovarském letním kině, do festivalu musí být zpět

  8:57aktualizováno  8:57
O promítací plátno přišlo karlovarské letní kino, které teprve před pěti lety prošlo rozsáhlou obnovou. Utrhl ho vítr. Město nyní hledá varianty, jak zachránit situaci a zajistit provoz o filmovém festivalu.

Vítr utrhl v karlovarském letném kině promítací plátno. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Při něm lidé v obnoveném letním kině viděli třeba taneční kreace Johna Travolty, loni si s Richardem Gerem pobrukovali známou melodii s filmu Pretty Woman. Bylo tam téměř sedm tisíc diváků. Jenže mimo festival je kino bez života.

Spadlé plátno objevili městští zaměstnanci v úterý. Podle zastupitele Jaroslava Fujdiara (O co jim jde?!) se to ale stát nemuselo.

„Na začátku března jsem dostal informaci od městské policie, že se část plátna odchlípla a plápolá ve větru. Na to jsem upozornil techniky městské společnosti KV City Centrum, které kino spravuje. Dodnes se mi nedostalo odpovědi. Přitom stačilo udělat jen pár malých oprav. Místo toho to dopadlo, jak to dopadlo,“ řekl naštvaně Fujdiar.

„Snažíme se dohledat zhotovitele, abychom uplatnili reklamaci, neboť to ještě není ani pět let, co bylo kino opraveno. Žádnou fakturu ale nemůžeme najít, patrně z důvodu, že je vše opraveno svépomocí,“ odvětil náměstek primátora Michal Riško (ČSSD), který tak nepřímo osočil Fujdiara, jenž v té době měl vše na povel.

Škodu určí posudek znalce

Výši škody by měl určit znalecký posudek. Ten si nechala vypracovat městská společnost KV City Centrum. Informoval o tom jednatel KV City Centra Lukáš Červený.

Letní kino mimo Mezinárodní filmový festival nepromítá. Může za to hned několik důvodů. Nejpodstatnějším je ten, že magistrát nezajistil moderní promítací techniku. Tím pádem se promítají jen starší filmy, a ty tolik netáhnou.

„Poslední pokusy o provozování letního kina skončily mizivou návštěvností - za sezonu 2013 navštívilo všechny mimofestivalové projekce dohromady 450 diváků. Na většinu představení nedorazilo ani dvacet diváků. Kapacita kina je přitom 3 500 lidí,“ uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Festival s promítáním v letním kině počítá

Vedení města hledá řešení, jak promítací plachtu nahradit. „Konstrukce není ohrožená. Jde jen o to, kolik to bude stát a kde seženeme peníze. Nicméně mohu říct, že na festival v každém případě bude kino funkční. Plátno seženeme,“ garantoval Riško.

O problému ví už i vedení festivalu. „V současné době máme informace, že správce letního kina situaci řeší s Odborem majetku Magistrátu Karlovy Vary tak, aby do začátku festivalu bylo vše v pořádku, a naše plány s využitím letního kina to tedy nemění,“ komentovala situaci Uljana Donátová, mluvčí Mezinárodního filmového festivalu.

Využití karlovarského letního kina v rámci filmového svátku se stalo v minulých letech pravidlem.

Už několik let je zvykem, že hlavní hvězda přijede za diváky a uvede svůj nejoblíbenější film, ve kterém ztvárnila hlavní roli. Naposledy tak před plátnem učinil zmíněný herec Richard Gere.

Co bude s kinem dál, zatím není jasné

Magistrát navzdory dlouhodobě neutěšené situaci stále nemá jasnou představu, jak s kinem naložit dál.

„Stále existuje varianta, že by se postavilo orchestřiště a z kina se zároveň stal amfiteátr. O všem se stále jedná,“ naznačil možný vývoj náměstek primátora Riško.

Místo, aby Karlovaráci mohli dál v létě chodit na film pod hvězdy do obnoveného areálu, se rodí plán přesunu letního promítání do areálu koupaliště Rolava.

Lidé se letos v letním kině nedočkají velkých koncertů, kdy třeba ještě loni v areálu hrály kapely Omega či Dymytry.

Městu se nepodařilo domluvit se ani s pořadateli kulturních akcí, kterým zastupitelé odsouhlasili snížení pronájmu areálu o 99 procent.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Další z rubriky

Za advent utratí města miliony, nejdražší Vánoce v kraji bude mít Cheb

Herec chebského divadla Jindřich Skopec se o adventu změnil v ponocného.

Slavnostně osvětlená města, tradiční vánoční trhy, pohoda, klid. Na druhé straně miliony vynaložených korun a někde...

Pes utekl ze zahrady a pokousal dítě, majitelku stíhá policie

Služebna Policie ČR

Ne příliš důsledně hlídala svého psa žena ze Sokolovska a to se jí vymstilo. Zvíře uteklo ze zahrady a pokousalo dítě....

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Najdete na iDNES.cz