Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítr utrhl plátno v karlovarském letním kině, do festivalu musí být zpět

  8:57aktualizováno  8:57
O promítací plátno přišlo karlovarské letní kino, které teprve před pěti lety prošlo rozsáhlou obnovou. Utrhl ho vítr. Město nyní hledá varianty, jak zachránit situaci a zajistit provoz o filmovém festivalu.

Vítr utrhl v karlovarském letném kině promítací plátno. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Při něm lidé v obnoveném letním kině viděli třeba taneční kreace Johna Travolty, loni si s Richardem Gerem pobrukovali známou melodii s filmu Pretty Woman. Bylo tam téměř sedm tisíc diváků. Jenže mimo festival je kino bez života.

Spadlé plátno objevili městští zaměstnanci v úterý. Podle zastupitele Jaroslava Fujdiara (O co jim jde?!) se to ale stát nemuselo.

„Na začátku března jsem dostal informaci od městské policie, že se část plátna odchlípla a plápolá ve větru. Na to jsem upozornil techniky městské společnosti KV City Centrum, které kino spravuje. Dodnes se mi nedostalo odpovědi. Přitom stačilo udělat jen pár malých oprav. Místo toho to dopadlo, jak to dopadlo,“ řekl naštvaně Fujdiar.

„Snažíme se dohledat zhotovitele, abychom uplatnili reklamaci, neboť to ještě není ani pět let, co bylo kino opraveno. Žádnou fakturu ale nemůžeme najít, patrně z důvodu, že je vše opraveno svépomocí,“ odvětil náměstek primátora Michal Riško (ČSSD), který tak nepřímo osočil Fujdiara, jenž v té době měl vše na povel.

Škodu určí posudek znalce

Výši škody by měl určit znalecký posudek. Ten si nechala vypracovat městská společnost KV City Centrum. Informoval o tom jednatel KV City Centra Lukáš Červený.

Letní kino mimo Mezinárodní filmový festival nepromítá. Může za to hned několik důvodů. Nejpodstatnějším je ten, že magistrát nezajistil moderní promítací techniku. Tím pádem se promítají jen starší filmy, a ty tolik netáhnou.

„Poslední pokusy o provozování letního kina skončily mizivou návštěvností - za sezonu 2013 navštívilo všechny mimofestivalové projekce dohromady 450 diváků. Na většinu představení nedorazilo ani dvacet diváků. Kapacita kina je přitom 3 500 lidí,“ uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Festival s promítáním v letním kině počítá

Vedení města hledá řešení, jak promítací plachtu nahradit. „Konstrukce není ohrožená. Jde jen o to, kolik to bude stát a kde seženeme peníze. Nicméně mohu říct, že na festival v každém případě bude kino funkční. Plátno seženeme,“ garantoval Riško.

O problému ví už i vedení festivalu. „V současné době máme informace, že správce letního kina situaci řeší s Odborem majetku Magistrátu Karlovy Vary tak, aby do začátku festivalu bylo vše v pořádku, a naše plány s využitím letního kina to tedy nemění,“ komentovala situaci Uljana Donátová, mluvčí Mezinárodního filmového festivalu.

Využití karlovarského letního kina v rámci filmového svátku se stalo v minulých letech pravidlem.

Už několik let je zvykem, že hlavní hvězda přijede za diváky a uvede svůj nejoblíbenější film, ve kterém ztvárnila hlavní roli. Naposledy tak před plátnem učinil zmíněný herec Richard Gere.

Co bude s kinem dál, zatím není jasné

Magistrát navzdory dlouhodobě neutěšené situaci stále nemá jasnou představu, jak s kinem naložit dál.

„Stále existuje varianta, že by se postavilo orchestřiště a z kina se zároveň stal amfiteátr. O všem se stále jedná,“ naznačil možný vývoj náměstek primátora Riško.

Místo, aby Karlovaráci mohli dál v létě chodit na film pod hvězdy do obnoveného areálu, se rodí plán přesunu letního promítání do areálu koupaliště Rolava.

Lidé se letos v letním kině nedočkají velkých koncertů, kdy třeba ještě loni v areálu hrály kapely Omega či Dymytry.

Městu se nepodařilo domluvit se ani s pořadateli kulturních akcí, kterým zastupitelé odsouhlasili snížení pronájmu areálu o 99 procent.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz