Na karlovarském nábřeží Jana Palacha by v budoucnu mohl vzniknout nový parkovací dům.

Na karlovarském nábřeží Jana Palacha by v budoucnu mohl vzniknout nový parkovací dům. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vary chtějí do šesti let vysokou školu, domov důchodců i vlakotramvaje

  • 5
Vedení karlovarské radnice představilo strategický plán rozvoje města do roku 2020. Podobu města a život v něm mají do šesti let vylepšit nové parkovací domy, vlakotramvaje, průmyslové zóny s drobnou výrobou, dům pro seniory i veřejná vysoká škola.

Plánem se bude město řídit bez ohledu na to, kdo jej zrovna povede. Výhled kopíruje nové dotační období, takže do konkrétních projektů mohou téct i evropské peníze. Jednou z hlavních priorit přitom bude doprava.

„Důležité bude regulovat tu automobilovou - zejména v prostoru tržiště. Situace je tam neúnosná,“ uvedl primátorův náměstek Jaroslav Růžička. Důležité podle něj bude sladit požadavky tamních podnikatelů, obyvatel i pacientů. Aby výfukové plyny v Karlových Varech tolik neobtěžovaly, až 80 procent autobusů MHD bude do šesti let jezdit na alternativní pohon.

Výběr z plánů

1. Doprava ve městě - regulovat dopravu aut, zlepšit parkování, dořešit MHD i pohyb chodců a cyklistů

2. Sociální služby - vyřešit péči o seniory, dořešit sociální bydlení ve městě

3. Příznivé podmínky ve městě - posílit pocit bezpečí, nabízet kulturní i sportovní vyžití

4. Životní prostředí - udržovat čisté město, kvalitní veřejný prostor a zeleň

5. Ekonomika - podporovat drobné podnikání, vytvářet plochy vhodné k podnikání

6. Lázeňství a cestovní ruch - chránit léčivé zdroje, propagace

7. Správa a veřejný život - zapojit do veřejného života občany

Autobusy i vlaky se budou setkávat na jediném a vhodnějším místě, které radnice v těchto dnech hledá. Novinkou v městské dopravě budou vlakotramvaje (více zde), vzniknou i nové parkovací domy.

„Vytipovali jsme několik míst. První z nich je u Galerie umění, další na nábřeží Jana Palacha, u Martellu a na Husově náměstí. V úvahu připadají i další lokality,“ vyjmenoval Růžička.

Podle radních se obyvatelé dočkají dlouho chystaného domu pro seniory. Armáda spásy ČR zase ve městě plánuje azylový dům pro matky s dětmi. Rozvíjet by se měla i ekonomika.

„Všichni víme, že náš kraj není ekonomicky silný. Naším ‚předmětem podnikání’ je lázeňství a cestovní ruch,“ řekl primátor Petr Kulhánek.

„Potřebujeme, aby mladí zůstávali“

Město proto chce nabízet poradenství pro vstup do podnikání v Karlových Varech a připravovat pobídky pro investory. Vzniknout by měly menší průmyslové zóny pro drobné podnikání a samozřejmostí bude propagace lázeňství a cestovního ruchu.

„Výrazným hendikepem Karlových Varů je, že nemají veřejnou vysokou školu. Potřebujeme ji, aby lidé neodcházeli a zůstali tu i po absolvování studia,“ uvedl primátor. Dostat do města třeba i fakultu veřejné vysoké školy bude podle něj jedním z hlavních cílů, byť to bude trvat šest let.

Vzhledem k povaze města by prý byla nejvhodnějším oborem balneologie, cestovní ruch či studium jazyků. Plán, který je výsledkem roční práce, počítá také se vznikem lesoparků, na kterých už začala pracovat Správa lázeňských parků Karlovy Vary.

Podle vizí radních by se v budoucnu mělo město dočkat i plnohodnotného náměstí, které v lázních zatím chybí.