Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní dřevěné trámy z hory Vladař se po šesti letech vrátily domů

  19:20aktualizováno  19:20
Jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů se ve čtvrtek vrátil do kraje. Po šesti letech dorazily do Žlutic trámy z hory Vladař, které za sebou mají konzervaci ve Švýcarsku.

Několik desítek exponátů objevených před lety na hoře Vladař už odpočívá v horním patře bývalé lesní správy ve Žluticích. Mají za sebou dlouhou cestu, na kterou se ze švýcarského Lausanne vydaly ve středu ráno. Ve čtvrtek už je na náměstích ve Žluticích vyhlížel tým archeologů, jejich přátel a obsluha visuté plošiny.

Fotogalerie

„Nález konstrukcí kdysi iniciovalo občanské sdružení Vladař z Lokte a karlovarské muzeum. Byli jsme u toho, když se konstrukce připravovaly na transport do Švýcarska.

Tehdy jsme vymýšleli, kam je provizorně složit. Dohodli jsme se s majitelem chyšského zámku panem Lažanským. V jeho sklepeních pak byly měsíc deponované,“ vzpomínal karlovarský archeolog a primátorův náměstek Jiří Klsák.

Konstrukce a další předměty archeologové našli a vyzvedli v letech 2008 až 2010 v blízkosti rybníku u dětského tábora na úpatí Vladaře. Jsou dva a půl tisíce let staré, pravděpodobně souvisely s vodou a hradištěm, které se na hoře nacházelo.

S trámy z Vladaře to experti ve Švýcarsku neměli jednoduché

Do Lausanne na konzervaci putovaly proto, že se tam nachází specializovaná laboratoř a s podobnými starými trámy mají její experti bohaté zkušenosti. S trámy z Vladaře to ale tak jednoduché zřejmě nebylo.

„Původní odhad doby konzervace činil čtyři roky. Nakonec se o dva prodloužila. Údajně proto, že poškození konstrukcí bylo větší, než očekávali. Podrobnější zprávu ale pošlou až dodatečně,“ řekl Jiří Klsák.

Nález čítá 35 trámů a dalších dřevěných předmětů, které archeologové objevili v prostoru takzvané cisterny. Exponáty patří kraji, který také řešil, kam je všechny uložit. Některé trámy totiž dosahují délky až pěti metrů a potřebují konstantní podmínky. Nakonec je objevil právě ve Žluticích, tedy jen kousek od místa nálezu. Přesto jde o provizorní řešení.

„Na kraji už přistála žádost Žlutic o dvoumilionovou dotaci na rekonstrukci muzea. To v současné době nemá pro uskladnění nálezu vhodné podmínky. Samozřejmě počítáme i s tím, že malou část konstrukcí vystavíme v nové expozici Muzea Karlovy Vary, která se otevře na jaře,“ uvedl hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček. Ten je současně ředitelem občanského sdružení Vladař.

Žlutice by rády uvítaly zpět i kancionál

Návrat významného objevu do kraje přivítal i starosta Žlutic Václav Slavík. Ten by ve zrekonstruovaném muzeu rád viděl i Žlutický kancionál. Jeho originál je uložen v Památníku národního písemnictví v Praze. „Všechny tyto věci by pomohly Žlutice zpopularizovat,“ řekl.

Václav Slavík má přitom na stole projekt na rekonstrukci celého radničního bloku, která bude stát zhruba 65 milionů korun. Poohlédnout se chce i po dalších dotacích, nejen těch krajských.

„Odhaduji, že oprava muzea by stála deset až patnáct milionů korun. Už máme i stavební povolení,“ uvedl Václav Slavík.

Dřevěné konstrukce jsou podle archeologů unikátním nálezem evropského významu. Zachovaly se jen díky uložení v jílovém podloží bez přístupu vzduchu.

Výzkum, během kterého je odborníci objevili, prováděl kromě občanského sdružení a karlovarského muzea také Archeologický ústav v Praze, katedra archeologie Západočeské univerzity v Plzni. Budova, ve které našly konstrukce dočasný domov, patří krajské lesnické škole.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Najdete na iDNES.cz