Nad karlovarským magistrátem tibetská vlajka letos oficiálně vlát nebude.

Nad karlovarským magistrátem tibetská vlajka letos oficiálně vlát nebude. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vlajku Tibetu vyvěsí v Karlových Varech jen rebelující radní

  • 4
Až desátého března zavlají z žerdí na radnicích, školách či knihovnách v České republice tibetské vlajky, karlovarský magistrát bude po mnoha letech výjimkou. Radní vyvěšení neschválili a oficiálně se tak distancovali od mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet.

Ta má symbolický charakter a vyjadřuje solidaritu s Tibeťany, kteří v padesátých letech minulého století povstali proti čínské okupaci svého území. Zemřelo jich přitom více než 80 tisíc.

Pro vyvěšení tradičně hlasovali členové Karlovarské občanské alternativy a Jan Klíma z KDU-ČSL. Jenomže zůstali v menšině, neboť Vladimír Kvasnička z ANO hlasoval proti a ostatní se zdrželi.

Primátor Petr Kulhánek a jeho náměstek pro kulturu Jiří Klsák (oba KOA) se ale s výsledky hlasování nehodlají smířit. Paradoxně tak nebude na radnici vlajka jedna, ale hned dvě.

„Z mého pohledu budu rozhodnutí bojkotovat vyvěšením vlajky ze salónku primátora města. To je všechno, co pro to mohu udělat,“ uvedl primátor.

To samé chystá i Jiří Klsák. „Nemám příliš možností, takže vlajku vyvěsím ze své kanceláře směrem do lesa,“ řekl.

Zdrželi se hlasování

Jedním z radních, který se při hlasování zdržel, byl náměstek Michal Riško z ČSSD. „Toto téma pro mě není stěžejní, když jednáme o investicích třeba v Číně a víme, že toto je pro Číňany kontroverzní věc. Nechtěl jsem být úplně proti, tak jsem se držel, můj hlas nebyl negativní,“ uvedl.

Stejně se ke kampani postavil i náměstek Čestmír Bruštík z ANO, který se hlasování zdržel už vloni. „Nás také nikdo nepodporuje v různých věcech. Já mám názor takový, že jsem střed a nebudu napravo ani nalevo,“ zdůvodnil.

Petr Kulhánek a Jiří Klsák vidí ve Vlajce pro Tibet paralelu se srpnovými události roku 1968 v Československu. „Myslím, že tady jsou všechna slova zbytečná, historický kontext znám velmi podrobně, byť jsem ho nezažil, protože jsme o tom doma hodně často mluvili. Myslím, že právě i vyjádření symbolické podpory je to nejmenší, co samospráva může udělat a přiznám se, že mi rozhodování rady není moc jasné,“ řekl primátor.

Michal Riško konstatoval, že politiku historicky nehodnotí a snaží se ji dělat ve městě pro lidi, kteří v něm žijí dnes. Čestmír Bruštík, kterému byly v srpnu 68 dva roky, se k okupaci Československa nechtěl příliš vyjadřovat. „Doba je taková, že něco je zapomenuto, něco se připomíná a to, co by se mělo řešit, se neřeší,“ podotkl.

Rozhodnutí městské rady zklamalo opozici

Rozhodnutí radních zklamalo karlovarské opoziční zastupitele. „Je smutné, že většina členů současného vedení města s pochybnou vidinou svých ekonomických zisků dává přednost komunistickému odkazu Mao Ce-tunga před dobrotou, otevřeností a laskavostí Dalajlámy a svobodou Tibetského lidu,“ uvedl Otmar Homolka z hnutí O co jim jde?!

Přístup radních odsoudil i Jiří Kotek z Alternativy, který se domnívá, že rada překročila usnesení zastupitelstva, kterým je vázaná řadu let. „Už v roce 1994 jsme se na zastupitelstvu usnesli, že vlajku vyvěsíme. Domnívám se, že by toto rozhodnutí museli tedy zastupitelé zrušit,“ uvedl.

V případě, že magistrát vlajku oficiálně nevyvěsí, je připraven uspořádat před radnicí na podporu Tibetu happening.

Podobná situace nastala v roce 2009 za primátora Wernera Hauptmanna, kdy radní stanovisko formulovali slovy „Rada města se nerozhodla vyvěsit ... tibetskou vlajku...“ Před radnici se kvůli tomu chystali protestovat lidé, ale vedení magistrátu nakonec vlajku vyvěsilo.