Dopravci lákají cestující na slevy, z Chebu do Aše už jezdí posilový spoj

  9:20aktualizováno  9:20
Snížení ceny jízdného pro studenty a seniory přitáhlo k hromadné dopravě řadu nových cestujících. Některé linky jezdí plně obsazené, v jednom případě musel dopravce dokonce připravit posilový spoj.

Vlaková souprava společnosti Oberfalzbahn na cestě z Chebu do Aše | foto: Martin Stolař, MAFRA

České dráhy odhadují nárůst cestujících na zhruba pět procent. Platí to nejen pro regionální linky, ale také pro rychlíkové tratě. Posun je vidět zejména na chebském nádraží, které je z hlediska osobní přepravy nejvytíženější v kraji.

„Za září a říjen je procentuální nárůst cestujících obecně v celé republice přibližně pět procent, částečně jde o dlouhodobý trend a částečně mají vliv státní slevy,“ potvrdila tendenci posledních měsíců mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

„Nárůst sledujeme zejména na Západních expresech z Chebu do Prahy přes Plzeň na trati číslo 170,“ dodala. A zájem cestujících se o tuto linku zvýší nejspíše ještě po zavedení nového jízdního řádu 9. prosince, podle kterého budou pasažéři v Praze o dvanáct minut dřív, a to díky zprovoznění Ejpovického tunelu.

Západní expresy, které propojily Cheb s hlavním městem, mezi Prahou a Plzní nezastavují, ale jedou přímo. To cestu výrazně urychlí. Po jejich zavedení si na tuto novinku museli ale zvyknout cestující, kteří mířili do Berouna, Zdic nebo Hořovic. Průvodčí museli častokrát čelit jejich rozhořčeným útokům, jak je možné, že rychlík v jejich stanici nezastavil.

Na regionální trati z Chebu do Aše převýšil po zavedení státních slev počet cestujících kapacitu vlakové soupravy. Ta patří zahraničnímu přepravci. České dráhy tak musely do provozu nasadit posilový autobusový spoj.

„Posilový autobus zpravidla vypravujeme k nedělnímu odpolednímu spoji s názvem Os 20881 na trase z Aše v 15:47 hodin do Chebu. V rámci kraje se jedná o jediný případ,“ sdělila mluvčí Českých drah.

Autobusy se naplňují

Nárůst počtu cestujících se projevil i v autobusové dopravě. Na některých spojích si musí lidé cestu odstát. Zatím ale nedošlo k tomu, že by musely na linky vyrazit posilové spoje. Dopravci už za sebou mají také první zářijové vyúčtování slev.

Právě z něj měli někteří trochu obavy. V září totiž poskytli slevy cestujícím, v říjnu je vyúčtovali státu, respektive ministerstvu dopravy, a v listopadu měli obdržet úhrady. „Úplně bez zádrhelů to nebylo, posunulo se to zhruba o tři týdny, částku za září jsme už obdrželi,“ potvrdil Zdeněk Suchan, ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary.

Nyní je na řadě vyúčtování měsíce října. Suchan odhaduje, že se situace srovná na počátku příštího roku. V případě společnosti Autobusy Karlovy Vary se částka za slevy pohybuje okolo čtyř milionů korun.

Samotné slevy by se mohly stát v příštím roce pro dopravní společnosti přínosem. „Stát vlastně zaplatí to, co měli platit cestující, takže dopravce o nic nepřijde. Naopak. Očekáváme, že další přibudou, ať už to budou studenti, kteří budou jezdit i o prázdninách, nebo senioři. Pro ty budou ceny přívětivé a budou moci více cestovat,“ věří Suchan.

Na některých spojích se autobusy naplnily. Ale zatím to není tak, že by se musely posilovat. „Přidání posilových spojů jsme ještě řešit nemuseli,“ dodal Suchan.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Chystal comeback Věry Bílé, teď její dvorní kapelník stojí před soudem

Dušan Čonka u chebského okresního soudu.

Měl to být comeback snů. Romskou zpěvačku Věru Bílou, nad kterou už mnozí zlomili hůl, prý čekal návrat na světová...

Další z rubriky

VIDEO: Míst na parkování je málo, trávník musí autům ustoupit

Nové parkoviště vzniklo na místě, kde byl kdysi trávník.

Z jednašedesáti nových parkovacích míst se mohou od začátku prosince těšit motoristé v Ostrově. Vznikla z travnaté...

Rozkročení na dvě scény má smysl, míní umělecký šéf divadel

Zdeněk Bartoš, umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu a Karlovarského...

Celkem sedm premiér naplánovalo pro letošní divadelní sezonu Západočeské divadlo v Chebu, z toho tři ve společné...

Otec zmapoval základní školy, odhalil problémy s jazyky i šikanou

Karlovarský advokát Ronald Němec se společně s manželkou Veronikou snaží...

Zajímavé informace vyplynuly ze srovnání základních škol v Karlových Varech. Výsledek odhalil, že mezi školami existují...

Najdete na iDNES.cz