Vlastimil Kříž (39 let) ve vězeňské službě pracuje osmnáct let. Do Kynšperka přišel v roce 2008 z Brna.

Vlastimil Kříž (39 let) ve vězeňské službě pracuje osmnáct let. Do Kynšperka přišel v roce 2008 z Brna. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Očištěný ředitel kynšperské věznice Kříž je zpět. Doplatí mu i plat

  • 7
Dvacet měsíců a třináct dní byl ředitel věznice v Kynšperku nad Ohří Vlastimil Kříž postaven mimo službu, nemohl do práce a bral pouze poloviční plat. To vše kvůli vyšetřování a podezření, že kdysi surově zmlátil vězně potížistu. V pondělí se však Kříž definitivně očistil.

Krajský soud v Plzni ho zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci a z vydírání. Dostavte se do věznice, dostal následně ve středu plukovník Vlastimil Kříž trochu neurčitý pokyn od nadřízených.

V Kynšperku na něj čekal první náměstek generálního ředitele Vězeňské služby. S okamžitou platností ho vrátil zpátky do služby a na post šéfa. Martin Klapper, který prozatím věznici řídil, se přesunul na křeslo určené pro zástupce ředitele.

"Proběhlo to bez emocí a v souladu se zákonem. Doufám, že výsledek bude akceptován veřejností. Že skončí všechny dohady, anonymní podání a fabulace o tom, co se stalo či nestalo. Soud řekl, že ke skutku, ze kterého jsem byl obžalován, nedošlo," zdůraznil Kříž pro MF DNES.

Podle původní obžaloby ředitel zašel v září 2009 do cely, sundal si hodinky a zbil vězně Josefa Brázdila, věčného stěžovatele a podivína. Soud však našel významné rozpory v tom, jak svědkové incident ze líčili. "Nebylo prokázáno, že se skutek stal tak, jak je popsán v obžalobě," uvedl soudce Milan Tomeš v osvobozujícím verdiktu. Výpovědi svědků se podle něho rozcházely o 180 stupňů.

Kříž se bránil tím, že proces je vykonstruovaný a účelově vyvolaný některými kolegy a odsouzenými, kteří měli důvod se mstít. "Odmítali respektovat moje pokyny k upevnění kázně a pořádku," tvrdil ředitel.

Při loňském hlavním líčení před sokolovským soudem se ukázalo, že okolo události panují nejasnosti, jež souvisejí s pošramocenými vztahy, bojem o funkce a intrikami mezi bachaři. "Dvě skupiny šly proti sobě s cílem zbavit se ředitele, který někomu šlapal na paty. Bylo to sehrané a domluvené," argumentoval i Křížův obhájce Josef Kollár.

Bylo to těžké období, připouští

Vlastimil Kříž si nemyslí, že by se kauza měla nějak promítnout do vztahů s lidmi, jimž teď začíná opět velet. "Neobávám se toho. Z mé strany určitě ne. Jsem profesionál. Dál budu trvat na svých zásadách stylu řízení věznice," řekl ve středu.

Personální změny nechystá: "Udělám si určitý audit práce za posledních dvacet měsíců. V tuto chvíli nemám žádný důvod dělat zásadní personální opatření." Hlavně se chce co nejrychleji zorientovat, seznámit se zaměstnanci a se změnami v zákonech. "Abych se rychle dostal do běžné služební činnosti."

Vlastimil Kříž

Vlastimil Kříž (39 let) ve Vězeňské službě pracuje osmnáct let. Do Kynšperka přišel v roce 2008 z Brna. V tamní vazební věznici působil jako zástupce šéfa oddělení vězeňské a justiční stráže. V Kynšperku si nyní pod jeho vedením odpykává trest 358 odsouzených, kapacita je 862 vězňů.

Zproštění viny má pro Kříže i významný finanční dopad. Věznice mu doplatí plat, který měl rok a tři čtvrtě zkrácený na polovinu.

"Ředitel má nárok na doplacení části zkráceného služebního příjmu. Výši náhrady nemohu s ohledem na ochranu osobních údajů sdělovat," uvedla mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Hana Löffelmannová.

Ředitel připouští, že prošel těžkým obdobím, když se měl s polovičním platem starat o děti. "Snažil jsem se přivydělat si v souladu se zákonem dohodou o provedení práce, ale bylo to velmi složité, když vyšlo najevo, že jsem ředitelem věznice a příslušníkem bezpečnostního sboru."