Voda ze studní v Lukově pitná není. (Ilustrační snímek)

Voda ze studní v Lukově pitná není. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Voda ze studní v Luhově je plná bakterií, místní pro pitnou musí jezdit

  • 1
Celá obec Luhov u Toužimi je bez pitné vody. Všichni sice mají vlastní studny, ale k ničemu. Voda je totiž znečištěná, a tak obyvatelé musí jezdit pro pitnou vodu jinam. Peníze na vodovod spolkla oprava náměstí.

"Každá domácnost sice má studnu, ale její voda je znečištěná bakteriemi, protože se všude v okolí volně pohybuje dobytek. Fekálie pak při dešti spláchne voda do studní. Vodovod jsme mohli mít, jenže peníze určené na jeho vybudování padly na rekonstrukci náměstí v Toužimi," řekl senior Leoš Plíhal.

Ten několikrát měsíčně jezdí do Karlových Varů. Ve zdejší vodárně má jako její bývalý zaměstnanec protekci, takže si smí naložit své osobní auto plastovými lahvemi až po střechu.

Obnova náměstí v Toužimi stála téměř 39 milionů korun, což je téměř celý rozpočet. Protože ale město nedostalo peníze z dotací, vše muselo financovat z obecní pokladny.

"Šanci na vodovod obyvatelé Luhova mají, protože se chystá projekt. Je jen otázka, jakým způsobem se dají dohromady peníze. Pokud Toužim dodrží slovo a přispěje, tak vodohospodářské sdružení obcí může s financováním příští či spíše přespříští rok něco udělat," vysvětlil ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl.

Ve vodě je i mangan

Vodovodní řad je na dosah v kilometr vzdáleném Polikně. Někteří lidé zatím jezdí do nedaleké Třeboně, kde je původní vodárnička napojená na vodovodní řad. Na chodníku je ventil, ze kterého se dá tankovat poněkud železitá voda. Obyvatelé Polikna napsali dvakrát na radnici v Toužimi petici. Jenže ani ta nepomohla.

Někdy se lidem v Luhově podaří ve studniční vodě vyprat prádlo. Voda ale nesmí být znečištěná manganem ze spodních vod. Když se totiž Leoš Plíhal před pěti lety přestěhoval do Luhova, tak si za 150 tisíc korun objednal u firmy z Mariánských Lázní průzkumné vrty.

"Voda se objevila až ve 45 metrech, jenže nebyla vůbec k pití," vzpomíná na vyhozenou investici.

"Prapříčinou problému je, že se pan Plíhal vše rozhodl řešit sám vrty, za které zaplatil velké peníze. Od každého odborníka by se ale dozvěděl, že v Luhově se slušná podzemní voda nenajde," konstatoval Antonín Jágl.

Upozornil, že firmy sice slíbí studnu, ale už nezaručí kvalitu vody, která se někdy kvůli obrovskému množství železa a manganu nehodí ani na zalévání.

V Karlovarském kraji není podle odborníků příliš takových míst jako v Luhově. Obyvatelé podobných samot by si teoreticky mohli postavit malou úpravnu vody na odstranění železa a manganu, jenže provoz je velmi drahý. Proto raději spoléhají na stavbu vodovodu z veřejných peněz.