Vodáci odemknou v sobotu Ohři. Nejprve chystají koncerty, pak čištění břehů a

Vodáci odemknou v sobotu Ohři. Nejprve chystají koncerty, pak čištění břehů a koryta. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vodáci s velkou slávou odemknou Ohři v Lokti. Doplují tam ze Sokolova

  • 0
Na první splutí se v sobotu chystají vodáci, kteří nedají dopustit na řeku Ohři. Její tradiční odemykání vyvrcholí v Lokti koncerty folkových a trampských kapel. O týden později začne jarní čištění koryta a břehů. Informace o řece najdou nově vodáci i v mobilních telefonech.

Háčci a kormidelníci letos potkají v tábořištích cedule s vodáckým desaterem, v loketském kempu usnadní vynášení lodí do strmého kopce nová lanovka. Je vůbec první v celé republice.

Začátek nové sezony naplánovali příznivci Ohře na sobotu. "Sraz je ve 13 hodin v tábořišti v Sokolově na soutoku Ohře a Svatavy," řekl předseda sdružení Vodácká Ohře Míla Pražák. Cíl bude v Lokti, kde už od 14 hodin začne kulturní program.

"V amfiteátru vystoupí celkem pět kapel. Skupina Drc, Netřísk, Trepka, Jauvajs a KV Expres," upřesnil Pražák. Následovat bude bubenická show, po setmění pak za svitu loučí tradičně zaboří pod hladinu klíč víla, která symbolicky odemkne Ohři. Symbolické budou podle Pražáka i ceny za půjčení lodí. Pouhých 30 korun na osobu.

Pomozte čistit řeku, vyzývají vodáci

Na stejnou trasu se mohou vodáci, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu, vypravit i o týden později. Na čištění koryta a břehů.

"Přivítáme dobrovolníky, pro něž zajistíme lodě, pracovní pomůcky i občerstvení," poznamenal Míla Pražák.

Další novinkou na nejvyhledávanější řece v regionu budou informační cedule, na kterých se vodáci mohou seznámit s vodáckým desaterem. Dozvědí se, jak chránit sebe i ostatní a jak se chovat na řece. "Ohře bude vůbec první řeka s desaterem, tabule budou vesměs umístěné v tábořištích," zdůraznil Pražák.

Ani skalní příznivci řeky se neubrání nástupu nových mediálních technologií. Vodáckému sdružení se podařilo získat grant na vytvoření virtuálního průvodce po Ohři.

"Už na tom pracujeme, hotová by aplikace měla být do začátku hlavní sezony. Je to možná taková mastňácká věc, ale i vodáctví se posouvá od kotlíků k moderním technologiím,"  vysvětlil Pražák. Lidé s chytrými telefony se tak budou moci podívat například na kilometráž řeky nebo si naplánovat trasu a rychle zjistit, na kterém místě se přesně nachází.

V tábořištích se navíc postupně budou obnovovat i informační tabule. "Připravujeme i první informační kiosek. Nespíš bude stát v Kynšperku," doplnil Pražák.

Lidé musí stále počítat s nebezpečnými jezy

Nepříliš protřelé vodáky mohou na Ohři zaskočit některá nebezpečná místa. Třeba jezy v Černém Mlýně, Lokti nebo v Radošově.

Letos se sice ještě nic nezmění, už se ale chystá projektová dokumentace na úpravy nejnebezpečnějších splavů. Jako první by se podle Pražáka mohl dočkat změny druhý loketský jez, který se velmi obtížně přenáší.

Firma Dronte, která spravuje tábořiště v Lokti, chce ještě letos vybudovat lanovku pro přepravu lodí. Kemp v Lokti je totiž asi osmnáct metrů nad hladinou řeky a vytažení lodí není pro vodáky vůbec jednoduché.