Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na vodáky čekají při splutí řeky Ohře také policisté s trubičkou

  • 435
Díky relativně deštivému počasí má letos Ohře přes prázdniny oproti minulým létům výbornou sjízdnost, což na palubu kánoí a raftů přilákalo velké množství vodáků. Na řece je však nečekají jen občasné peřejky a několik jezů, ale nově také policejní hlídky.

Už o prvním prázdninovém víkendu prováděla policie před jezem v Radošově kontroly, zda vodáci nejezdí na lodích opilí. Podobné kontroly mohou vodáky na Ohři potkat v průběhu celého léta.

„Vodáci mohou během letošní vodácké sezony očekávat i další kontroly preventivního charakteru. Pokud policisté zjistí, že je vodák pod vlivem alkoholu, postupují podle zákona a věc oznámí příslušnému orgánu, a to je Státní plavební správa. V přestupkovém řízení hrozí pokuta až do 100 tisíc korun. Při plavbě na vodní hladině platí stejná nulová tolerance alkoholu jako na silnici,“ uvedla Kateřina Krejčí z Krajského ředitelství Policie České republiky.

Zda vodák jede na lodi jako zadák, háček, či se dokonce jen veze jako pouhý „porcelán“, pro případné následky nehraje roli.

Na problém opilých vodáků upozorňuje kampaň

Český svaz kanoistů, Svaz vodáků, Junák a Vodácká škola záchrany společně se Státní plavební správou letos vytvořily kampaň Voda nebo alkohol, aby upozornily na problematiku opilých vodáků. Tuto kampaň na konci června podpořilo také Povodí Ohře.

Společně vytvořily také webové stránky www.voda-nebo-alkohol.cz, kde informují o tom, proč je alkohol na vodě nebezpečný. Právě nárazoví vodáci, kteří se na vodu vydávají pouze jednou za rok při příznivém počasí, jsou prý rizikovou skupinou, která má pod vlivem alkoholu tendence podcenit situaci a s pocitem přílišného sebevědomí sjíždět i nebezpečné jezy.

„Rádi vidíme vodáky všech generací při aktivní dovolené na českých řekách a je skvělé, jak například rodiče berou na vodu děti a vytvářejí tak další generaci lidí, které vodácký sport osloví. Bohužel velkým negativem poslední doby je konzumace alkoholu, což přináší nejen přímé důsledky v podobě tragických nehod, ale také nové zpřísňující regulace omezující poté provozování vodáckých aktivit jako takových,“ řekl předseda Českého svazu kanoistů Jan Boháč.

„Alkohol je často přítomen u tragických nehod na našich řekách, hlavně u tonutí pod nebezpečnými jezy. Lidé kvůli malým vodáckým zkušenostem a alkoholu neodhadnou sílu zpětného proudu pod jezem a z přemíry sebevědomí a ztráty zábran se pouští do splutí nebezpečných míst. I v případě plavání řekou při nenadálém převržení lodě je alkohol velkou komplikací, kdy má jednak vodák zhoršenou koordinaci pohybů a také rychleji dochází k jeho podchlazení,“ doplnil Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

Pomůže nápověda kolem řeky

Mnoho vodáků ale podceňuje i přípravu před sjížděním jezů. Před vyplutím na vodu by se měl každý vodák seznámit s řekou a úsekem, který plánuje sjíždět.

Většina půjčoven rozdává základní popis trasy včetně informace o jezech. Konkrétně na Ohři je zapotřebí dát si pozor na jez v Radošově a na Ottův jez u Chebu, jejichž sjíždění je pod pokutou zakázáno, ale také na jez v Jakubově, který se po rekonstrukci nesjíždí úplně snadno. Jez Černý mlýn se musí sjíždět k tomuto účelu vybudovanou vodáckou propustí.

„Je nutné držet se aktuálních říčních průvodců, sjíždět řeky podle předem předepsaných pokynů a hlídat si aktuální stav vody. Kde se má jez sjíždět propustí, tam využít propusť, kde se má koníčkovat, tak tam poté koníčkovat. Pokud toto vodáci dodrží, není nutné si u nás na Povodí Ohře předem žádat o povolení ohledně sjíždění jezů. Většinou se stačí řídit navigací a cedulemi instalovanými kolem řeky,“ uvedl Martin Cidlinský z Povodí Ohře.

Půjčit loď si dnes ve specializovaných půjčovnách může téměř každý, a proto se vodáctví stává oblíbenou letní aktivitou.

„Letošní sezona je určitě o dost lepší než ta loňská. Je totiž docela teplo, ale k tomu sem tam zaprší, díky čemuž je Ohře letos sjízdná ve všech svých úsecích. Velký nápor byl zatím o prvním červencovém víkendu a svátečních dnech, největší zájem očekáváme tento a pravděpodobně i příští víkend,“ řekla Hana Červenková z půjčovny lodí Dronte.

V březnu vydalo ministerstvo dopravy novou vyhlášku, podle které musí vodáci žádat o povolení k sjezdu jezů jednotlivé správce jezů. Kolem vyhlášky se strhla vlna diskuzí a u vodáků vyvolala vlnu nevole. Pokud se však vodáci drží předepsaných pravidel sjízdnosti Ohře, o žádné povolení si žádat nemusí.