VIDEO: Vojáci v Doupově nemůžou kvůli horku používat svítící munici

  14:59aktualizováno  14:59
V podmínkách, které se, alespoň co do počasí velmi blíží jejich příštímu nasazení, cvičí v těchto dnech vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic ve výcvikovém prostoru Hradiště. Cvičení Dukla Spirit 2018 je má připravit na misi v Afghánistánu, kam někteří z nich odjíždějí příští rok na jaře.

„Úkolem tohoto cvičení je vedení obranného boje,“ uvedl velitel pozemních sil Armády ČR, brigádní generál Josef Kopecký.

Vojáci podle jeho slov průběžně cvičí všechny druhy boje. „Jakmile je ale jednotka vybraná na zahraniční misi, soustředí se při výcviku na její konkrétní poslání,“ vysvětlil brigádní generál.

Současný ráz počasí přinesl cvičícím vojákům mnohá omezení. „Týkají se například používání svítící munice a značkovacích prostředků,“ řekl Josef Kopecký. „Ale počasí jako takové nám nevadí. Teplo nebo zima, voják musí zvládnout vše,“ doplnil.

Jeho slova potvrdil podplukovník Miroslav Vybíhal, velitel 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. „Samozřejmě, že vysoké teploty částečně omezují vojáky, ale dá se to vyřešit dostatečným pitným režimem či upravením samotného výcviku. Horko nás ale žádným výrazným způsobem nelimituje,“ konstatoval.

Fotogalerie

Ve čtvrtek dopoledne, kdy se teplota velice rychle šplhala k tropické třicítce, nacvičovali vojáci obranné zajištění prostoru. Na daných stanovištích vyskákali z bojových vozidel pěchoty, rozvinuli formaci a po pár minutách opět odjeli.

Veškerý výcvik směřuje k vyvrcholení celého cvičení Dukla Spirit 2018, kterým budou ostré střelby. „Vojáky 72. mechanizované brigády při nich budou podporovat dělostřelci, do střeleb se zapojí i minomety,“ popsal závěr cvičení, které skončí 31. srpna, brigádní generál Josef Kopecký.

Cvičení Dukla Spirit navazuje na březnové Ebonite Javelin. „Je na dlouhou dobu poslední významné svým rozsahem a počtem nasazené techniky i vojáků,“ uvedl Miroslav Vybíhal.

Na Doupově cvičí na 540 profesionálních vojáků s více než 130 kusy techniky. Z té 37 kusů tvoří dnes už dosluhující bojová vozidla pěchoty BVP 2. Do ostrých střeleb se na závěr zapojí i kanónové houfnice Dana.

Volby 2018 - výsledky

Volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu PČR proběhly 5. a 6. října. Přirpavili jsme pro vás přehledné zpracování výsledků, statistiky a komentáře.

Výsledky komunálních voleb 2018 jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do Senátu

V Karlovarském kraji ve druhém kole voleb do Senátu vyhrál v obvodu 2 - Sokolov Miroslav Balatka.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Horváth už není trenérem fotbalistů druholigového Sokolova

Sokolovský trenér Pavel Horváth.

Bývalý fotbalový reprezentant Pavel Horváth už není trenérem Sokolova. S vedením druholigového klubu se po 16 měsících...

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Ve Varech chceme rozjet bezplatnou MHD, říká kandidátka na primátorku

Andrea Pfeffer-Ferklová vedla úspěšně kandidátku hnutí ANO v Karlových Varech.

Vítězem komunálních voleb v Karlových Varech se stal nováček na politickém kolbišti. Andreu Pfeffer-Ferklovou lidé...

Další z rubriky

V Chebu vznikla koalice, vítězné hnutí bude mít starostu i místostarosty

Hnutí Volba pro město slavilo v Chebu vítězství, lídr Antonín Jalovec (v...

Přibližně po týdenním vyjednávání se v Chebu podařilo položit základ k budoucí koalici. Nejužší vedení města, tedy post...

Dopravní značky upozorní na neudržované silnice v horách česky i německy

Nové výstražné značky s dvojjazyčnou doplňkovou tabulkou instalovali krajští...

Nové dopravní značky nachystali krajští silničáři před blížící se zimou v Krušných horách. Jsou dvojjazyčné a české i...

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Najdete na iDNES.cz