Ve Vojenském újezdu Hradiště se loni odehrávala kompletní vševojsková příprava vojáků 4. brigády rychlého nasazení Armády ČR.

Ve Vojenském újezdu Hradiště se loni odehrávala kompletní vševojsková příprava vojáků 4. brigády rychlého nasazení Armády ČR. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarský kraj chce v regionu větší vojenský útvar, armáda je zdrženlivá

  • 8
Vedení Karlovarského kraje chce do regionu přilákat některý z útvarů Armády České republiky. Chystá se o tom jednat s ministrem obrany. Vojsko se k plánu staví zatím zdrženlivě.

V kraji by se mělo objevit tři sta až šest set mužů a žen v uniformách. Za nápadem stojí především snaha posílit bezpečnost.

„Určitě se nejedná jen o plácnutí do vody. S Armádou České republiky intenzivně jednáme. Už jsme vytipovali i dvě potencionální lokality, kde by mohl útvar sídlit,“ řekl bez bližšího upřesnění krajský náměstek Petr Kubis.

Podle dřívějších informací by náměstek nejraději v kraji viděl útvar ženistů či vojáků 4. brigády rychlého nasazení, který nyní sídlí nejblíže, tedy v Žatci. „Nejdřív se chystáme navštívit ministra obrany, a až poté budeme mluvit konkrétněji,“ dodal Kubis.

Schůzka s Martinem Stropnickým, při níž se bude toto téma detailněji probírat, se podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové uskuteční koncem února.

Vojáci jsou opatrní

Vojáci se ale ke svému angažmá v regionu staví spíše zdrženlivě. Na území Karlovarského kraje jsou už dislokovány vojenské útvary Armády České republiky, a to ve Vojenském újezdu Hradiště a v Karlových Varech.

„Největším vojenským útvarem na území kraje je Středisko obsluhy výcvikového zařízení Hradiště. Sídlí tam i pracoviště Vojenské policie Radošov a odloučená pracoviště Centra zdravotních služeb a Vojenského veterinárního ústavu. Bez příslušníků aktivní zálohy se jedná o bezmála 200 tabulkových míst vojáků z povolání a občanských zaměstnanců, která jsou dnes v drtivé většině obsazena,“ vypočítal Jan Šulc z oddělení komunikace generálního štábu Armády České republiky.

Dále jsou v Karlovarském kraji i dvě vojenské lázeňské léčebny, zázemí tu má také státní podnik Vojenské lesy a statky.

Uniforem v kraji přibývá

„Zmínit musím i skutečnost, že v blízkosti Karlovarského kraje jsou dislokovány vojenské útvary v Žatci či například v Klatovech. Postupně je obnovována posádka Rakovník. O vytvoření nového útvaru v Karlovarském kraji se v tuto chvíli neuvažuje,“ uvedl Šulc.

Jak ale dodal, vojáků v Karlovarském kraji přibývá. V průběhu loňského roku posílila krajská vojenská velitelství a došlo také k navýšení tabulkových míst pro pěší roty aktivní zálohy.

Ani to ale vedení kraje od plánů neodrazuje. „Nevzdáme se, budeme o to bojovat do poslední chvíle. Stáli bychom o 300 až 600 vojáků,“ sdělil náměstek Kubis.

Velký odchod vojáků a rušení kasáren zažil kraj na přelomu milénia. Jako poslední se zavřela brána v kasárnách v Klimentově u Mariánských Lázní. V roce 2006 byl celý areál bezúplatně převeden na obec Velká Hleďsebe. Areál, který dříve obývalo až 2500 vojáků, se měl proměnit v moderní technopark s obytnou čtvrtí s více než 500 byty.

„Slibů padlo hodně, ale byl to takový spíše sci-fi projekt. Dodneška ještě část financí za projekt splácíme,“ připomněla starostka Velké Hleďsebe Jaroslava Brožová Lampertová.

Jestli se o bývalých kasárnách uvažuje jako o oblasti, kam by se vojáci mohli vrátit, starostka neví. Nechce ani moc spekulovat. „Pokud by na to ale přišlo, určitě by se k tomu museli vyjádřit i naši občané,“ uzavřela Lamperová.