Kormorán krouží nad chovnými sádkami v Tisové, které jsou zahřívány teplem z...

Kormorán krouží nad chovnými sádkami v Tisové, které jsou zahřívány teplem z elektrárny ETI. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Volavky a kormoráni vyžírají ryby ze sádek, rybáři je plaší hlukem

  • 5
Líheň společnosti Rybářství Mariánské Lázně v Tisové na Sokolovsku berou v těchto dnech útokem volavky a kormoráni. Každá z hejna asi 25 volavek prý sežere denně kolem třiceti deka masa a spoustu dalších ryb zraní. Ještě větší škody způsobují kormoráni. Rybáři se je snaží vyplašit.

"Plaším je třeba i tak, že praštím víkem od popelnice, ve které máme krmivo," vypráví šéf tisovského střediska Miroslav Lehečka. Nic ale nepomáhá. Ani sítě, kterými rybáři nádrže zakrývají.

líheň v Tisové

Rybí líheň se zaměřuje hlavně na chov tilápie nilské.
Přes zimu tady také krmí kapří plůdky a zaměřují se na umělé výtěry sladkovodních druhů ryb - od barevných až po štiky a sumce.
Tisovská líheň má tu výhodu, že může ohřívat vodu odpadním teplem ze sousední elektrárny.
Třeba právě tilápie potřebují vodu teplejší.

Volavky jsou šikovné - prostrčí hlavu a zobák skrz síť. Umí pod ni i vlézt a zase z ní vykličkovat. Všechny nádrže v Tisové navíc nemohou být přikryté a ty volné se zase stávají cílem nalétávajících kormoránů. Jeden pozře až tři čtvrtě kila ryb denně.

"Kormoráni potřebují větší přistávací plochu. Do obsádky naletí, potápí se a nejen že toho dost sežerou, spoustu ryb také vyplaší a ony potom vystresované hůř žerou, mnohem méně přibírají na váze a jsou náchylnější k nemocem," líčí Miroslav Lehečka.

Volavky i kormoráni jsou chránění. Pro rok 2010 však Karlovarský kraj rybářům povolil odstřel přemnožených kormoránů, mohli jich zabít až 380.

U vyhřívaných sádek hledají snadnou potravu také volavky.U vyhřívaných sádek hledají snadnou potravu také volavky.

U vyhřívaných sádek hledají snadnou potravu také volavky.

"Kvůli kormoránům mizí z rybníků a řek menší vysazení kapři, pstruzi, lipani, parmy. Je to souboj s větrnými mlýny. Pro nás je dobré, že máme komu prodávat. Ale zase jen krmíme ptáky," vysvětluje vedoucí střediska v Tisové.

Mnohamilionové škody, které chránění ptáci správcům rybníků, sádek a řek způsobí, stát částečně kompenzuje. Například předloni dostala firma Rybářství Mariánské Lázně náhradu 2,2 milionu korun.