Boží Dar dál povede Jan Horník, v zastupitelstvu usedne i lyžař Bauer

  11:19aktualizováno  11:19
Se ziskem více než 95 procent odevzdaných hlasů je jasným vítězem voleb v krušnohorském Božím Daru hnutí Starostové a nezávislí, za které i letos kandidoval starosta Jan Horník. Ten obec vede nepřetržitě už osmadvacet let.

Starosta krušnohorského Božího Daru a karlovarský senátor Jan Horník. | foto: Martin Stolař, MAFRA

I když bude mít konečné slovo zastupitelstvo, je nanejvýš pravděpodobné, že Horník do starostovského křesla usedne i na další čtyři roky.

„Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří přišli a dali nám hlas. Je z toho patrné, že směr, kterým se obec ubírá, je správný,“ komentoval výsledek voleb Jan Horník.

Volby v kraji

Kvituje i fakt, že v zastupitelstvu bude také nová krev. „Usedne v něm lyžař Lukáš Bauer. Myslím si, že to bude zajímavá spolupráce,“ konstatoval Horník.

Známého běžce na lyžích oslovil s nabídkou podílet se na směřování obce právě Horník. „Zpočátku jsem zvažoval, že do toho nepůjdu, protože mám hodně své práce. Ale i díky podpoře rodiny jsem se nakonec rozhodl kandidaturu přijmout,“ řekl Bauer. 

Konkrétní projekt, který by chtěl na božídarské radnici prosazovat, nemá. „Je moc věcí, které nemůžu vědět. Ale na směřování Božího Daru se chci podílet s nejlepším vědomím a svědomím,“ svěřil se.

Skloubit práci a politickou kariéru nebude podle Lukáše Bauera jednoduché. „Ale jdu do toho s tím, že pokud vůbec někdy budu na jednáních zastupitelstva chybět, pak v zanedbatelném počtu případů. Udělal jsem si nějaké jméno a i v obci chci potvrzovat to, co jsem dělal ve sportu, kde za mnou byl vidět kus práce,“ dodal Lukáš Bauer.

Jan Horník usedl do křesla starosty poprvé v roce 1990. „Aktivní jsme ale začali být někdy v roce 1987, kdy na Božím Daru fungoval občanský výbor 50 města Jáchymov. V té době situace vygradovala tak, že u nás nikdo nesekal trávu, v zimě nám třeba nikdo čtvrt roku nevyvezl popel. Tehdy jsme si uvědomili, že musíme začít něco dělat. Rozhodli jsme se zaktivizovat náš občanský výbor, jehož jsem byl tajemníkem, tedy spíš zapisovatelem. Někdy v roce 1988 jsme začali žádat o osamostatnění obce,“ vzpomíná starosta.

Výsledky komunálních voleb v Božím Daru najdete zde

Odtrhnout se obci podařilo až po revoluci. „Týž člověk, který nejdřív odtržení od Jáchymova nepovolil, mě informoval, že se můžeme osamostatnit. Když jsem se ho zeptal, co ta změna, odpověděl mi, že teď už půjde všechno. A my udělali volby. Postavili jsme dvě kandidátky po osmnácti lidech. Kdo měl nejvíc hlasů, dostal se do zastupitelstva. Z toho pak vzešla volba starosty a místostarosty. Takže já jsem se ke starostování dostal jako slepý k houslím,“ líčí začátky své politické kariéry na komunální úrovni starosta.

Lukáš Bauer

V Božím Daru se stal zastupitelem i lyžař Lukáš Bauer.

O tom, že by pověsil starostování na hřebík, prý za 28 let nikdy neuvažoval. „To mě nikdy nenapadlo. Vždy jsem si řekl, že něco musím probojovat, tak proč bych toho měl nechávat? Ať toho nechají ti, kteří jsou na druhé straně,“ vysvětluje svůj postoj.

Před čtrnácti lety se Jan Horník stal také senátorem. Za čtyři roky by měl pozici v Senátu obhajovat. „Před dvěma lety jsem řekl, že obhajovat nebudu. Každý by měl někdy udělat radikální řez. I když se říká, nikdy neříkej nikdy. Pokud by ale měl v příštích volbách ještě zájem další kandidát hnutí STAN, třeba současný primátor Karlových varů Petr Kulhánek, a já už nekandidoval, tak bych ho podpořil. Bylo by to takové zacyklení. Otec Petra Vladimír byl v Senátu od začátku. Pak já, a pak zase Kulhánek… Bylo by to zajímavé,“ dodává Jan Horník.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Vary mají nový plán pro budovu Vřídla, nic se stěhovat nebude

Karlovarská Vřídelní kolonáda.

Speciální technologie pod karlovarskou Vřídelní kolonádou zůstanou na svém místě. Nový plán radnice počítá s...

Stát pomůže zadlužené Bublavě, bezúročně jí půjčí téměř třináct milionů

Bublava

Lehčeji se bude hospodařit novému vedení obce Bublava. Díky návratné finanční výpomoci, kterou přislíbilo ministerstvo...

Rozkročení na dvě scény má smysl, míní umělecký šéf divadel

Zdeněk Bartoš, umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu a Karlovarského...

Celkem sedm premiér naplánovalo pro letošní divadelní sezonu Západočeské divadlo v Chebu, z toho tři ve společné...

Najdete na iDNES.cz