Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejstarší kandidátce je 94 let, v kraji o hlasy bojuje i patnáct studentů

  11:47aktualizováno  11:47
Řadu zajímavostí prozrazují kandidátní listiny pro říjnové volby. Například tu, že má Karlovarský kraj jistý věkový rekord, nebo že o křesla v zastupitelstvech stojí o 457 lidí méně, než tomu bylo před čtyřmi lety. Tehdy se komunální volby konaly naposledy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

V celém kraji se zkusí do obecních a městských zastupitelstev probojovat na šest desítek subjektů, mezi kterými je řada koaličních uskupení a sdružení.

Zajímavosti

z kandidátních listin

  • 94 let je nejstarší kandidátce nejen v Karlovarském kraji, ale i v celé republice
  • 15 kandidátů je těch, kteří teprve dovršili zákonnou věkovou hranici 18 let
  • 48 let činí průměrný věk všech kandidátů. Mužům je průměrně 49 let, ženám 47

Vůbec nejstarším kandidátem, a to i v České republice, je stejně jako před čtyřmi lety karlovarská důchodkyně Vlasta Moravcová. Nyní je jí 94 let. Stejným věkem se pyšní už jen jeden z kandidátů v Libereckém kraji.

Vlastu Moravcovou na 32. místo postavila Občanská demokratická strana s podporou Strany soukromníků ČR a Mladých konzervativců. Lídrem je zastupitel a projektant Petr Bursík.

Nejmladšími kandidáty jsou naopak osmnáctiletí studenti. Těch je v celém kraji patnáct. Dostat se díky říjnovým volbám do komunální politiky zkouší ponejvíce sdružení nezávislých nebo místní sdružení. Jde o 1 920 lidí, což představuje 33,16 procenta. Pro srovnání při posledních komunálních volbách jich bylo 2 060.

Na druhém místě jsou zástupci Komunistické strany Čech a Moravy, za kterou v celém regionu kandiduje 475 zájemců, tedy 8,20 procenta. Třetí v pořadí je ČSSD se 407 kandidáty a po ní následuje hnutí ANO se 318 lidmi, což je 5,49 procenta. Oproti posledním volbám ANO poskočilo, neboť bylo co do počtu lidí až šesté. Na pátém místě je ODS, za kterou zkouší uspět 219 kandidátů.

Před čtyřmi lety bylo zájemců o zastupitelská křesla o něco více, a to 6 247. Nyní jich je 5 790. Strany a hnutí v kraji zapsaly na kandidátky 2 027 žen, což představuje 35,01 procenta. Nejvíce kandidátů je ve věkové skupině šedesát plus, konkrétně jde o 1286 lidí. Druhou nejpočetnější skupinou čítající 961 lidí je věková skupina 40 až 44 let. Průměrný věk všech ale činí lehce přes 48 let, přičemž o něco starší jsou muži. Průměr mluví o tom, že se jim blíží 49. rok, ženám je průměrně 47 let.

Na volby už se několik týdnů připravují úředníci měst a obcí. Například Karlovy Vary na začátku týdne poptávaly přibližně padesát lidí na členství v komisích a také do pozic náhradníků.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Oslovili jsme proto naše městské organizace, tedy příspěvkové organizace, obchodní společnosti, například školy, Dopravní podnik Kalovy Vary, KV Arenu, Správu lázeňských parků a tak dále. Oslovíme i sportovní organizace, zda by ve svých řadách našly zájemce o práci ve volebních komisích,“ uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Radnice očekává, že jasnější přehled ohledně chybějících lidí bude mít koncem týdne. „Na pátek je totiž svoláno první zasedání okrskových volebních komisí, po kterém budeme vědět, kolik stranami nominovaných a z řad veřejnosti přihlášených zájemců skutečně dorazí,“ doplnila mluvčí.

Naopak potíže se sháněním lidí nemají v Sokolově. Podle vedoucí odboru tajemníka Dagmar Maškové už jsou tamní komise plné. Stejné je to i v Chebu. „Volební komise jsou obsazené, strany dodaly poměrně dost členů, takže nebyl žádný problém,“ uvedl Tomáš Ivanin z chebské radnice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Osud zavál fotografa z Beskyd do Krušných hor, zachycuje jejich půvab

Amatérský fotograf Vít Skotnica vyráží na kole do Krušných hor, kde zachycuje...

Fotí zajímavé snímky Krušných hor, na kole sjíždí ty nejhorší terény a mezitím objevuje zaniklé objekty nebo se vrací...

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Najdete na iDNES.cz