Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volby nanečisto ukázaly, že studenti v Karlovarském kraji chtějí změnu

  12:02aktualizováno  12:02
Generální zkoušku před říjnovými krajskými volbami si dali studenti na školách v regionu. Svými hlasy dali najevo, že tradiční strany nemají v mladé generaci velkou oporu.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ukázat občanský průkaz či jiný doklad totožnosti, vybrat si stranu, která je svým zaměřením nejblíž a vhodit hlas. Přesně tak to vypadalo na jedenácti středních školách, gymnáziích a učilištích v Karlovarském kraji. Více než 1100 studentů starších 15 let si vyzkoušelo, jaké je to volit, i když jen nanečisto.

„Studentské volby se u nás na gymnáziu uskutečňují už několik let. Díky této možnosti vidí naši studenti v reálných podmínkách, jak to vypadá doopravdy,“ uvedl učitel ostrovského gymnázia Ivan Machek.

Možnost volit v Ostrově mělo okolo 350 studentů, té ale využilo jen 68 mladých voličů. „Čekal jsem víc,“ prohodil předseda volební komise a zároveň student Dan Bleha.

„Na druhou stranu bylo víc hlasů než při prezidentských volbách. Je to možná tím, že se krajské vládě moc nevěří a možná se o ní ani moc neví, i když na druhou stranu neustále nám ve škole opakují, že jsme zřízeni právě krajem,“ dodal.

Nejvíc zaujala strana PRO Zdraví a Sport

Nejvíce hlasů od mladých studentů získala nová strana PRO Zdraví a Sport.

„Výsledek jsme s potěšením kvitovali, na druhou stranu musím přiznat, že jsme s tím nepočítali. Kandidujeme tu úplně poprvé a nyní od studentů slyšíme, že jsme pro ně sexy. Je to skvělé,“ radoval se po zveřejnění výsledků předseda strany Zdeněk Kubec.

Důvod k radosti museli mít i druzí členové České pirátské strany. Na třetí místo se dostalo hnutí ANO, které má v současné době zastoupení v parlamentu.

Jak volili studenti

v Karlovarském kraji

  1. PRO Zdraví a Sport 18,05 %
  2. Česká pirátská strana 12,33 %
  3. ANO 9,92 %
  4. Ne ilegální imigraci - peníze raději pro naše lidi 9,65 %
  5. Koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů 7,60 %
  6. ÚSVIT – Národní Koalice s Blokem proti islamizaci 6,26 %
  7. Dělnická strana sociální spravedlnosti 5,99 %
  8. ODS 5,63 %

„Zpětná vazba od studentů a mladých voličů nás velice těší. Je to pro nás ocenění naší práce, naší otevřenosti a možná i důrazu, který klademe na komunikaci po sociálních sítích. Věříme, že je náš program zajímavý nejen pro studenty,“ řekla k umístění lídryně ANO Jana Vildumetzová.

Po první trojici se vysoko umístily strany a hnutí, které vsadily před volbami na téma migrace a pracují se strachem z migrantů.

„Studenti si uvědomují celostátní téma, které promítli do krajských voleb,“ vysvětlil učitel Machek. Na osmém místě nad pěti procenty, které zaručují křesla v krajském zastupitelstvu, se dostala už jen ODS.

Nejvíc zastupitelů má nyní v kraji ČSSD, ta ale u mladých voličů propadla. Strana dostala jen 3,4 procenta hlasů. „Nepodceňuji to, ale na druhou stranu je to jen další z předvolebních průzkumů. Výsledek bude jasný po 8. říjnu,“ uvedl lídr a hejtman kraje Martin Havel.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz