Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psi bez „papírů“ mají hned několik povah. Voříšci soutěžili v Aši

  9:53aktualizováno  9:53
Devatenáct majitelů psů bez průkazu původu se v sobotu v Aši utkalo o nejschopnějšího voříška. Klání se však otevřelo i ušlechtilým plemenům. Akci Voříškiáda pořádala tamní základní kynologická organizace už popatnácté.

Navzdory názvu byli podle předsedkyně klubu Sandry Kozubkové vítáni všichni psi. „Máme tři kategorie, a to o nejšikovnějšího psa, nejrychlejšího psa a o nejsympatičtější pár,“ prozradila.

Voříškiáda je podle ní pro ty, kteří nechodí do výchovných spolků. „Snažíme se je snažíme nalákat na náš cvičák a můžou nám ukázat, co svého psa sami naučili,“ řekla předsedkyně.

Fotogalerie

Zatímco takzvaně „papíroví“ psi mají zpravidla jednu povahu, voříšci jich mají hned několik. A záleží na majiteli, kterou nechá vyniknout, říká Kozubková. Výhodou voříšků je podle ní to, že jsou zdravější, veselejší a lépe socializovaní.

„Jestli jsou chytřejší, jak se o nich říká, to nevím. Ale když vezmete například německého ovčáka, je jasné, že chováte psa s jednou danou povahou. Voříšci mají z každého něco,“ vyprávěla. Sama má přitom doma dva „mazly“ a oba s průkazem původu. Jiní psi jí samozřejmě nevadí, ovšem když si pořídila Chesapeake Bay retrívra a argentinskou dogu, přesně věděla, že právě tyto dvě povahy chce do svého života.

Dog dancing se musí dělat pro radost, říká závodnice

Závodnice Vanda Říhová na Voříškiádu přivezla hned několik psů. Pracuje v sokolovském záchytném zařízení pro psy a je jednou z mála v regionu, která se věnuje dog dancingu, tedy tanci se psem.

„Když člověk chce, tak složité to není. Musí samozřejmě zařídit, aby chtěl i pejsek. Oba spolu musí tvořit tým, který je založený na vzájemné toleranci,“ popsala. Dog dancing v Aši předvedla s Denisem, klasickým voříškem z útulku. Proplétal se jí pod nohama, couval a ochotně si stoupal na zadní. Za dobrou práci si vždy vysloužil dobrotu.

„Běžně ho odměňuji piškoty, ale protože je tu hlučné prostředí, vsadila jsem na vuřtíky,“ usmívala se. Ačkoli její pohyby byly ladné, ve volném čase netančí. Plánuje to už dva roky, přání jí zatím ale nevyšlo.

Naučit by se chtěla hlavně taneční kroky, protože každý pes je jiný a člověk mu musí pohyb přizpůsobit. „Dog dancing se musí dělat pro radost, nikoli nátlakem,“ řekla.

Tanec se psem jí prý lákal vždy a dovedla ji k němu její nemocná fenka. Je to totiž nevhodnější způsob, jak se společně s ní hýbat. Lidí, kteří by se stejné disciplíně v regionu věnovali, zatím moc není. Ale pozvolna se přidávají. „Zrovna teď v říjnu budu dělat zkoušky. Budou vůbec první v Karlovarském kraji. Já na ně zatím musela jezdit do Prahy,“ říká Říhová.

Autoři:


Témata: , Spolek

Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor linky / skladu - Mariánské Lázně, až 28 000 Kč + benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz