Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrba u depa přečkala bombardování, přežije i úpravu areálu

  15:37aktualizováno  15:37
Zbytečný strach měli obyvatelé karlovarské čtvrti Tuhnice o více než stoletou smuteční vrbu, která poblíž Tuhnické lávky přežila bombardování v roce 1945. Vrbu, která roste u bývalého lokomotivního depa zhruba od roku 1898, totiž magistrát zakázal pokácet, i když se nejedná o památný strom.

Vrba v areálu bývalého depa poblíž Tuhnické lávky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jak je vrba stará, to nikdo přesně neví. „Osobně si myslím, že zde rostla určitě už kolem roku 1898, když se budovaly železniční depo a trať,“ řekl obyvatel Tuhnic Jindřich Nový. Vrbu si v současné velikosti pamatuje už 70 let.

Vrba poblíž Tuhnické lávky na snímku z roku 1945.

Vrba poblíž Tuhnické lávky na snímku z roku 1945.

Jindřich Nový se opírá o poměrně ostrý letecký snímek z roku 1936. Už tehdy měla vrba korunu, která mohla do tehdejší velikosti růst zhruba čtyřicet let.

Kus vrby je zachycený na jiné fotografii. Počátkem května 1945 ji pořídil český železničář, který v karlovarském depu působil do října 1938 jako strojvedoucí. „Na části větví je patrné poškození ohněm. Vrba zásah nedostala. Strom ale měl holé, jakoby ohořelé větvičky. Po bombardování zápalnými bombami hořely vedle vrby domy,“ uvedl Jindřich Nový.

Podle něj pro existenci vrby už kolem roku 1898 hovoří i další dokument. Je to kopie stavebního plánu depa. Výkres pochází z roku 1898, kdy se projektovala železniční trať do Potůčků. Měla vést kolem plynárny.

Poblíž současného meandru u řeky Ohře se počítalo s nádražím. V místě, kde roste vrba, je symbol, který se používal pro Boží Muka. Jindřich Nový předpokládá, že to v případě takzvané smuteční vrby, která často bývala u hřbitovů, může znamenat určitou symboliku.

Možná, že ona značka znamenala, že tam mohla stát kaplička a souviset třeba s posledním loučením se starousedlíky. Ti se pohřbívali za řekou v Rybářích.

Vrba za plotem bývalého drážního depa v Tuhnicích není památným stromem. „Nicméně ji odbor životního prostředí shledal velmi hodnotnou pro její stáří, kvalitu a vitalitu, a proto ji nepovolil odstranit. Naštěstí ani nepředstavuje problém pro sanace území bývalého depa, kterou zajišťuje Gamma Property,“ sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Vrbu jako malé dítě před více než půl stoletím pamatuje obyvatelka Tuhnic Lída Čadová. „Tatínek vždy z vrby řezal proutky na pomlázku. O strom jsem měla při zahájení bourání depa velký strach. Na rozdíl od pokácených jehličnanů ale zůstala stát,“ uvedla pamětnice.

Spolu s dalšími tamními obyvateli považuje za škodu, že strom není také zahrnutý do seznamu památných stromů. Byl by tak lépe chráněn před různými zásahy.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz