Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo šesti jen tři metry. Vřídlo tryská úsporněji kvůli námraze

  12:01aktualizováno  12:01
Do zimního režimu přešel symbol Karlových Varů, nejteplejší pramen Vřídlo. Úspornější verze výtrysku se dočkalo kvůli prosincovým mrazům. Vliv na něj mají vzhledem k provizoriu, které jej poslalo před budovu kolonády. Místo šesti metrů tak dosahuje pouhé poloviny.

V období mrazů musí být z bezpečnostních důvodů uzavřeno okolí venkovního prozatímního výtrysku Vřídla. Stříkající voda končící vedle nové mísy totiž namrzá a chodcům hrozí úraz. | foto: ČTK

„Kolem Vřídla to namrzá, proto jsme jeho provoz snížili. Fungovat tak bude celou zimu,“ uvedl primátorův náměstek pro investice Čestmír Bruštík. Pokud dorazí opravdu silné mrazy, přichází v úvahu použití klapky, aby nejteplejší pramen pouze temperoval vřídelní mísu.

Kvůli namrzajícímu povrchu najdou návštěvníci u Vřídla upozornění, podle Čestmíra Bruštíka zatím ale k žádnému úrazu u pramene nedošlo. Radnice však řešila jiný problém, a to s novou vřídelní mísou. Objevily se totiž praskliny.

„Byla tam kontrola, která zjistila, že je vše, jak má být, a praskliny nemají na její funkci vliv. Konalo se i reklamační řízení, jehož výstup budeme mít během týdne nebo deseti dní,“ řekl náměstek. Vadu si vyřeší karlovarský pramen sám, protože praskliny zarostou vřídlovcem.

I přesto, že se Vřídlo přestěhovalo, čeká jej pravidelná odstávka. V plánu je od poloviny ledna do poloviny února. Příští týden budou zastupitelé rozhodovat o tom, co dál s kolonádou, kterou trápí havarijní stav.

„Zatím to vypadá na variantu číslo dvě, tedy kolonádu opravit a trochu zrekonstruovat její vzhled,“ uvedl Čestmír Bruštík.

Zbourání budovy by bylo příliš drahé

Mezi návrhy, které posuzovala speciální pracovní skupina, bylo i zbourání a stavba nové budovy. Právě Čestmír Bruštík se nikdy netajil tím, že by se mu tato varianta zamlouvala nejvíce.

„Zpráva mě nezlomila, ale zlomilo mě to, kolik by to stálo. Teď je doba, kdy město nemá tolik peněz,“ uvedl. I proto je podle Bruštíka nejvhodnější právě druhá varianta. Pak podle něj bude město řešit, co dál.

„Do budoucna můžeme vypsat architektonickou soutěž, ať už bude mezinárodní nebo místní. Klidně by si na tom mohli vysokoškolští studenti postavit diplomovou práci,“ podotkl náměstek.

S opravami stávající budovy už radnice začala. V letošním roce šlo o první etapu, která souvisela zejména s přesunem Vřídla před kolonádu. Hlavní část rekonstrukce plánuje město na příští rok. Hotovo by mělo být v roce 2018.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz