Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po třech letech soutěž vybrala dodavatele postelí pro tři nemocnice

  16:59aktualizováno  16:59
Výběrové řízení na postele do nemocnic v Karlových Varech, Sokolově a Chebu po třech letech skončilo. Zbrzdily ho hlavně dvě chyby úředníků, série námitek ze strany firem, ale i vážné podezření, že zakázku se někdo pokusil zmanipulovat.
Ve výběrovém řízení se hledal dodavatel 684 lůžek pro špitály v Karlových Varech, Sokolově a Chebu.

Ve výběrovém řízení se hledal dodavatel 684 lůžek pro špitály v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. | foto: Archiv MF DNES

Soutěž krajská nemocnice uzavřela ve čtvrtek a o dodávku postelí i s matracemi a nočními stolky se podělí dvojice firem Proma Reha a Linet.

Díky hromadnému nákupu se podaří během léta obměnit osmdesát procent lůžek ve všech třech nemocnicích.

Tedy pokud se některá z firem proti výsledku soutěže neodvolá. Není to až tak nereálné. Obavy má i ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný. Před pár dny si svolal předsedy klubů krajských zastupitelů a ptal se jich, zda má výběrové řízení dovést do konce či zrušit. Dokončit, řekli mu.

Lůžka pro nemocnice

  • Karlovy Vary 287
  • Sokolov 211
  • Cheb 186

Výsledek soutěže

mechanická lůžka
firma Proma Reha 6 mil. Kč

elektrická lůžka
firma Linet 12 mil. Kč

intenzivní lůžka
firma Linet 7 mil. Kč

ostatní lůžka
firma Proma Reha 1,4 mil. Kč

Tři zakázky vyhrály firmy s nejnižší nabídkovou cenou. Jen u intenzivních lůžek hodnotící komise pořadí zvolila Linet, přestože levnější byla Proma Reha.

Postele jsou totiž klasickou ukázkou, jak by výběrové řízení nemělo vypadat. Krajská nemocnice si zadělala na problémy sama. Tendr nastavila podivně tak, že nabízená cena měla při hodnocení váhu pouhých 45 procent. Hlavní roli hrála subjektivní kritéria - servisní záruky na osm let, technické, uživatelské i estetické parametry.

"Zadání jevilo známku účelovosti pro jednu nebo druhou stranu. Hodnotící kritéria už jsem nemohl měnit. Zájemci se odvolávali a upozorňovali na to, že jejich protivník nesplňuje technické parametry," popsal potíže Nečesaný.

Není kolečko jako kolečko

Jen na ukázku. Do zadání kdosi propašoval podmínku, že noční stolky musí mít kolečka o průměru 7,5 centimetru. Jenže stolky jedné z firem měly průměr 6,5 centimetru. A druhá to jako svůj trumf před pár týdny vytáhla a přišla s námitkou. Nastalo zděšení, došlo k dalšímu zdržení.

Řešení přinesl až právní posudek, že dodavatele s malým kolečkem není nutné vyloučit ze soutěže. Otázkou je, zda to nevyvolá další protesty proti výsledku tendru.

"Stanovit průměr kolečka u stolku byl naprostý nesmysl. Zdědil jsem obrovský paskvil," zlobí se ředitel krajské nemocnice Nečesaný, který do funkce nastoupil až vloni v září. Krajští zastupitelé se tento týden ptali, kdo tedy zadávací dokumentaci tvořil a schválil.

"Nikdo bohužel takovou pitomost neodhalil," konstatoval radní Jaroslav Bradáč. Podíleli se technici a personál nemocnic. "Když se jich ptám, dívají se do země," konstatoval Nečesaný.

Problémy nastanou, pokud se dodávka mechanických, elektrických, intenzivních nebo ostatních lůžek znovu zbrzdí. Postele jsou zapotřebí v dokončovaném pavilonu akutní medicíny v Karlových Varech i v opravované části chebské nemocnice.

Zmanipulovaný prodej?

Do toho přišel opoziční zastupitel a senátor Jan Horník s podezřením, že nákup počítačového tomografu do chebské nemocnice byl zmanipulovaný. Vyhrál Siemens s cenou včetně servisu 18,1 milionu korun (bez DPH). Až druhá skončila levnější Toshiba s cenou 17,8 milionu. Devadesátiprocentní váhu při hodnocení měla cena.

Horník upozornil, že Siemens dostal v technickém hodnocení mnohem více bodů než ostatní. "Ani rozdíl v ceně 500 tisíc korun by neumožnil zvítězit jinému uchazeči," řekl. Nemocnice si nechala vypracovat nezávislý odborný posudek, který praví, že zadání soutěže bylo průhledné a ne diskriminační. Proti výsledku se nikdo neodvolal.

"Moji podřízení odvedli při přípravě soutěže dokonalou práci, za kterou jsem jim udělil odměnu. Koupili jsme nejvýhodnější přístroj, který chebské nemocnici stačí," ujistil Nečesaný.

Horník vzápětí svou kritiku zmírnil. Vyvolal bouřlivou reakci. Mnozí zastupitelé mu vyčítají, že nepodloženými informacemi poškozuje pověst nemocnice. "Vytváříme chaos a politický bordel. Čtyřicet pět diletantů zařezává krajskou nemocnici," prohlásil radní pro zdravotnictví Václav Larva a myslel sebe a své kolegy.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz