Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze školy v loketské Dvoraně by mohla znít hudba konzervatoristů

  17:34aktualizováno  17:34
V Karlovarském kraji opět ožil plán vytvořit pro nadané studenty konzervatoř. S myšlenkou přišel zakladatel Loketského kulturního léta Jan Ježek. Kraj by na její provoz teoreticky peníze měl.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jediným regionem, v němž nefunguje konzervatoř, je Karlovarský kraj. Změnit by to chtěl zakladatel Loketského kulturního léta Jan Ježek. Sice žije v Plzni a většinu času tráví v Praze, narodil se ovšem v Sokolově a říká, že je potřeba kraj zkulturňovat.

„Rozhodně vidím, že region není živ jen z těžby uhlí a chemického průmyslu, ale i z lázeňství a například také z dodávání kádrů pro filharmonii,“ argumentuje. Ideálním městem, kde by mohla škola fungovat, je podle něj Loket, který plánuje opravit tamní budovu Dvorany.

„Myslím si, že by mohly být pro tuto školu kvalitním zázemím. Není to ale otázka jednoho roku,“ uvedl.

O nápadu už mluvil s tamním místostarostou a zároveň hejtmanovým náměstkem pro kulturu Petrem Zahradníčkem. Tomu se myšlenka, že by nadané děti nemusely za vzděláním dojíždět například do Plzně nebo Teplic, líbí.

„Zatím se ale stále pohybujeme jen v rovině nápadu. Vychází z toho, že kraj je zřizovatelem středních škol, ale konzervatoř nemá. Loket se pro ni nabízí, ale určitě by mohla fungovat i v jiném městě, třeba v Ostrově,“ uvedl. Příznivci vize zjišťují, kolik uchazečů by se přihlásilo. Opírají se o to, že v regionu funguje hodně základních uměleckých škol.

Podle Břetislava Svobody, který vede tu v karlovarské Šmeralově ulici, odejde na konzervatoř každoročně z řady z nich alespoň jeden žák. Základna tak v regionu je.

„Je to hezká myšlenka, v Karlových Varech stará už minimálně dvacet let. Bohužel se ji nikdy nepodařilo kvůli penězům dotáhnout do konce, ačkoli by konzervatoř byla pro kraj přínosem. Druhou věcí je, že by její existence navýšila kapacitu středních škol,“ upozornil.

Ta mu přitom už nyní připadá dost vysoká na to, kolik dětí vychází z devátých tříd.

Právě kvůli úbytku žáků se v minulých letech dostaly některé krajem zřizované školy na seznamy různých optimalizací a stabilizací. Materiály chtěly seškrtávat třídy nebo školy v důsledku zavřít celé.

Podle nynějšího náměstka Edmunda Janische by ale možná kraj na provoz konzervatoře peníze našel. Nápad se mu líbí. „Nedávno mě oslovila paní z baletní školy, která už fungovala v Praze, ale radní jí neprodloužili smlouvu. Spojení těchto věcí by se nabízelo,“ uvedl. Jako bývalý ředitel střední školy ví, že založit novou nebude na chvíli a snadné. Souhlasit by s tím museli ostatní krajští radní i zastupitelé.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Najdete na iDNES.cz