Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ze školy v loketské Dvoraně by mohla znít hudba konzervatoristů

  • 0
V Karlovarském kraji opět ožil plán vytvořit pro nadané studenty konzervatoř. S myšlenkou přišel zakladatel Loketského kulturního léta Jan Ježek. Kraj by na její provoz teoreticky peníze měl.

Jediným regionem, v němž nefunguje konzervatoř, je Karlovarský kraj. Změnit by to chtěl zakladatel Loketského kulturního léta Jan Ježek. Sice žije v Plzni a většinu času tráví v Praze, narodil se ovšem v Sokolově a říká, že je potřeba kraj zkulturňovat.

„Rozhodně vidím, že region není živ jen z těžby uhlí a chemického průmyslu, ale i z lázeňství a například také z dodávání kádrů pro filharmonii,“ argumentuje. Ideálním městem, kde by mohla škola fungovat, je podle něj Loket, který plánuje opravit tamní budovu Dvorany.

„Myslím si, že by mohly být pro tuto školu kvalitním zázemím. Není to ale otázka jednoho roku,“ uvedl.

O nápadu už mluvil s tamním místostarostou a zároveň hejtmanovým náměstkem pro kulturu Petrem Zahradníčkem. Tomu se myšlenka, že by nadané děti nemusely za vzděláním dojíždět například do Plzně nebo Teplic, líbí.

„Zatím se ale stále pohybujeme jen v rovině nápadu. Vychází z toho, že kraj je zřizovatelem středních škol, ale konzervatoř nemá. Loket se pro ni nabízí, ale určitě by mohla fungovat i v jiném městě, třeba v Ostrově,“ uvedl. Příznivci vize zjišťují, kolik uchazečů by se přihlásilo. Opírají se o to, že v regionu funguje hodně základních uměleckých škol.

Podle Břetislava Svobody, který vede tu v karlovarské Šmeralově ulici, odejde na konzervatoř každoročně z řady z nich alespoň jeden žák. Základna tak v regionu je.

„Je to hezká myšlenka, v Karlových Varech stará už minimálně dvacet let. Bohužel se ji nikdy nepodařilo kvůli penězům dotáhnout do konce, ačkoli by konzervatoř byla pro kraj přínosem. Druhou věcí je, že by její existence navýšila kapacitu středních škol,“ upozornil.

Ta mu přitom už nyní připadá dost vysoká na to, kolik dětí vychází z devátých tříd.

Právě kvůli úbytku žáků se v minulých letech dostaly některé krajem zřizované školy na seznamy různých optimalizací a stabilizací. Materiály chtěly seškrtávat třídy nebo školy v důsledku zavřít celé.

Podle nynějšího náměstka Edmunda Janische by ale možná kraj na provoz konzervatoře peníze našel. Nápad se mu líbí. „Nedávno mě oslovila paní z baletní školy, která už fungovala v Praze, ale radní jí neprodloužili smlouvu. Spojení těchto věcí by se nabízelo,“ uvedl. Jako bývalý ředitel střední školy ví, že založit novou nebude na chvíli a snadné. Souhlasit by s tím museli ostatní krajští radní i zastupitelé.