Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový zákon o rušení nočního klidu vyvolává v kraji spíš neklid

  12:03aktualizováno  12:03
Zbytečná byrokracie či další krok proti lidem. Tak vidí obyvatelé kraje nové podmínky pro krácení nočního klidu. V Nové Roli už kvůli změnám dávají vědět obyvatelům města, aby nebyli nepříjemně zaskočeni.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Města a obce budou muset od prvního října pravidelně vydávat vyhlášky se seznamem akcí, které mohou přetáhnout dvaadvacátou hodinu. A to až rok dopředu. To vyvolává kritiku.

„Stát zbytečně zasahuje do našich povinností,“ zlobí se nad novou právní úpravou starostka Nové Role Jitka Pokorná.

Podle novely přestupkového zákona musí města a obce schválit na rok dopředu vyhlášku, ve které budou přesně vyjmenované akce, jež mají povolené ukončení až v nočních hodinách.

Pokud se vyskytne nějaká s dostatečným předstihem neplánovaná oslava, má smůlu. Bude muset skončit ve 22 hodin.

„Budeme ji zavádět od příštího roku, je to pro město zbytečně komplikované. Může se stát, že občan přijde s dobrým návrhem a my nebudeme moci pružně reagovat,“ myslí si o nové vyhlášce starostka Nové Role.

Podobně jako část jejích kolegů se domnívá, že především některé typy oslav nejdou předem naplánovat. Ať už jde o přenos sportovních zápasů či rodinné oslavy. To vše nyní bude muset v některých městech schvalovat zastupitelstvo.

„Normálně se scházíme jednou za tři měsíce, nyní budeme muset zřejmě zasedat častěji. Už jsme i spustili mezi lidmi informační kampaň, aby věděli co a jak. Jsem z toho otrávená, znepříjemňuje nám to život,“ dodala starostka.

Podobné je to třeba v Chodově. „Podle mého tohle vůbec poslanci neměli řešit. Opravdu budeme jen těžce reagovat na podněty našich občanů ohledně akcí. Po prvním říjnu tak budeme muset každý rok dopředu hlasovat o jednotlivých akcích,“ zoufal si starosta Chodova Patrik Pizinger.

Občane, ohlaš se rok předem

Nejvíce biti na tom budou samotní občané. Co nebude až rok dopředu nahlášené, bude protiprávní. Pokud tedy organizátoři koncertů zapomenou či budou chtít dodatečně zařadit nějaký koncert do plánu města, budou to mít složité. Dosud stačilo schválit výjimku.

„Nedokážu si představit, že jsem na koncertě v létě venku a vše bude muset skončit ve 22 hodin. To teprve vše začíná. Nikdy s tím nebyl problém, tak proč zase něco nového vymýšlí?“ ptá se František z Karlových Varů.

Krajské město ale novelu nepocítí. „Naše současná vyhláška z roku 2009 není v rozporu s novelou zákona. Ta stanovuje ochranu nočního klidu a také regulaci hlučných činností, neobsahuje možnost výjimek. Město je ani dosud nevydávalo. Novou vyhlášku kvůli udělování výjimek přijímat nepotřebujeme,“ odvětil za město mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Nedodržení nových pravidel se prodraží. „Za porušení nočního klidu hrozí sankce až pět tisíc korun při řešení na místě. Blokově až deset tisíc a při řešení opakování přestupku ve správním řízení až patnáct tisíc,“ uvedl sazbu v Karlových Varech Kopál.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz