Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchodci se bojí vystěhování kvůli dopisu o Kyselce, majitel se soudí

  10:56aktualizováno  10:56
Důchodci Magda Formánková a Antonín Stark se bojí o střechu nad hlavou. Poslední obyvatelé zdevastovaného domu Stallburg v Kyselce na Karlovarsku pochválili dopisem Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví za snahu komplexně zachránit zchátralé lázně.

Důchodci z Kyselky po letech opustili zchátralý dům Stallburg a teď se bojí o střechu nad hlavou. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Teď mají obavu, že je Karlovarské minerální vody vystěhují z bytu v Sedlečku, který jim firma zajistila jako náhradní ubytování.

"Přišel k nám do bytu právník minerálních vod Martin Hanzl a dělal na nás bububu. Vyhrožoval, že nás vystěhuje, protože jsme pravdivě napsali, že za posledních dvacet let minerální vody neinvestovaly ani korunu do oprav domu Stallburg v Kyselce, kde jsme bydleli," řekla MF DNES Magda Formánková.

Kauza Stallburg

Magda Formánková s Antonínem Starkem žili až do poloviny letošního ledna v památkově chráněném domě Stallburg v Kyselce, který patří Karlovarským minerálním vodám.
Když loni asociace pro ochranu kulturního dědictví pozvala do Kyselky místopředsedkyni Sněmovny Kateřinu Klasnovou, tak důchodci upozornili, že marně žádali majitele o opravu kanalizace a střechy. Veřejnost se pak dozvěděla o "domu hrůzy" Stallburg a jeho majitel (KMV) nabídl důchodcům bydlení v nedalekém Sedlečku. Podle KMV má pan Stark v Sedlečku byt 3+1 a paní Formánková s rodinou tam užívají polovinu rodinného dvojdomku.

Děkovné dopisy, mezi nimiž byl i ten od důchodců ze Sedlečka, předložila asociace jako jeden z důkazů u Městského soudu v Praze, který od začátku června projednává žalobu šéfa Karlovarských minerálních vod Alessandra Pasquala na asociaci, která již dříve nazvala minerální vody "devastátory kulturního dědictví".

"To zřejmě pana Pasquala rozžhavilo natolik, že na nájemníky pozval právníka, aby jim oznámil, že je vystěhuje," sdělil viceprezident asociace Martin J. Kadrman. Msta na bezbranných důchodcích podle něj hraničí s mafiánskými praktikami.

Minerální vody ale oponují, že oba důchodce zmanipuloval právě Kadrman.

"Pan Kadrman se dopouští neuvěřitelné manipulace faktů a zneužívání všech dostupných osob s jediným cílem: osobního útoku na mou osobu. Proto budu nyní u soudu požadovat nejen slovní omluvu, ale i finanční kompenzaci. Jeho opakované lehkovážné zahrávání si s pojmem mafie pouze prokazuje jeho absolutní necitlivost," vzkázal Alessandro Pasquale.

"Mafie vraždí lidi a poškozuje společnost. Účelové zneužívání takto závažných slov demonstruje naprostou absenci respektů vůči obětem této zločinecké organizace," doplnil šéf KMV.

Upozornil, že jeho firma zajistila oběma nájemníkům nové bydlení vyšší kategorie a uhradila náklady spojené se stěhováním. Navíc paní Formánkové odpustila předchozí dluh na nájemném.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz