Ve vlčích jámách u Horní Blatné netaje led ani v létě.

Ve vlčích jámách u Horní Blatné netaje led ani v létě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Za sněhem i Ježíškem. Tam vedou výlety po Karlovarském kraji zadarmo

  • 0
Letní měsíce svádějí k výletům do přírody a návštěvám památek. V Karlovarském kraji je možné vyrazit na jedinečná místa, a to dokonce zcela zdarma. Redakce MF DNES vybrala šest tipů.

1. Za sněhem i v létě

V útrobách Ledové jámy je i v horkém létě teplota pouhých několik stupňů nad...

Zcela ojedinělým místem nejen v kraji, ale v celé republice, jsou Vlčí jámy v těsné blízkosti Horní Blatné. V tamější Ledové jámě, patnáct metrů hluboké propadlině bývalého dolu Jiří, je totiž velmi chladné klima a led a sníh tam neroztává ani v červenci. K místu vede naučná stezka Vlčí jámy, která začíná i končí v Horní Blatné a turisty seznámí s hornickou historií města i jeho okolí. Okruh je středně těžký a měří zhruba pět kilometrů.

2. Návrat do minulosti

Uranový důl Svornost v Jáchymově

Naučná stezka Jáchymovské peklo přibližuje život v uranových dolech mezi lety 1948 až 1961, kdy v nich v krutých podmínkách pracovaly desetitisíce politických vězňů. Stezka začíná na jáchymovském náměstí, pokračuje například přes doly Svornost a Eduard a hornický skanzen s expozicí důlní techniky. Kromě dolů a pracovních lágrů stezka stručně informuje také o krušnohorské přírodě a ekologii. Celý okruh měří necelých devět kilometrů.

3. Za Ježíškem na Boží Dar

Vánoční pošta na Božím Daru.

Po stopách Ježíška se mohou děti vydat, aniž by musely čekat na prosinec. Na Ježíškově cestě na Božím Daru mohou plnit různé úkoly, které zapisují do notýsku, jenž je za symbolickou dvacetikorunu k dostání v božídarském infocentru. Po odevzdání vyplněného notýsku pak děti získají Ježíškovo razítko a malý dárek.

Po celý rok také mohou všichni návštěvníci vkládat přání do speciální poštovní schránky, odkud je v prosinci Ježíšek rozešle jejich adresátům i s vánočním razítkem.

Celá trasa Ježíškovy božídarské cesty měří necelých třináct kilometrů. Kdo chce zvolit kratší trasu, může absolvovat jen zkrácený, pět a půl kilometrů dlouhý okruh.

4. K nejmladší vyhaslé tuzemské sopce

Komorní hůrka.

Nedaleko Františkových Lázní se nachází národní přírodní památka Komorní hůrka. Tato nejmladší česká vyhaslá sopka byla podle vědců naposledy činná ještě na počátku čtvrtohor, dnes už je to jen zalesněný pahorek s čedičovým jádrem. Sopka vždy lákala mnohé badatele, začátkem devatenáctého století ji zkoumal i básník Johann Wolfgang Goethe, což připomíná reliéf jeho hlavy, který neznámý umělec vytesal do skalky ve svahu.

5. Tajuplné Skalky skřítků

Se vznikem jedinečného přírodního výtvoru, Skalek skřítků v západní části Doupovských hor, si nevědí rady ani vědci. Tyto dutiny ve skalních stěnách se nacházejí nedaleko obce Dubina a podle pověsti v nich kdysi žili malí skřítkové, kteří se přátelili s lidmi a za trochu jídla jim pomáhali při práci. Sedláci ale byli čím dál lakomější, a tak skřítci nakonec Doupovské hory opustili a odnesli si s sebou i poklad, který střežili. Ke Skalkám skřítkům se dá dostat z Dubiny podle žluté turistické značky.

6. Bývalé lázně Kyselka

Dům Stallburg v Kyselce.

Obec Kyselka leží jedenáct kilometrů od Karlových Varů. Známé jsou tamější bývalé lázně, jejichž zničené budovy nyní prochází rekonstrukcí. Největší slávy lázně dosáhly koncem devatenáctého století v dobách Heinricha Mattoniho, v pozdějších letech začaly postupně chátrat, což vyvrcholilo jejich privatizací v devadesátých letech. V současné době se budovy opravují, v březnu se veřejnosti otevřel dům Stallburg. V Kyselce je otevřená dvouvýstava dokumentující obnovu památek v Čechách a historii a obnovu Kyselky.

Součástí obce je Radošov, kde dlouhá staletí stál krytý dřevěný most přes Ohři. V osmdesátých letech most zničil požár, obnoven byl v roce 2003.