Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velkým firmám se v Karlovarském kraji daří, lidé to poznají na výplatách

  17:39aktualizováno  17:39
Dobré zprávy mají s koncem roku pro své zaměstnance významné firmy v regionu. Většině z nich se dařilo, hledají nové lidi a ti, kteří už u nich pracují, si od Nového roku také finančně polepší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Tradičně velmi štědrá bude ke svým zaměstnancům Sokolovská uhelná. Největší zaměstnavatel v kraji podle kolektivní smlouvy přidá lidem dvě a půl procenta. Při současné průměrné mzdě to znamená, že si polepší v průměru o více než osm set korun.

„Průměrná mzda tak překročí 32 tisíc korun a není vyloučený ani její další růst podle výsledků hospodaření Sokolovské uhelné,“ řekl člen představenstva Miroslav Mertl.

Společnost už v minulosti při dobrých hospodářských výsledcích opakovaně vyplácela svým zaměstnancům odměny i nad rámec kolektivní smlouvy. A nevylučuje tuto možnost ani v roce nadcházejícím. Kupříkladu pro letošní rok měli zaměstnanci sjednáno jen dvouprocentní navýšení platů. Díky mimořádným odměnám ale jejich mzdy fakticky vzrostly o dva a půl tisíce korun nad úroveň dohodnutou v kolektivní smlouvě.

V Sokolovské uhelné pracuje 3 120 lidí. Má za sebou restrukturalizaci, která jí pomohla ustát propad na trhu s elektrickou energií v minulých letech, kromě toho podle zástupců společnosti dokázala nabídnout zaměstnancům i perspektivu do budoucna.

Firmy přijímají zaměstnance, hledají dělníky i specialisty

„V současné době tak Sokolovská uhelná i její dceřiné firmy přijímají desítky nových zaměstnanců, především v kvalifikovaných dělnických profesích, jako jsou zámečníci nebo elektrikáři,“ řekl Miroslav Mertl. Společnost jim podle něj může nabídnout jednak nadprůměrné mzdy a pak také zvyšování kvalifikace.

Poptávka po nových zaměstnancích zní i z firmy Witte. Podle mluvčí Michaely Matuchové chybějí jak dělnické profese, tak specialisté. Společnosti se přitom daří.

„Rok 2016 je pro firmu velmi úspěšný. Významnou událostí bylo otevření nového závodu v Ostrově, ale i další úspěchy jako nárůst tržeb v celé skupině Witte, zvýšení počtu zaměstnanců v karlovarském regionu o několik set. V rozvoji chceme pokračovat i v roce následujícím,“ uvedla.

Aktuálně zaměstnává nejdecký závod společnosti 2000 lidí a jejich počet se v roce 2017 měnit nebude. V nově otevřeném závodě jsou jich tři stovky, vedení společnosti plánuje, že jejich počet vzroste v roce 2017 na dvojnásobek, tedy na 600 lidí.

Ani Witte přitom není ke svým zaměstnancům skoupé. Letošní průměrná mzda v nejdeckém závodě činila 29 tisíc korun. V nadcházejícím roce by platy měly opět stoupat. „Předpoklad růstu mzdy a ostatních souvisejících benefitů by měl být až přes 5 procent,“ uvedla Michaela Matuchová.

Poměrně stabilní rok má za sebou novorolská porcelánka Thun 1794. Pracuje v ní 670 lidí a ti se mohou v příštím roce těšit na lepší platy. „Měli jsme u nás lidi na minimálních mzdách, takže počítáme s výrazným nárůstem platů o více než pět procent. Není to plošné, ale po jednotlivých profesích,“ uvedl ředitel Vlastimil Argman.

Společnost hledá zaměstnance, aby doplnila odchody do důchodu nebo klasicky nahradila fluktuaci.

Naproti tomu bezmála osmdesát lidí plánuje v novém roce přijmout karlovarská sklárna Moser. Je to zhruba stejně jako pro letošek. „Hledáme zaměstnance do ruční sklářské výroby, a to řemeslné profese brusič či brusička skla, brusič skla - kulič, brusič skla - hranař a sklář - foukač dutého skla,“ uvedla personální ředitelka Světlana Hančová.

Sklárna navíc plánuje i zvyšování mezd. Ve výrobě to bude v průměru 14 procent, v ostatních profesích pak v průměru 6,5 procenta.

Posily hledají i zaměstnavatelé z oblasti lázeňství. Léčebné lázně Jáchymov shání 15 lidí, a to lékaře, zdravotní sestru, fyzioterapeuta, kuchaře, číšníka, webmastera, grafika, animátora či uklízečky. A plánují přidávat.

„Společnost mzdy valorizuje v reakci na trh práce postupně. U některých profesí až o desítky procent. V prvním pololetí příštího roku dojde k plošnému nárůstu platů o další čtyři procenta, následné platové úpravy budou záležet na ekonomických výsledcích společnosti,“ řekl předseda představenstva Eduard Bláha.

Servírky, číšníky a pokojské budou v příštím roce hledat i Lázně Františkovy Lázně. Podle generálního ředitele Josefa Ciglanského společnost očekává, že příští lázeňská sezona bude úspěšná jako ta letošní. „Na rok 2017 připravujeme nový motivační program pro zaměstnance. Měl by mít vliv na zvýšení průměrné mzdy,“ uvedl.

Jak se změní platy

ve velkých společnostech regionu

 • Sokolovská uhelná
  Zaměstnanců: 3120
  Průměrný plat: v roce 2017 překročí 32 000 korun
  Výhled: Společnost prošla restrukturalizací a stejně jako její dceřiné firmy přibírá nové zaměstnance. V závislosti na ekonomických výsledcích by mohla mzdy zvýšit o víc než 2,5 procenta, která zaručuje před Vánocemi podepsaná kolektivní smlouva.
 • Witte Automotive
  Zaměstnanců: Witte Nejdek 2000, Witte Ostrov 300
  Průměrný plat: 29 000 korun
  Výhled: Rok 2016 byl pro firmu velmi úspěšný, v rozvoji chce pokračovat i v následujícím roce.
 • Thun 1794
  Zaměstnanců: 670
  Průměrný plat: na 19 000 korun
  Výhled: Společnost má za sebou rok bez větších výkyvů. Pro příští rok má stejný cíl, a pokud nedojde k nějakému otřesu na trhu, i příští rok by pro ni měl být stabilní.
 • Moser
  Zaměstnanců: začátkem roku 315
  Průměrný plat: 29 500 korun
  Výhled: Tržby za rok 2016 budou vyšší než v roce 2015 zejména díky lepším prodejům v České republice, kdy byly 391 milionu Kč. Do roku 2017 je vedení společnosti v plánech opět optimistické. Moser čekají také oslavy 160 let od založení sklárny. U této příležitosti připravila výroční kolekci výrobků Moser, kterou představí na akcích v tuzemsku i v zahraničí.
 • Léčebné lázně Jáchymov
  Zaměstnanců: 602
  Průměrný plat: 22 130 korun
  Výhled: Společnost v příštím roce plánuje zvyšování mezd, u některých profesí až o desítky procent. V prvním pololetí přidá plošně 4 %, další platové úpravy budou záležet na ekonomických výsledcích.


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz