Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výpověď ředitele umělecké školy je neplatná, kraj mu zaplatí statisíce

  16:17aktualizováno  16:17
Výpověď, kterou dostal po kontrole na Základní umělecké škole Antonína Dvořáka v Karlových Varech její někdejší ředitel Václav Richter, je podle rozsudku z letošního června neplatná. Richter proto musí dostat 824 tisíc korun. Měl nastoupit zpátky, ale opět ho vyhodili.

Václav Richter, bývalý ředitel Základní umělecké školy Antonína Dvořáka v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Do 30. června jsem měl dostat výplatu za jeden a půl roku, kdy jsem nemohl ve škole pracovat. Dodnes nemám ani korunu. Od 20. července jsem řádný zaměstnanec a škola mě měla platit. Místo toho jsem dostal další výpověď pro nadbytečnost," uvedl Václav Richter.

S ní opět nesouhlasí, prvního září si chce přivést žáky a zkusí je ve škole učit.

Z funkce ředitele dobrovolně odstoupil poté, co kontroloři krajského úřadu se školní inspekcí zjistili, že díky uměle navyšovanému počtu žáků získala škola v letech 2009 a 2010 od státu 1,7 milionu korun navíc. Richter tehdy zůstal v ZUŠ Antonína Dvořáka řadovým učitelem, ale od zástupkyně dostal výpověď pro nadbytečnost.

Při kontrole vyšlo také najevo, že vedení školy neoprávněně rozdělilo mezi zaměstnance 2,3 milionu korun.

"Kontroloři z kraje nesměli kontrolu vůbec zahájit, protože škola fungovala tři měsíce bez statutárního zástupce, takže si úředníci mohli dělat s dokumenty, co chtěli. Proto jsem pověřil advokátní kancelář, aby připravila trestní oznámení pro porušení zákona. V kontrolní zprávě, která unikla před komunálními volbami na veřejnost, jsou například rodná čísla učitelů i dětí," uvedl Richter.

Tvrdí, že mu politici zničili život, protože nemohl po propuštění ze školy najít práci v oboru. Slyšel, že je všude plno.

Škola se proti rozhodnutí soudu odvolala

Odvolací soud rozhodl v jeho prospěch na základě toho, že škola zůstala v době od začátku listopadu 2010 do konce ledna 2011 bez oprávněného statutárního zástupce, tedy bez ředitele. Podle odůvodnění rozsudku za to mohou krajští radní.
 
Vedení krajského úřadu uznává, že na základě pravomocného rozsudku soudu o neplatnosti výpovědi je škola jako příspěvková organizace kraje povinna vyplatit Václavu Richterovi náhradu platu, a to ve výši průměrného výdělku.

Kauza výpověď

Oficiálně dostal Václav Richter výpověď pro nadbytečnost. Kontrola z krajského úřadu před tím ale mimo jiné zjistila, že Richterova tehdejší přítelkyně a náměstkyně primátora za ODS Dagmar Laubová brala v ZUŠ jako učitelka při úvazku sedm hodin týdně za dva roky celkem 306 tisíc korun na odměnách. Výpověď dostala i Dagmar Laubová a také se soudí o její neplatnost.

Škola požádala kraj jako svého zřizovatele o peníze na náhradu platu a radní žádost schválili. "Základní umělecká škola Antonína Dvořáka obdrží finanční prostředky na účet během úterka 7. srpna," uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.
 
Zdůraznila, že neplatnou výpověď nedali radní, ale tehdejší zástupkyně ředitele školy Dagmar Svobodová. "Dostala od radních pokyn, aby se mne zbavila," vysvětluje Václav Richter.

Základní umělecká škola i Karlovarský kraj podle mluvčí Andrey Bockové sice rozhodnutí krajského soudu respektují, ale s jeho odůvodněním nesouhlasí.

"Proto dala škola proti rozsudku o neplatnosti výpovědi dovolání k Nejvyššímu soudu. Další kroky tedy bude kraj zvažovat až na základě rozhodnutí soudu o mimořádném opravném prostředku," vysvětlila mluvčí krajského úřadu.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Novodobou kopii historického krytého mostu v Radošově čekají opravy

Krytý most v Radošově čeká zásadní oprava.

Frekventovaný dřevěný most přes Ohři v Radošově sužuje hniloba. Do jeho oprav obec Kyselka investuje 670 tisíc korun....

Najdete na iDNES.cz