Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výpověď ředitele umělecké školy je neplatná, kraj mu zaplatí statisíce

  16:17aktualizováno  16:17
Výpověď, kterou dostal po kontrole na Základní umělecké škole Antonína Dvořáka v Karlových Varech její někdejší ředitel Václav Richter, je podle rozsudku z letošního června neplatná. Richter proto musí dostat 824 tisíc korun. Měl nastoupit zpátky, ale opět ho vyhodili.

Václav Richter, bývalý ředitel Základní umělecké školy Antonína Dvořáka v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Do 30. června jsem měl dostat výplatu za jeden a půl roku, kdy jsem nemohl ve škole pracovat. Dodnes nemám ani korunu. Od 20. července jsem řádný zaměstnanec a škola mě měla platit. Místo toho jsem dostal další výpověď pro nadbytečnost," uvedl Václav Richter.

S ní opět nesouhlasí, prvního září si chce přivést žáky a zkusí je ve škole učit.

Z funkce ředitele dobrovolně odstoupil poté, co kontroloři krajského úřadu se školní inspekcí zjistili, že díky uměle navyšovanému počtu žáků získala škola v letech 2009 a 2010 od státu 1,7 milionu korun navíc. Richter tehdy zůstal v ZUŠ Antonína Dvořáka řadovým učitelem, ale od zástupkyně dostal výpověď pro nadbytečnost.

Při kontrole vyšlo také najevo, že vedení školy neoprávněně rozdělilo mezi zaměstnance 2,3 milionu korun.

"Kontroloři z kraje nesměli kontrolu vůbec zahájit, protože škola fungovala tři měsíce bez statutárního zástupce, takže si úředníci mohli dělat s dokumenty, co chtěli. Proto jsem pověřil advokátní kancelář, aby připravila trestní oznámení pro porušení zákona. V kontrolní zprávě, která unikla před komunálními volbami na veřejnost, jsou například rodná čísla učitelů i dětí," uvedl Richter.

Tvrdí, že mu politici zničili život, protože nemohl po propuštění ze školy najít práci v oboru. Slyšel, že je všude plno.

Škola se proti rozhodnutí soudu odvolala

Odvolací soud rozhodl v jeho prospěch na základě toho, že škola zůstala v době od začátku listopadu 2010 do konce ledna 2011 bez oprávněného statutárního zástupce, tedy bez ředitele. Podle odůvodnění rozsudku za to mohou krajští radní.
 
Vedení krajského úřadu uznává, že na základě pravomocného rozsudku soudu o neplatnosti výpovědi je škola jako příspěvková organizace kraje povinna vyplatit Václavu Richterovi náhradu platu, a to ve výši průměrného výdělku.

Kauza výpověď

Oficiálně dostal Václav Richter výpověď pro nadbytečnost. Kontrola z krajského úřadu před tím ale mimo jiné zjistila, že Richterova tehdejší přítelkyně a náměstkyně primátora za ODS Dagmar Laubová brala v ZUŠ jako učitelka při úvazku sedm hodin týdně za dva roky celkem 306 tisíc korun na odměnách. Výpověď dostala i Dagmar Laubová a také se soudí o její neplatnost.

Škola požádala kraj jako svého zřizovatele o peníze na náhradu platu a radní žádost schválili. "Základní umělecká škola Antonína Dvořáka obdrží finanční prostředky na účet během úterka 7. srpna," uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.
 
Zdůraznila, že neplatnou výpověď nedali radní, ale tehdejší zástupkyně ředitele školy Dagmar Svobodová. "Dostala od radních pokyn, aby se mne zbavila," vysvětluje Václav Richter.

Základní umělecká škola i Karlovarský kraj podle mluvčí Andrey Bockové sice rozhodnutí krajského soudu respektují, ale s jeho odůvodněním nesouhlasí.

"Proto dala škola proti rozsudku o neplatnosti výpovědi dovolání k Nejvyššímu soudu. Další kroky tedy bude kraj zvažovat až na základě rozhodnutí soudu o mimořádném opravném prostředku," vysvětlila mluvčí krajského úřadu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz