Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se, jak se ve sklárnách Moser vyrábí cena pro filmový festival

  20:04aktualizováno  20:04
Na začátku je tekutá sklovina, ze které mistr karlovarské sklárny Moser Radek Vachoušek, vytvaruje kouli, která je součástí křišťálových glóbů. Tuto prestižní cenu si z Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary loni odvezl také herec John Travolta. Na vítěze letošního ročníku čeká celkem 19 zlatých a stříbrných soch. Právě vznikají v Moseru.

Vyroba festivalové ceny pro MFF Karlovy Vary ve sklárně Moser. Tvarování koule na stopce, sklovina má až 1600 stupňů postupně vychládá na 1200, pak se oddělí od základu a přenese do vychládací pece na 16 hodin, při rychlém zchlazení by sklo jako špatný vodič vnitřním pnutím explodovalo, vpravo ještě asi 1500 stupňů vlevo jen 1200. | foto: Martin Stolař, MAFRA

O Radkovi Vachouškovi jeho kolegové v huti s úsměvem říkají, že je v Moseru ten úplně největší mistr. Měří totiž bez dvou centimetrů rovné dva metry. "Nejprve nám tavič přes noc až do pěti hodin do rána utaví sklovinu, která musí být pro glóby krásně čisťoučká bez bublinek. Pak přijdu v šest hodin do práce a záleží na mně, abych práci nezkonil," řekl Radek Vachoušek.

Za úkol má zformovat sklovinu o teplotě 1000 stupňů do tvaru koule o průměru 11,5 centimetru. Sklářům k tomu pomáhá dřevěná forma.

V kouli nesmí být žádná chybička. Z dvaceti vyrobených kusů za směnu jich někdy zbude jen polovina, ale také jenom dvě. Zbytek opět putuje po takzvaném střepování do hutě.

Nechtějí si to rozházet u prezidenta festivalu

"Jinak by se prezident mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška zlobil. Hlavně, ať nám je nehází po zemi," usmíval se Radek Vachoušek. Narážel přitom na jednu znělku filmového festivalu. Když pracovníci Moseru viděli, jak se ve znělce kutálí glóby po zemi, tak nemohli pochopit, jak se jen mohly oddělit od sošky. Ta je totiž spojená s glóbem speciálním lepidlem. A tak všem vrtá hlavou, jak to jen ti filmaři udělali.

U výroby koulí je Radek Vachoušek od samého začátku, to je od roku 2001. Rukama mu za tu dobu na sklářské dílně, složené ze tří pracovníků, prošla více než tisícovka polotovarů. Pochvaluje si, že letos se podařilo chytit pěknou sklovinu, takže práce šla v Moseru všem rychle od ruky.

Fotogalerie

Za vše je odpovědný mistr, který fouká křišťálový glób. Jeho pomocník nabírá sklovinu a spolupracuje s mistrem. Třetím člověkem v dílně je baňkař, který nabere první várku skloviny.

Kulatý polotovar se musí postupně chladit, aby v něm nedošlo k vnitřnímu pnutí. Proto se před odlomením ze sklářské píšťaly několikrát vrací do pece, kde se nahřívá. Před broušením musí ležet v chladicí peci 16 hodin.

Jak v huti řekla pracovnice Moseru Hana Wollerová, která má na starosti propagaci, i když se zhotovení glóbu zdá v porovnání s jinými výrobky sklárny lehčí, opak je pravdou. Nejtěžším krokem je správný odhad množství skloviny, kterou je třeba nabrat.

Brusič už není tak nervózní

Skleněné koule putují po vychlazení do dílny, kde brusič zabrousí tvar globu a vyleští jej. Dále koule upraví tak, aby pasovaly do kovové sochy. Samotné broušení jedné koule trvá tři hodiny. Teprve pak se může zasadit do rukou zlaté nebo stříbrné sošky. Speciálním, při ultrafialovém záření vytvrzovaným lepidlem, drží glób na třech místech.

Broušení má na starosti v Moseru Jiří Khás. Začíná odbroušením zbytku skla, který zbyl po odlomení od píšťaly. "Ze začátku jsem se při práci více potil a byl nervózní, jestli se vše povede. Nikdy se ale nestalo, aby koule z rukou sošky vypadla," uvedl brusič.

Za lepení je odpovědný Jaroslav Greguš. Každá koule má určenou svoji sošku dívky. Vznikají v sochařském ateliéru Miloše Vacka. K tavení bronzu slouží plynem vytápěná pec s malou pánví, která má obsah asi 80 kg bronzu. Tavba před vlastním odléváním sošek trvá několik hodin. Sošky nakonec dostanou zlatý a stříbrný vzhled. Hotové musí být všechny ceny do 15. května.

Velkou festivalovou cenu, která po dokončení měří 42 centimetrů a váží 5 kilogramů, opět uvidí letos v červenci v televizi při přímém přenosu z festivalového paláce Thermal. Váhu cen už pocítila řada filmařů a herců. Mimo Johna Travolty to byl Oliver Stone, Susan Sarandon, Judi Dench, Jude Law, Robert de Niro, Robert Redford a mnoho dalších hvězd světového formátu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz