Lidé v Karlovarském kraji dostanou další možnost, jak si doplnit vysokoškolské vzdlání. Ilustrační snímek

Lidé v Karlovarském kraji dostanou další možnost, jak si doplnit vysokoškolské vzdlání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je tu další šance, jak v Karlovarském kraji vystudovat vysokou školu

  • 3
Další technický obor chce začít v Sokolově vyučovat Západočeská univerzita. Po Strojním inženýrství to bude Aplikovaná elektrotechnika. Tedy pokud o ni budou mít studenti v Karlovarském kraji zájem.

Další vysokoškolský obor technického směru chce z Plzně do Sokolova přilákat vedení Karlovarského kraje. Po Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) by v regionu mohla působit i Fakulta elektrotechnická. Její zástupci zvažují, že by od příštího akademického roku - tedy od konce září, nabídli zájemcům výuku bakalářského studijního programu Aplikovaná elektrotechnika.

Vysoké školy

v Karlovarském kraji

 Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky

Česká zemědělská univerzita - Fakulta životního prostředí a Fakulta provozně-ekonomická

Bankovní institut vysoká škola

Vysoká škola Karlovy Vary

Fakulta ekonomická jako pobočka ZČU v Chebu

Fakulta stojní ZČU - konzultační středisko v Sokolově

„Jednalo by se o kombinovanou formu studia. V Sokolově by se o víkendech konala teoretická výuka, praktická soustředění by se uskutečnila na začátku zkouškového období v laboratořích v Plzni. Nezbytnou podmínkou zahájení výuky je dostatečný počet přihlášených zájemců,“ uvedl Jiří Hammerbauer, děkan Fakulty elektrotechnické ZČU.

Nejméně by jich muselo být 50, což bylo podmínkou i pro letošní rok, kdy univerzita spustila v Integrované střední škole technické a ekonomické Sokolov (ISŠTE) výuku Strojního inženýrství. Do ročníku nakonec nastoupilo 56 lidí, kteří si chtějí vysokoškolské vzdělání doplnit bez častého dojíždění do univerzitních měst.

Proděkan strojní fakulty Jiří Staněk je se zázemím v sokolovské ISŠTE spokojený, stejně jako její ředitel Pavel Janus. „Spolupráce funguje bez problémů. Dokonce firmy jsou ke škole vstřícnější. Pochopily, že tímto způsobem mohou získat technicky vzdělané odborníky,“ uvedl.

Hejtman Josef Novotný soudí, že spuštění výuky bylo pro zájemce ideální příležitostí, jak nastoupit ke studiu přímo v regionu a navíc se vzdělávat v oboru, který je žádaný na trhu práce. „Chceme na spolupráci s univerzitou navázat a nabídnout pro příští školní rok studium tentokrát elektrotechnického oboru,“ vysvětlil.

Podle rektorky ZČU Ilony Mauritzové je hezké, že spolupráce kraje a univerzity podporuje vyšší vzdělanost a zaměstnanost v regionu, firmy by ale měly své lidi k odpovědnému přístupu ke studiu motivovat.

„Studující zaměstnanci by měli vědět, že až studia dokončí, zohlední to firma například v odměňování,“ podotkla. S tím souhlasí i Josef Novotný. Kraj sice v rozpočtu na příští rok vyčlenil na výuku peníze, podle něj by se však měly podílet i firmy, pro které je to investice do budoucna.