Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od Ježíška po žebříku do dolů. Sokolov vystavuje tak trochu jiné betlémy

  9:04aktualizováno  9:04
Když se řekne betlém, řada lidí si představí Svatou rodinu, Tři krále, anděly a pastýře. Jenže lidé na Sokolovsku v minulosti vyráběli tak trochu jiné betlémy. Vedle tradičních výjevů na nich znázorňovali především to, co důvěrně znali. Podzemí a těžkou práci při kutání uhlí.

Na výstavě Pojďme spolu do betléma v sokolovském muzeu jsou vedle tradičních betlémských výjevů k vidění i betlémy s hornickou tematikou, zobrazující dění v podzemí a těžkou práci při dobývání uhlí a rud. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Právě takové betlémy představuje Muzeum Sokolov na výstavě Pojďme spolu do betléma.

„Máme tu klasické betlémy skříňové i betlémové hory kryté skleněným poklopem. Ale betlémy s hornickou tematikou jsou pro nás ty nejzajímavější. Loni se nám podařilo získat například tento kousek. To je naše čerstvá novinka,“ ukazuje do prosklené vitríny na několik desítek centimetrů vysoký betlém, který chrání dřevěná skříňka, ředitel muzea Michael Rund.

Fotogalerie

Podle kurátorky výstavy Romany Beranové však skříňka není původní. „Byla pravděpodobně dodatečně vyrobena poté, co se rozbil skleněný ochranný poklop,“ myslí si.

Poklopy, zvané šturce, vyráběli tehdejší skláři z tenoučkého skla, a proto se většinou nezachovaly.

Hned vedle pod oknem je možné obdivovat klasický skříňový betlém, který zpředu kryje skleněná tabule. Na první pohled upoutá tím, že takřka vše je zde černé. Jako uhlí.

Jen nahoře jsou vidět barevné domy a na nebi svítí zlaté hvězdy. O kousek níž usadil autor Svatou rodinu a pak už jsou směrem dolů vidět žebříky, vedoucí do podzemí k horníkům opřeným o plné vozíky.

„Od 90. let nakupujeme nejrůznější betlémy dřevěné, keramické i papírové. To aby lidé viděli, jak se betlémy v různé době vyvíjely,“ doplnil Rund.

V depozitářích muzea tak nechybí například keramický betlém, který muzeum získalo od sokolovské základní umělecké školy, nebo unikátní papírový betlém vězeňkyně z koncentračního tábora ve Svatavě.

Dalším významným exponátem letošní výstavy je betlém vyřezaný z překližky. Vytvořil jej ve svém panelákovém bytě Vladimír Krist a vystavil jej nejprve na chodbě domu. Ručně vyřezaný a omalovaný betlém vznikal postupně v průběhu let 2014 a 2015. Nyní si jej mohou prohlédnout i návštěvníci výstavy v muzeu.

„Zajímavé je, že betlém má dvě patra. To horní znázorňuje tradiční motiv s jezulátkem v jesličkách, spodní pak peklo s čerty a hříšníky, kteří v kotlích pykají za své prohřešky. Součástí betléma je stromeček sestavený z překližkových dílků včetně ozdob a několik vyřezávaných větví, určených na přízdobu dveří,“ doplnil ředitel Rund.

Výstava betlémů v přízemí sokolovského zámku potrvá do 28. ledna.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Osud zavál fotografa z Beskyd do Krušných hor, zachycuje jejich půvab

Amatérský fotograf Vít Skotnica vyráží na kole do Krušných hor, kde zachycuje...

Fotí zajímavé snímky Krušných hor, na kole sjíždí ty nejhorší terény a mezitím objevuje zaniklé objekty nebo se vrací...

Na nejstarší pravoslavný chrám v Česku se vrátily zrestaurované kříže

Usazování zrestaurovaného kříže na jednu z věží chrámu svaté Olgy ve...

Tři kříže, které zdobily věže chrámu svaté Olgy, nejstaršího pravoslavného chrámu v Čechách, se po úpravách v...

Hazard se vrátí do Chebu, povolen bude i jinde než jen na Svatém Kříži

Demonstrace proti návratu hazardu do Chebu (19. 9. 2018)

Cheb čelí zvýšenému zájmu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stalo se tak v souvislosti s vyhláškou, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz