Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od Ježíška po žebříku do dolů. Sokolov vystavuje tak trochu jiné betlémy

  9:04aktualizováno  9:04
Když se řekne betlém, řada lidí si představí Svatou rodinu, Tři krále, anděly a pastýře. Jenže lidé na Sokolovsku v minulosti vyráběli tak trochu jiné betlémy. Vedle tradičních výjevů na nich znázorňovali především to, co důvěrně znali. Podzemí a těžkou práci při kutání uhlí.

Na výstavě Pojďme spolu do betléma v sokolovském muzeu jsou vedle tradičních betlémských výjevů k vidění i betlémy s hornickou tematikou, zobrazující dění v podzemí a těžkou práci při dobývání uhlí a rud. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Právě takové betlémy představuje Muzeum Sokolov na výstavě Pojďme spolu do betléma.

„Máme tu klasické betlémy skříňové i betlémové hory kryté skleněným poklopem. Ale betlémy s hornickou tematikou jsou pro nás ty nejzajímavější. Loni se nám podařilo získat například tento kousek. To je naše čerstvá novinka,“ ukazuje do prosklené vitríny na několik desítek centimetrů vysoký betlém, který chrání dřevěná skříňka, ředitel muzea Michael Rund.

Fotogalerie

Podle kurátorky výstavy Romany Beranové však skříňka není původní. „Byla pravděpodobně dodatečně vyrobena poté, co se rozbil skleněný ochranný poklop,“ myslí si.

Poklopy, zvané šturce, vyráběli tehdejší skláři z tenoučkého skla, a proto se většinou nezachovaly.

Hned vedle pod oknem je možné obdivovat klasický skříňový betlém, který zpředu kryje skleněná tabule. Na první pohled upoutá tím, že takřka vše je zde černé. Jako uhlí.

Jen nahoře jsou vidět barevné domy a na nebi svítí zlaté hvězdy. O kousek níž usadil autor Svatou rodinu a pak už jsou směrem dolů vidět žebříky, vedoucí do podzemí k horníkům opřeným o plné vozíky.

„Od 90. let nakupujeme nejrůznější betlémy dřevěné, keramické i papírové. To aby lidé viděli, jak se betlémy v různé době vyvíjely,“ doplnil Rund.

V depozitářích muzea tak nechybí například keramický betlém, který muzeum získalo od sokolovské základní umělecké školy, nebo unikátní papírový betlém vězeňkyně z koncentračního tábora ve Svatavě.

Dalším významným exponátem letošní výstavy je betlém vyřezaný z překližky. Vytvořil jej ve svém panelákovém bytě Vladimír Krist a vystavil jej nejprve na chodbě domu. Ručně vyřezaný a omalovaný betlém vznikal postupně v průběhu let 2014 a 2015. Nyní si jej mohou prohlédnout i návštěvníci výstavy v muzeu.

„Zajímavé je, že betlém má dvě patra. To horní znázorňuje tradiční motiv s jezulátkem v jesličkách, spodní pak peklo s čerty a hříšníky, kteří v kotlích pykají za své prohřešky. Součástí betléma je stromeček sestavený z překližkových dílků včetně ozdob a několik vyřezávaných větví, určených na přízdobu dveří,“ doplnil ředitel Rund.

Výstava betlémů v přízemí sokolovského zámku potrvá do 28. ledna.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...U Varů se sesulo 50 metrů železniční trati, závadu objevil traťmistr

Na trati mezi Chebem a Kláštercem nad Ohří od soboty nejezdí kvůli sesuvu...

Na železničním koridoru z Chebu do Klášterce nad Ohří se v sobotu sesul kus železniční trati. Závadu objevil traťmistr...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Muž vyhrožoval na radnici, že zbije úřednici i jejího manžela

Služebna Policie ČR

Nepříjemnou situaci zažila úřednice na radnici v Horním Slavkově na Sokolovsku. Přišel jí vyhrožovat rozčílený muž,...

Za pět let bude chybět na školách v Karlovarském kraji tisíc učitelů

Učitelka, ilustrační foto

Učitelů v Karlovarském kraji stále ubývá. Školy mají problém sehnat aprobované odborníky, kteří zvládnou děti zaujmout....

Práce na sesuté trati ztížilo počasí, vlaky tam pojedou nejdřív v květnu

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Obnovení provozu alespoň na jedné koleji na trati z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu sesunul svah, se...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz