Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovské muzeum představuje místa, kde kdysi zněly modlitby

  17:07aktualizováno  17:07
Zajímavé sakrální stavby, včetně těch už zaniklých, přibližuje nová výstava na zámku v Sokolově. Expozice nazvaná Kostely na Sokolovsku představuje zajímavé kostelní stavby, včetně těch z oblasti Slavkovského lesa - třeba z Čisté, Lobzů, Vranova, které v 50. letech zničila ve vojenském prostoru armáda.

Kurátorka Romana Beranová při přípravě nové expozice Kostely na Sokolovsku v sokolovském muzeu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zaniklým svatostánkům je věnována celá jedna místnost. Každá z památek má vlastní výstavní panel s historií, s popisem interiéru a starými fotografiemi. Historička ze sokolovského muzea Romana Beranová za unikátní považuje vystavenou dochovanou monstranci ze zbořeného kostela v Čisté.

Jak vypadal (lépe řečeno, jak stále ještě vypadá) oltář v Čisté, návštěvníci v Sokolově uvidí na velkoformátovém snímku díky téměř detektivnímu úsilí historika Vladimíra Prokopa.

Objevil, že církev stihla skvost, až donedávna považovaný za ztracený, odvézt do kaple v Osečanech na Sedlčansku ve středních Čechách (více čtěte zde). Tamní kaple je už delší dobu nepřístupná a vyžaduje rekonstrukci.

"Pyšná jsem na monstrance z kostela sv. Michaela v Čisté a sv. Jiří v Horním Slavkově. Zajímavá je socha sv. Jiří s drakem ze Slavkova. Až při organizování výstavy jsme se dostali k informaci, že socha existuje," řekla Romana Beranová.

Hornoslavkovský kostel totiž sice stojí, ale interiér je zdevastovaný, rozkradený, zbylo z něj torzo. Důkazem je i poničený, ale zachráněný Jiří s drakem.

Výstava nabízí i další pozoruhodné exponáty. Třeba kout s ukázkou typického vybavení kostela - od oděvu kněze až po sošky svatých, kalich, misku na kadidlo či konvičku na vodu a víno.

"V připojených textech vysvětlíme, co k čemu slouží, při jaké příležitosti používají kněží různé ornáty. Lidé se dočtou i o průběhu mše. Ne každý ví, jak to při bohoslužbě chodí," uvedla historička.

Madonu z Horního Slavkova zloději spálili

Co se nepodařilo zachránit nebo vystavit v originálu, mohou návštěvníci spatřit na fotkách. Řeč je třeba o soše krásenské madony nebo madony z kostela sv. Anny v Horním Slavkově.

Barokní repliku té druhé ukradli v devadesátých letech zloději a spálili ji, když jim byla policie na stopě. Jedna část výstavy je určena i dětem. Mohou si skládat puzzle, na nichž jsou vyobrazeny kostely v Chlumu Svaté Maří a v Čisté.

Expozice spolufinancovaná Evropskou unií potrvá do 22. září a otevřena je od středy do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz