Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemství svobodných zednářů poodhalí výstava v Mariánských Lázních

  14:49aktualizováno  14:49
Co je svobodné zednářství, jaká je jeho filozofie a význam či jak chápat symboly tajemného řádu? To jsou jen některé otázky, na něž by mohla dát odpovědi výstava Svobodní zednáři v Mariánských Lázních, kterou právě chystá mariánskolázeňské muzeum.

Kryštof Větrovský, správce sbírkových fondů mariánskolázeňského muzea, při instalaci zednářských rituálních předmětů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na přípravě se podílí i Muzeum svobodného zednářství při Velké Lóži České republiky.

„Cílem výstavy je představit návštěvníkům, jak vypadala tato řadou mýtů opředená organizace v letech dávno minulých, ale i to, jakým způsobem funguje v současné době. Expozice nabídne hned několik obřadních předmětů svobodných zednářů, které sloužily v minulosti a jsou navíc používány zednáři stejným způsobem i v dnešních dnech,“ uvádí Jaromír Bartoš, ředitel Městského muzea Mariánské Lázně.

„Součástí výstavy je i symbolická instalace zednářského chrámu, se všemi prvky, které k tomu patří. Se šachovnicovým kobercem, třemi malými a velkými světly i se dvěma sloupy, které podle Bible stály před vchodem do Šalamounova chrámu a stojí také u vchodu do zednářské lóže,“ dodává Bartoš.

Mariánské Lázně byly vždy v čele

Výstava reaguje na skutečnost, že jedna z prvorepublikových zednářských lóží, nazvaná Goethe v údolí míru, byla založena právě v Mariánských Lázních.

Zachycuje tak historii mariánskolázeňských zednářů v období první republiky, ukončení činnosti lóže před obsazením republiky nacisty v roce 1938 i její obnovení v roce 2002.

Expozice připomene také významné hosty z řad svobodných zednářů, kteří navštívili Mariánské Lázně, nebo osobnost J. W. Goetha jako zednáře a jeho kontakty s českými učenci.

Výstava zahájí v sobotu ve 14 hodin. Součástí bude i krátká přednáška o historii zednářů, kterou přednese bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha. Pro zájemce, kteří se budou chtít o zednářství dozvědět víc, než nabídne výstava, vydává muzeum stejnojmenný katalog.

Z historie zednářství

Nejstarší přímé doklady existence svobodných zednářů pocházejí už ze 14. století, ale zednářské tradice se v legendách odkazují na stavitele Prvního chrámu krále Šalamouna v Jeruzalémě z 10. století před Kristem, na odkaz rytířského řádů templářů, zrušeného v roce 1307, na stavební hutě stavitelů středověkých katedrál a na filozofické základy renesance a humanismu.

Teprve v roce 1717 se čtyři londýnské lóže spojily do první velké lóže v čele s velmistrem a od té doby se také odvíjí moderní historie zednářských lóži na celém světě.

„Podrobně jsem se zabýval historií svobodných zednářů v našem regionu a především v Mariánských Lázních, kde byla zednářská lóže založena v neděli 17. května 1925. Hned od svého založení lóže rozvíjela svou práci v bratrské harmonii Němců a Židů, v kontaktech a pravidelných setkáních s českými svobodnými zednáři. Více než třetinu členů mariánskolázeňské lóže tehdy tvořili lidé izraelského vyznání, tedy židovského původu, téměř dvě třetiny pak čeští Němci, křesťané,“ vypráví Miloš Říha a doplňuje, že v době vzrůstajícího nebezpečí nacionalismu a fašismu se čeká i německá velkolóže dohodly, že „nebudou přijímati ani ve svých řadách trpěti člena takových organizací, které pro soužití lidí a národů neuznávají zásad rovnosti, volnosti a bratrství, nýbrž chtějí je říditi násilím neb utlačováním jednotlivců, tříd, ras neb národů“.

Rok 1933 a nástup Adolfa Hitlera k moci v sousedním Německu však znamenal konec všech nadějí. „Dramatické události se odehrály přímo v domě tehdejšího Mistra lóže, v mariánskolázeňské vile Edelweiss. Koncem srpna 1933 ukončily život německého filosofa a antifašisty, profesora Theodora Lessinga dva výstřely,“ dodává Říha.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Najdete na iDNES.cz