Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysvědčení dostanou děti v pátek i v úterý. Je to zmatek, vadí rodičům

  9:04aktualizováno  9:04
Letošní konec školního roku bude poněkud zvláštní. Na některých školách v Karlovarském kraji totiž skončí výuka dřív. Tamní ředitelé využili své pravomoci a vyhlásili na pondělí a úterý ředitelské volno. Děti si tak odnesou vysvědčení už v pátek. Někteří rodiče jsou z toho zmatení.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Náš Jirka končí ve škole v pátek. Ale jeho kamarád Jindra z vedlejšího vchodu až v úterý. Přišlo mi to zvláštní. Několikrát jsem to ověřovala, dokonce jsem i volala do školy,“ uvedla Jiřina Kučerová, která uvítala, že ve škole funguje družina i jídelna.

Ředitelé mohou ze zákona vyhlásit v průběhu školního roku až pět dnů ředitelského volna. „Někteří toho využili a ukončili školní rok už v pátek. Mají však povinnost o tom informovat rodiče,“ uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Školy volno využívají k tomu, aby zahájily práce a rekonstrukce, které mají na období letních prázdnin naplánované, nebo ke školení a zvyšování kvalifikace učitelů.

Žáci budou mít volno, učitelé ale do práce půjdou

„Přestože dětem už začnou prázdniny, učitelé do práce půjdou,“ potvrdil ředitel 3. základní školy v Chebu Pavel Černý.

„Mají na tuto dobu naplánovaný dvoudenní seminář na téma etická výchova. Naše škola získala od ministerstva školství dotaci v rámci rozvojového programu Podpora implementace etické výuky do vzdělávání. Kromě toho začneme s přípravou přestavby šaten. Namísto dosavadních klecí budou mít žáci druhého stupně nově k dispozici skříňky,“ řekl ředitel.

V souvislosti s mimořádnými dny volna se školy snaží vyjít vstříc zaměstnaným rodičům. „Pro žáky, jejichž rodiče o to projevili zájem, bude k dispozici školní družina a školní jídelna,“ doplnil Černý.

Některým rodičům, zvlášť starších dětí, ale může takový krok školy způsobit problém. Musejí vyřešit, kdo se o děti postará, když budou v práci. Třeba i kvůli tomu, že prázdninové aktivity a tábory začínají až v období řádných prázdnin, což potvrdil například ředitel Domu dětí a mládeže Sova Cheb Miloslav Šverdík.

Konec školy bývá obdobím nervů a stresů

Konec školního roku je pro některé děti a jejich rodiče obdobím zvýšeného stresu a nervů. Psychologové doporučují řešit případné špatné známky na vysvědčení s chladnou hlavou.

„Nejlepší je zachovat klid. Doporučuji několikrát se zhluboka nadechnout a vydechnout. Teprve pak je na místě se ptát, co s tím budeme dělat, zda je reálné se látku o prázdninách doučit nebo zda bude lepší domluvit individuální doučování v průběhu školního roku,“ vysvětlila ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny v Karlových Varech Jolana Mižikarová.

„Špatná známka by neměla být blesk z čistého nebe. Je třeba, aby se rodiče ptali sami sebe, zda nepřehlédli nějaké indicie, které je mohly v předstihu varovat.“

Podle psycholožky by měly být známky především výzvou pokusit se něco změnit a přistoupit k učení v novém školním roce jinak.

„Známky mohou odrážet změny v rodině. Pokud by rodiče nevěděli, proč dítě náhle přestalo pracovat, mohou se přijít poradit. Možná se nám společně podaří příčinu školního neúspěchu odhalit,“ dodala Mižikarová.

V letošním školním roce je v 9. třídách základních škol v kraji 2012 žáků. Ti by měli školy opustit. Je ale možné, že někteří z nich si devátou třídu zopakují. „To budou jednotlivé případy,“ odhaduje mluvčí kraje Jana Pavlíková.

„Školní lavice opustí také přibližně stovka dalších žáků, kteří navštěvují základní školy praktické a speciální.“Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz