Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovci přijdou o útočiště, bývalá vodárna začne sloužit sportovcům

  12:29aktualizováno  12:29
Na využití čekají v sousedství KV Areny a meandru u řeky Ohře v Karlových Varech pozemky bývalých vodáren o rozloze 26 tisíc metrů čtverečních. Město by na nich nejraději vidělo velkou odpočinkovou zónu. Rozhodne ale investor.

Celkový pohled na areál bývalých vodáren. Chátrající opuštěné budovy v popředí byly v posledních letech častým útočištěm bezdomovců. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Až donedávna obývali chátrající opuštěné budovy v areálu bývalých vodáren bezdomovci. Jednu z nejzachovanějších budov chce magistrát nabídnout jako zázemí pro sportovce, kteří využívají meandr u řeky Ohře.

"Uvažujeme, že budovu zachováme a vytvoříme v ní doplňující služby pro uživatele meandru, jako jsou například toalety a občerstvení. Zatím jsme do vodárny věčně jezdili hasit problémy s bezdomovci," řekl vedoucí odboru majetku města Jan Choulík.

Exkurzi do areálu, jehož část město po třinácti letech vysoudilo jako svůj historický majetek a část koupilo od Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, si v úterý s vedením města udělali i někteří zastupitelé. Ti totiž budou schvalovat podmínky výběrového řízení na prodej areálu investorům.

"Momentálně diskutujeme o tom, jestli máme vypsat tendr tak, že v něm vyjmenujeme konkrétní záměry nebo činnosti, které bychom zde rádi viděli. Druhou možností je, že nám soukromý investor nabídne, co je ochotný vybudovat a zafinancovat," řekl primátor Petr Kulhánek.

Považuje za důležité dobudovat zázemí pro návštěvníky meandru. Jako ideální preferuje propojení kulturní a volnočasové zóny s tou sportovní, kterou tvoří KV Arena, stadion AC Start i bazénové centrum. Do konce příštího roku bude vedle něj hotová i hala pro míčové sporty.

Většinu objektů čeká demolice

Vedení města argumentuje, že nemá stamiliony korun, které jsou nutné na revitalizaci celého území. Proto je nutné zapojení soukromého kapitálu. Většinu objektů, včetně podzemních pískových filtrů z betonu, které za druhé světové války přečkaly i bombardování, totiž čeká demolice.

Jen zbourání střechy, která obsahuje karcinogenní azbest, přijde na sto tisíc korun. Před demolicí musí firma postavit nad střechou neprodyšně uzavřený stan. "Nemůžeme to svěřit jen tak někomu," uvedl Jan Choulík.

Město loni odkoupilo nevyužívané objekty a pozemky v areálu vodárny od Vodáren a kanalizací Karlovy Vary za 14,1 milionu korun. O objektech postavených před rokem 1945 rozhodl soud, že jako historický majetek patří městu. Scelený areál tak má jednoho majitele.

První náměstek primátora Petr Bursík by v areálu preferoval ubytovací kapacitu pro sportovce a doplnění občanské vybavenosti. Tím by se rozšířily prostory, určené pro sportovce i ostatní veřejnost.

"Lze si představit bowling, squash, ricochet anebo kurty na badminton. Záleží na investorovi, kterému se musí náklady vrátit."Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz