Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj počítal cyklisty. Na stezce podél Ohře jich jezdí desítky tisíc

  9:08aktualizováno  9:08
Cyklostezku napříč krajem podél Ohře si oblíbilo ještě víc lidí, než se dosud odhadovalo. Speciální měřiče sčítaly turisty na objednávku kraje během celého srpna na dvou místech. Vyšla překvapivě vysoká čísla: Nebanice na Chebsku 8 825, Svatošské skály u Varů 25 530 za měsíc.

Zástupci Karlovarského kraje považují výsledky sčítání za potvrzení faktu, že cyklostezka není v krajině zbytečnou stavbou. (ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Údaje ze speciálního měření ukazují, že stavět páteřní stezku vedoucí po břehu řeky a většinou mimo silnice byl užitečný nápad. Nebanicemi denně projelo průměrně 285 cyklistů. A to ještě celá trasa není kompletní. Teprve se staví posledních pět kilometrů před Chebem. Po asfaltovém chodníku turisté až do města dojedou příští rok v březnu, akce vyjde na 30 milionů korun.

Svatošské skály jsou trochu jiný případ. Tady automat na mostě přes řeku započítal a nerozlišil i spoustu pěších, kteří rádi malebným údolím míří po stezce do Lokte a zpět po svých. Ale i tak je denní průměr 824 zajímavým údajem.

"Je to pro nás argument, že cyklostezka není v krajině zbytečnou stavbou. Přitahuje zájem veřejnosti. Využití se po dostavbě dalších úseků ještě zvýší," věří náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil.

Počítání cyklistů a pěších pro kraj zajišťovala o. p. s. Partnerství. Měření je založeno na rozdílných teplotách lidského těla a okolního prostředí. Nejvytíženější bývá trasa podle očekávání o víkendech - v Nebanicích celkem 34 procent všech turistů a za povšimnutí stojí i čtvrtek s 15 procenty. Svatošskými skalami v sobotu a v neděli projede či projde 43 procent lidí z celého týdne.

Houstnoucí provoz na trase zaznamenali také podnikatelé. Podél cyklostezky otevírají občerstvení nebo umísťují u cesty aspoň reklamy lákající k malé odbočce. To je případ centra tradičních řemesel a restaurace na statku Bernard v Královském Poříčí.

"Zajíždějí k nám i celé skupinky cyklistů. Nebaží po dlouhých prohlídkách. Jsou rychlí: prolétnou, co nabízíme zajímavého, dají si pivo a šlapou dál. Přizpůsobujeme jim částečně jídelní lístek, aby si mohli dát něco lehčího a ne jen svíčkovou s knedlíkem," řekl šéf statku Bernard Miroslav Makovička.

Stavba páteřní cyklostezky nekončí

Podle Ladislava Zoubka z Klubu českých turistů jsou sice rostoucí čísla příjemným zjištěním, ale na druhou stranu cyklisté ztrácejí dobrý pocit z jízdy. "Lidé se neumí chovat a navzájem si překážejí. Chodci a matky s kočárky jdou vedle sebe, cyklisté bez zvonků. Dodržujme pravidla - jezděme vpravo a choďme vlevo," apeluje Zoubek. Síť občerstvovacích stanic už považuje za téměř dostatečnou.

Mnozí nedají na trasu dopustit a na kolo sedají v každé volné chvíli. "Jízdu po zdejší cyklostezce mám moc rád a doslova mě drží při životě," svěřil se nedávno sedmasedmdesátiletý Josef Lučan.

I města a obce cítí, že turistika na kolech je na vzestupu. Snaží se projíždějící lidi zaujmout a zdržet. "Návštěvníkům nabízíme novinky, připravili jsme pro ně třeba vycházkové trasy v okolí Lokte," řekl starosta Zdeněk Bednář. Byl by pro, aby kraj více přispíval obcím na údržbu hlavní cyklostezky. Ten na ni ale loni věnoval částku 800 tisíc korun a letos 590 tisíc.

Stavba páteřní cyklostezky nekončí. Na řadu přijdou dva úseky v Karlových Varech a pak směrem k hranicím s Ústeckým krajem. Na část z krajského města do Šemnice už je podána žádost o stavební povolení. Na pokračování přes Kyselku dál se zpracovává studie. Kompletně dokončená má měřit od západu na východ 105 kilometrů. Připravuje se propagační letáček na úseky v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz