Restaurátor Marek Hulcer odstraňuje s pomocí páry letité nánosy barev z reliéfu...

Restaurátor Marek Hulcer odstraňuje s pomocí páry letité nánosy barev z reliéfu na průčelí pravoslavného chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Restaurátoři odkryli při rekonstrukci chrámu sv. Olgy ztracené reliéfy

  • 0
Při druhé etapě oprav věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních odkryli restaurátoři po 128 letech ztracené dekorativní prvky. Součástí oprav je obnova původního vzhledu všech dekorativních kamenných prvků chrámové věže.

Krásu nejstaršímu pravoslavnému chrámu v České republice vrací vedle zedníků, pokrývačů a truhlářů také restaurátoři. Ti demontovali tři ikony umístěné nad vstupním portálem.

Obrazy Krista Vševládce, patronky chrámu svaté Olgy a jejího vnuka, svatého Vladimíra, byly převezeny do ateliéru, kde jim umělci navrátí původní lesk a barevnost. Obnoví i zdobné kovové rámy, ze kterých odstraní rez a nově je pozlacetí.

Sundat ve zdivu zasazené obrazy nebyla žádná hračka. Největší z nich, obraz Krista, který má i s rámem téměř 100 kilogramů, museli sundavat čtyři pracovníci stavební firmy.

Vstupní portál chrámu je složený celkem ze 148 sesazených dílů spojených kovovými skobami. „Materiál je i po 128 letech nesmírně tvrdý a pevný. Pravděpodobně se jedná o kufstein (románský cement dovážený z Kufsteinu v Tyrolsku, pozn. red.). Vápno takové kvality už dnes není k dostání,“ poukazuje restaurátor Simon Kudrnáč.

Jeho kolega Marek Hulcer ukazuje ostré rohy květinových vzorů a vysvětluje: „Šest po sobě jdoucích vrstev nátěrů téměř slilo tu skrytou krásu detailu, kterou znovu odhalujeme. Zdobná povrchová hrubá struktura byla zcela zahlazena.

Zvláště poslední dva syntetické nátěry znemožňovaly památce dýchat.“ Celý chrám nakonec obleče původní barvu světlého okru, kterou jí udělil architekt Gustav Wiedermann. Rekonstrukce chrámu sv. Olgy je rozdělena na čtyři etapy. Na druhé etapě oprav se finančně podílí ministerstvo kultury, pravoslavná církev a město Františkovy Lázně.