Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Zdravotní sestry mají šanci studovat, praxi si splní ve svém zaměstnání

  • 0
Druhé kolo přijímacího řízení pro kombinované studium bakalářského oboru Všeobecná sestra vyhlásila Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni (FZS ZČU). Určené je pro zájemkyně a zájemce z Karlovarského kraje, kteří si potřebují anebo chtějí doplnit vzdělání.

Fakulta přijme od nového akademického roku ke studiu v Karlovarském kraji pětadvacet lidí. Zájemci mohou podat přihlášky do 15. srpna, přijímací zkoušky se uskuteční 24. srpna. Výsledky pak budou podle děkanky fakulty Ilony Mauritzové do týdne.

„Určitě bude pro uchazeče výhodou praxe. Většinou by to měly být zájemkyně, které dnes pracují v nemocnicích Karlovarského kraje. Na základě dohody, kterou jsme uzavřeli, a pro naplnění studijního programu budou moct část výuky absolvovat právě v zařízeních, kde pracují. To znamená v nemocnicích, kde mají dnes pracovní poměr,“ uvedla děkanka.

Studijní program je podle ní postavený tak, že padesát procent výuky tvoří právě odborná praxe. „Proto si myslíme, že pro ně bude velice výhodné to, že budou moct plnit studijní povinnosti v místě, kde v současné době pracují,“ podotkla Ilona Mauritzová.

Protože se krajské nemocnice nacházejí v Karlových Varech a Chebu, týkat se to bude obou. Teoretickou výuku absolvují studenti částečně v Plzni, částečně v budově karlovarské vyšší zdravotnické školy, což se týká prvního ročníku.

Rozšíření výuky oznámilo vedení FZS a zástupci Karlovarského kraje před letními prázdninami. Regionu by tento projekt mohl pomoci při řešení problému, který ho už několik let trápí. Akutně mu chybí 100 sester, v ideálním případě by jich potřeboval 150.

Rozjezd výuky podpoří finančně kraj

„Za nás mohu říct, že příchod fakulty do regionu vítáme a uděláme všechno pro to, aby se tady výuka od září rozjela,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Zástupci kraje a fakulty už před oficiálním oznámením novinky zjišťovali, jaký bude o studium v regionu zájem. Poptávku přitom zaregistrovali jednou takovou. Podle krajského radního pro školství Jaroslava Bradáče je spolupráce s fakultou skvělým příkladem, jak by mělo školství vypadat.

„Naší ambicí je, abychom pokud možno učili profese pro konkrétní zaměstnavatele. Byl bych rád, kdyby se nám to povedlo i v jiných oblastech,“ řekl před časem.

Vedení kraje plánuje, že rozjezd výuky v Chebu a Karlových Varech finančně podpoří.

„Pro letošní kalendářní rok bychom jako kraj poskytli příspěvek v částce do jednoho milionu korun na studium od září až do prosince,“ vyčíslil náklady Jan Bureš. Od nového roku už univerzitě přispěje státní rozpočet.

Kromě FZS ZČU začne od nového akademického roku v Karlových Varech působit také 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Vyučovat začne bakalářský obor fyzioterapie, a to ve školní budově na Palachově nábřeží. I tam má studovat pětadvacet lidí.

„Na rozjezd máme vyčleněné celkem zhruba tři miliony korun. Půjdou na běžné výdaje k zajištění této pobočky,“ řekl primátorův náměstek pro majetek Michal Riško.

Kromě toho má karlovarské středisko zřízený pro svůj rozjezd také transparentní účet, neboť zájem o jeho podporu projevilo několik mecenášů.