Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zubaři v Nové Roli chybí smlouva s VZP, pojištění pacienti musí platit

  13:37aktualizováno  13:37
Tisíce obyvatel Nové Role čeká u zubního lékaře nepříjemné překvapení. Celé vyšetření a následné ošetření si musí zaplatit ze svého, i když jsou pojištěni u VZP. Tato pojišťovna totiž neuzavřela s lékařem smlouvu. Pacienti tak jsou podle stomatologů v pasti.
VZP nemá smlouvu s novým novorolským zubařem. Pacienti si tak musí běžná ošetření platit ze svého. Ilustrační foto.

VZP nemá smlouvu s novým novorolským zubařem. Pacienti si tak musí běžná ošetření platit ze svého. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Zubní ordinaci v Nové Roli si od radnice pronajal nový mladý zubní lékař, Radek Švec. Když k němu přijde pojištěnec Všeobecné zdravotní pojišťovny s problémem ohrožujícím jeho život, musí být ošetřen a lékař může náklady požadovat po pojišťovně i beze smlouvy.

"To jsou případy známé spíše z pohotovosti, ale co bude s běžnými pacienty?" ptá se Radek Švec. V takových případech pacient vytáhne peněženku. Přitom klienty ostatních pojišťoven stojí obvyklá návštěva lékaře jen regulační poplatek.

"VZP nemá vyřešené věci s bývalým nájemcem zubní ordinace v Nové Roli, proto váhá s podepsáním další smlouvy. Mrzí mne to. V Nové Roli je 90 procent lidí s finančními problémy. Zejména důchodci se nedopraví do jiného města. A k zubaři potřebují chodit," řekla Jitka Pokorná, starostka Nové Role.

Šéf Oblastní stomatologické komory Faez Al Haboubi vidí situaci jasně. Podobné jsou podle něj poměry nejen v Nové Roli na Karlovarsku, ale i na Sokolovsku, Chebsku a Tachovsku.

Pojištěnci jsou v pasti, říká šéf Oblastní stomatologické komory

"Většina zubních lékařů v naší oblasti nové pacienty nebere. Když vznikne nové zařízení, které má kapacitu registrovat nové pacienty, jsme všichni rádi. VZP se však řídí nějakými směrnými čísly a smlouvu s ním nepodepíše. Všichni vědí, že je to takhle špatně, v pasti jsou ale nejvíce pojištěnci. Pojišťovna jim tak vzkazuje - plaťte pojištění, ale nečekejte, že vám za to zajistíme dostupnou zubní péči, plaťte si i u lékaře bez smlouvy," zlobil se.

V místě bydliště si pacient podle šéfa stomatologické komory najde lékaře jen horko těžko. Potvrdil to i karlovarský stomatolog Jan Podlipný.

"Zubařů je dost, a bylo by jich klidně ještě více. Jenže VZP s nimi neuzavře smlouvu. Říká nazdar, my máme v regionu všechno obsazeno. Mladí lékaři můžou pracovat, ale bez pojišťovny. Pacienti tak musí platit hotově," popsal Jiří Podlipný současný stav.

Zubní lékař Radek Švec bude rád, pokud s ním VZP smlouvu uzavře. Ošetření pro zmíněnou pojišťovnu by chtěl lékař vykazovat co nejdříve.

"Velmi na tom vydělá, protože lidé budou motivovaní hlavně k preventivní péči o své zdraví. Dobrý lékař dokáže diagnostikovat poškození zubů dříve, než napáchá značnější škody. Ošetření je pak méně náročné a tím levnější, pojišťovna tak nakonec ušetří," argumentuje Švec.

Připomíná, že jeden lékař z Nové Role odešel a nový přišel. Nejedná se tedy o vznik nové smlouvy, jak to vypadá, pouze o výměnu smluvního lékaře.

Mluvčí VZP Jiří Rod říká, že pokud je péče dostatečná, není na Karlovarsku důvod uzavírat nové smlouvy. "Za poslední rok, to je od 2. pololetí 2011 až dosud, požádaly o smlouvu tři subjekty. Žádné stížnosti jsme nedostali," uvedl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz