Ve stipendijním programu nejdecké společnosti Witte Automotive minulý rok uspěli tři budoucí technici navštěvující Západočeskou univerzitu v Plzni. (ilustrační foto)

Ve stipendijním programu nejdecké společnosti Witte Automotive minulý rok uspěli tři budoucí technici navštěvující Západočeskou univerzitu v Plzni. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Witte Automotive dává peníze studentům. Stipendia učňům rozdělí i kraj

  • 0
Až osm tisíc korun měsíčně mohou od příštího školního roku získat vysokoškoláci, kteří uspějí ve stipendijním programu nejdecké společnosti Witte Automotive. Stipendia poprvé nabídne také Karlovarský kraj, aby oživil zájem o tradiční, především řemeslné obory.

Poplatek za kolej, cestovné, učebnice a co teprve splátky za počítač? Studentský život stojí měsíčně pěkných pár tisíc.

Šanci vydělat si na studium nabízí letos podruhé nejdecká společnost Witte Automotive. Zájemci, kteří se do 15. dubna přihlásí do jejího stipendijního programu a uspějí ve výběrovém řízení, mohou od firmy měsíčně dostat až osm tisíc. Loni uspěli tři budoucí technici navštěvující Západočeskou univerzitu v Plzni.

"Pro příští školní rok vypisujeme stipendia pro dva ročníky magisterského studia. Pilotní projekt se týkal pouze čtvrtého ročníku," uvedla Martina Poštová, mluvčí společnosti.

Podle Milana Kohouta, který je vedoucím personálního týmu firmy, hledá Witte Automotive mezi mladými lidmi nejen techniky, ale především osobnosti, které najdou v automobilovém průmyslu perspektivu.

Studentům, kteří splní podmínky, nabídne společnost odbornou brigádu. Za hodinu dostanou 80 až 100 korun hrubého, a to podle svých znalostí a zkušeností. K tomu jim firma připočítá stipendijní bonus 160 korun za hodinu.

"Je to nadstavba k základní hodinové sazbě. Celková měsíční mzda může činit až osm tisíc korun. Vybraní vysokoškoláci si tak mohou díky stipendiu hradit například studium," vysvětlil Milan Kohout.

Společnost zvažuje, zda v budoucnu do programu zařadí i studenty z bakalářského studia. Od projektu si firma slibuje, že pomůže přitáhnout vysokoškolsky vzdělané lidi zpět do kraje. Například tím, že po absolvování studia a stipendijního programu se mladí lidé zavážou k práci ve firmě. A to podle toho, jak dlouho studijní příspěvek dostávali.

Kraj podpoří budoucí řemeslníky

Přilepšení ke studiu tento rok nenabídne mladým lidem pouze nejdecká společnost, ale také Karlovarský kraj. Od nového školního roku chce "vzkřísit" tradiční obory, o které žáci ztrácejí zájem, ovšem na trhu práce je po jejich absolventech velká poptávka.

"Jedná se především o řemeslné a technické profese, jako je například pekař, řezník, nástrojař, tesař, zedník a další. Žáci, kteří studují tyto obory, mohou po splnění potřebných podmínek získat dva typy stipendií, a to motivační a prospěchové," uvedl Václav Sloup, hejtmanův náměstek pro školství.

Vedení krajského úřadu, které stipendia schválilo loni, vyčlenilo na jejich proplacení 1,5 milionu z krajské kasy (více čtěte zde).

Studenti, kteří se budou snažit, si díky nim přilepší až o tři a půl tisíce korun za pololetí. Stipendia proplácí svým žákům několik let také sokolovská ISŠTE a chebská Integrovaná střední škola.