Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma posílá PF jen mailem. Ušetřené peníze dává hendikepovaným dětem

  8:02aktualizováno  8:02
Letos dostal dvouapůlletý Martin Punda z Chodova pod stromeček vedle autíček také finanční pomoc od společnosti Witte Nejdek. Mohou za to papírová a novoroční přání, které výrobce autodílů zásadně neposílá poštou. Ušetřené peníze získají hendikepované děti. Za deset let tradice to je 300 tisíc korun.

Martin Punda z Chodova dostal letos pod stromeček i patnáct tisíc korun. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Když přivezla domů do Chodova sanita z ústecké nemocnice sedm dní po porodu malého Martina rodičům Evě Kolitschové a Martinovi Pundovi, lékaři předpovídali, že chlapec bude v pozdějším věku maximálně dyslektik a dysgrafik.

"Potom se ale během růstu ukázalo, že kvůli poporodnímu otoku na mozku to bude horší. Šance, že dítě začne chodit, stále je. Jen se musí při cvičení pořádně makat, i když to náš Martínek nemá rád," uvedli rodiče.

Obdržených patnáct tisíc korun považují za hezký dárek pod stromeček. Použijí je mimo jiné zjara na lázně. "Peníze v rodině ubývají a Martin lázně potřebuje. Po prvním léčebném pobytu se poprvé v kočárku posadil. Když jsme se vrátili z druhých lázní, otevřel ručičku," uvedla Eva Kolitschová.

Peníze zůstanou v rodině

S úsměvem dodala, že peníze letos zůstaly v rodině. Pan Punda je totiž zaměstnancem Witte Nejdek a Martinova maminka tam léta pracovala na lince až do nástupu na mateřskou dovolenou.

Druhým letošním PF Witte dítkem je pětiletý Tomáš Janáček z Nejdku. Také on má hendikep a jeho maminka rovněž pracuje ve Witte. Každé z obou rodin zaměstnavatel přilepšil z ušetřených peněz za "péefka" 15 tisíc korun. I Janáčkovi využijí peníze na lázně.

Vánoce budou Martinovi rodiče trávit sami doma. "Kluk má sice pohybové problémy, ale mozek mu pracuje dobře. Na ženské se směje, ale chlapy nemusí. Vnímá, rozumí, chápe zákazy. Naštěstí nemá bezduchý výraz s otevřenou pusou jako bohužel některé děti, které vidíme v lázních," uvedla maminka Eva.

Při sledování televize dělá Martin tátovi parťáka. Přednost dává lednímu hokeji, fotbalu a závodům formule, i když se vydrží dívat maximálně dvacet minut.

Peníze od zaměstnavatele se hodí i jinak. Speciální sedačka na doma přijde na devadesát tisíc korun. Většinu nákladů nakonec zaplatila pojišťovna a nadace.

Na myšlenku finančních darů přišel zakladatel firmy Witte Nejdek Václav Jeništa. "Myslím, že za deset let tradice si firmy zvykly, že od nás dostávají výhradně elektronická přání. A také samozřejmě přejeme partnerům osobně," uvedla mluvčí druhého největšího zaměstnavatele v regionu Martina Poštová.

Deset let zůstává výrobce zamykacích systémů v Nejdku se svojí iniciativou osamocený. Ale už příští rok by mohl mít třeba prvního následovníka. Záleží to na tom, jestli někdo uslyší výzvu. "Na Vánoce chceme pomáhat opravdu potřebným. Přidejte se k nám," vzkazují všem autoři projektu Witte PF dítko.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz