Budova bývalé stáčírny karlovarského Mlýnského pramene v ulici Horova, v níž

Budova bývalé stáčírny karlovarského Mlýnského pramene v ulici Horova, v níž sídlily Karlovarské minerální vody, má šanci stát se kulturní památkou. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Bývalé sídlo Karlovarských minerálních vod bude možná novou památkou

  • 3
Bývalé sídlo společnosti Karlovarské minerální vody v centru Karlových Varů dostalo šanci na zachování pro příští generace. Budova, v níž se stáčel slavný Mlýnský pramen, se možná stane novou kulturní památkou.

Podnět k prohlášení za kulturní památku podala v září 2011 Asociace pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví ČR (ASORKD). O zahájení správního řízení nad kdysi nejmodernější budovou svého druhu v Československu rozhodlo ministerstvo kultury koncem února.

"Z jednoho hlediska je budova z třicátých let minulého století chátrající a ušmudlaná, z druhého ojedinělá," řekl viceprezident památkové asociace Martin J. Kadrman.

V opuštěném areálu se stále ještě nacházejí torza starší výrobní technologie. Historickou techniku mohla veřejnost naposledy obdivovat při jednom z dnů Evropského kulturního dědictví.

"Velký prostor byl určen pro velkokapacitní linku, a proto je řešený ve výšce dvou pater. Jen zastřešení a stropy takto rozsáhlých prostor jsou unikátním dílem," vyzdvihl viceprezident ASORKD.

Rozhodnutí padne nejdřív za dva měsíce

Hana Chýlová z ministerstva kultury sdělila, že odhadnout délku trvání správního řízení lze stěží. Pokud by v průběhu nenastaly žádné komplikace, mohlo by být řízení uzavřeno přibližně za dva měsíce.

"Obávané prodloužení řízení by mohlo vzejít zejména ze strany majitele objektu," upozornila Hana Chýlová.

Památková asociace uvedla, že budovu bývalé stáčírny získaly do svého vlastnictví před dvaceti lety Karlovarské minerální vody (KMV). V současné době budova patří akciové společnost V-KMV, jejímž jediným vlastníkem je nizozemská firma Ronaldsay, pod kterou KMV spadají.

"Případné prohlášení budovy za kulturní památku by pro stavbu a jejího vlastníka znamenalo, řídit se zákonem o státní památkové péči. Ze zákona vyplývají pro majitele určité povinnosti, jež jsou spojené zejména s obnovou a údržbou objektu," sdělila Hana Chýlová.

Památková asociace nezastírá, že ji k podnětu mimo nesporných památkových hodnot budovy motivovala i snaha přimět majitele k opravě. "Její současný stav je ostudný, hyzdí centrum města," upozornil Martin J. Kadrman.

Podle Michala Donatha, zástupce KMV, je prohlášení budovy za kulturní památku neopodstatněné.

"Z pohledu vlastníka se zcela jistě nejedná o asociací proklamovanou péči o kulturní památky. Areál obsahuje dva objekty. Jeden je čistě industriální budovou z konce 30. let 20. století, kde za léta její existence byla provedena řada stavebně-technických úprav. Druhá pochází z roku 1981. V objektech se nenacházejí žádné umělecko-historické prvky, které by opodstatňovaly jejich prohlášení za kulturní památku," uvedl Michal Donath.

,