Koleje a výhybky v jáchymovském hornickém skanzenu Štola číslo 1.

Koleje a výhybky v jáchymovském hornickém skanzenu Štola číslo 1. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ekomiliardy ubývají, kraj hledá nové zdroje na zahlazení těžby

  • 0
Obchvat Sokolova, kanalizace ve Starém Sedle nebo třeba vodovody na Sokolovsku. Všechny tyto stavby mají jedno společné. Platí je program 15 ekomiliard, který pomáhá při zahlazení následků důlní těžby. Peníze už jsou téměř vyčerpány, lidé z regionů zasažených těžbou však usilují o program nový.

Peníze z programu 15 ekomiliard putují na projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji. Zatímco na Ústecko šlo díky programu 10 miliard korun, na Karlovarsko to bylo o polovinu méně. 

Nový program, o kterém se uvažuje, takzvaný Pakt zaměstnanosti a konkurenceschopnosti pro severozápad Čech a Moravskoslezký kraj, pomůže rekultivovat krajinu, která je zničená kvůli těžbě uranu. Podle Petra Navrátila, náměstka hejtmana Karlovarského kraje, se však fond teprve musí vytvořit.

"Zdroje navrhuje pracovní skupina, v níž máme svého zástupce. Dvacet procent peněz by měla tvořit ekologická daň, dále podíl z povolenek, náhrada ekologických škod, případně prostředky z Evropské unie," vysvětlil.

Hlavním principem paktu je, aby se peníze, které těžbou postižené oblasti státu přináší, vracely zpátky do konkrétních krajů. Pakt by se týkal například Jáchymovska nebo Abertamska. Podle starostů tu má stát vůči obcím velký dluh.

"Myslím, že by do programu mělo být Jáchymovsko také zařazeno. Stát tady v padesátých letech vytěžil uranovou rudu a město upadlo v zapomnění. Žádné peníze se do něj nikdy nevrátily," řekl jáchymovský starosta Bronislav Grulich. Ve fondu, který naváže na program 15 ekomiliard, by podle něj mělo být zhruba o polovinu peněz méně a město už teď ví, na co by je použilo.

Za stamiliony by chtěli dát do pořádku silnice

"Peníze by měly sloužit k vylepšení infrastruktury a já musím říct, že jáchymovské silnice jsou v hrozném stavu," řekl starosta. Poddolovaný Jáchymov však s opravami začít nemůže, nejprve musí vyřešit sesouvající se opěrné stěny. V opačném případě by město riskovalo, že uvolněné svahy opravené silnice strhnou s sebou.

Aby obec dala vše do pořádku, potřebovala by podle starosty řádově stovky milionů korun. "Zrovna přede mnou leží studie na rekonstrukci našich opěrných stěn. Zhruba deset z nich už jsme opravili, ale další desítky nám ještě zbývají. Náklady jsou přitom odhadované až na 600 milionů korun. Samozřejmě bez opěrek nemá smysl dělat generální opravy silnic, neboť Jáchymov se zavírá a svahy se sunou do údolí. Nové silnice by tím pádem byly zase poničené," vysvětlil Bronislav Grulich.

Na silnice a běžnou obecní infrastrukturu by peníze použili také v Abertamech. Těžbu tady odneslo přímo centrum obce a na silnicích je to znát. "Jsou zvlněné, běžné jsou jejich propady," řekl Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam.

Podle něj se v obci vytěžilo 922 tun uranu, zpátky se už však nikdy nic nevrátilo. "Tohle území státu hodně přineslo, ale zůstaly tu jen vybydlené domy. Podle mě tady má stát velký dluh," uvedl Zdeněk Lakatoš.